6 Փետրվար 2026 - 06:57 AMT
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ Մոսկվայում Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ հանդիպումից հետո կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ Հայաստանը՝ որպես ինքնիշխան պետություն, իրավունք ունի վարելու հավասարակշռված արտաքին քաղաքականություն և չի պատրաստվում կանգնել որևէ մեկի կողմը կամ գործել որևէ մեկի դեմ, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նրա հայտարարությունն հնչել է ի պատասխան լրագրողի հարցին, որը մտահոգություն է հայտնել, թե «Մոսկվան, որը պատմականորեն եղել է Հայաստանի անվտանգության երաշխավորը, կարող է հեռանալ Երևանից, իսկ Եվրոպական միությունը, որը նախընտրում է հարաբերություններն Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ, չի աջակցի Հայաստանին»։
«Ես չեմ կիսում Ձեր կարծիքը։ Կարծում եմ, որ Հայաստանը՝ որպես ինքնիշխան պետություն, իրավունք ունի հավասարակշռված քաղաքականություն վարել։ Հայաստանը ունի իր քաղաքականությունը, իր տեսլականը, հատկապես՝ 2020 թվականի պատերազմից հետո»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը։
Նա հավելել է, որ սխալ է այն կարծիքը, թե Հայաստանը փորձում է փոխել իր արտաքին քաղաքական ուղեգիծը մեկ բևեռից դեպի մյուսը՝ հավելելով, որ Հայաստանը չի լինելու որևէ բևեռում և ոչ էլ հակառակ բևեռում։
Սիմոնյանը Մոսկվա մեկնելուց առաջ նաև պատասխանել էր այն հարցին, թե հնարավոր է, որ ռուս պաշտոնյաների հետ քննարկումների ընթացքում Սիմոնյանը շոշափի նաև ՌԴ կողմից Հայաստանի դեմ հիբրիդային հարձակումների հարցը՝ որի մասին նախկինում հրապարակայնորեն արտահայտվել է:

6 February 2026 - 07:29 AMT
Speaking at a press briefing in Moscow following his meeting with Russian Federation Council Chair Valentina Matvienko, Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan said that Armenia, as a sovereign state, has the right to pursue a balanced foreign policy and “has no intention of taking sides or acting against anyone,” Armenpress reported.
His comments came in response to a journalist’s question raising concerns that “Moscow, historically Armenia’s security guarantor, may pull away from Yerevan, while the European Union, which favors ties with Azerbaijan and Turkey, may not support Armenia.”
“I don’t share your view. I believe that Armenia, as a sovereign country, is entitled to conduct a balanced policy. Armenia has its own vision, especially since the 2020 war,” Simonyan stated.
He added that it is mistaken to think Armenia is attempting to shift its foreign policy alignment from one geopolitical pole to another, emphasizing that the country will neither be in one camp nor in the opposite one.
Before his visit to Moscow, Simonyan was asked whether he might raise the issue of alleged hybrid attacks by Russia against Armenia during talks with Russian officials, a topic he has previously addressed publicly.
“I believe there’s no doubt, for me or our team, that we will discuss any issue we’ve spoken about publicly. When Ms. Matvienko was in Armenia, I spoke openly. I’ve also conveyed our concerns during meetings with the ambassador. He was summoned to the Foreign Ministry and was fully briefed. If the opportunity or need arises, I will raise the issue again. I think no one doubts that, whether I say it here on air or from the parliamentary podium,” Simonyan concluded.