6 Փետրվար 2026 - 06:24 AMT
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ու ՌԴ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն Մոսկվայում տեղի ունեցած հանդիպմանն անդրադարձել են միջխորհրդարանական հարաբերություններին, միգրացիոն հարցերին և տարածաշրջանային զարգացումներին, հայտնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը։
Առանձին անդրադարձ է կատարվել օտարերկրյա քաղաքացիների վերաբերյալ ՌԴ օրենսդրության մեջ կատարված միգրացիոն կանոնների փոփոխություններին, մասնավորապես` դրանց հետևանքով դեպի Ռուսաստան բեռնափոխադրում իրականացնող հայ վարորդների համար առաջացած խնդիրներին և դրանք կարգավորելու ուղղությամբ իրականացվող քայլերին:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ ինչպես քաղաքական ու տնտեսական, այնպես էլ կրթական և մշակութային շեշտը դնելով, մասնավորապես, միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման վրա: Կողմերն ընդգծել են միջխորհրդարանական կապերի երկկողմ հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից ունեցած կարևոր դերը:
Կողմերը քննարկել են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության գործընթացին վերաբերող, ինչպես նաև տարածաշրջանային հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր: Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանը և Վալենտինա Մատվիենկոն պատասխանել են լրագրողների հարցերին:
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Մոսկվայում ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների պահպանմամբ ու զարգացմամբ:
Նա ասել է, որ հայ հանրությունը երբեմն շատ սուր է արձագանքում Մոսկվայից հնչող որոշ հայտարարություններին, քանի որ ՌԴ-ն կարևոր է ՀՀ համար: Նա ասել է, որ նման հայտարարությունները մտահոգում են հայ հանրությանը և որ այդ հարցը քննարկել է նաև ՌԴ դեսպանի հետ:

6 February 2026 - 06:51 AMT
Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan and Russian Federation Council Chair Valentina Matvienko addressed interparliamentary relations, migration issues, and regional developments during their meeting in Moscow, according to the Armenian parliament's press office.
A key topic was recent changes to Russian legislation affecting foreign nationals, particularly their impact on Armenian truck drivers transporting goods to Russia. The sides discussed current challenges and steps being taken to resolve them.
They also explored a broad agenda of bilateral matters in politics, economics, education, and culture, placing special emphasis on enhancing interparliamentary cooperation. Both parties highlighted the crucial role of parliamentary ties in strengthening bilateral relations.
Additionally, the ongoing peace process between Armenia and Azerbaijan and other regionally significant topics were on the agenda. At the conclusion of the meeting, Simonyan and Matvienko answered questions from journalists.
During his meeting in Moscow with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, National Assembly Speaker Alen Simonyan said Armenia is interested in maintaining and developing relations with Russia. He noted that the Armenian public sometimes reacts sharply to certain statements from Moscow because Russia holds significance for Armenia. According to Simonyan, such remarks concern the public, and he has discussed the matter with the Russian ambassador as well.