ՀՅԴ Բյուրոն հայտարարություն է տարածել Բաքվում հայերի դեմ կայացված «դատավճիռների» վերաբերյալ՝ նշելով, որ դրա նախօրեին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Աբու Դաբիում խաղաղության մրցանակ են ստանում:
«Մեկ տարուց ավելի տեւած դատավարական ֆարսի արդյունքում այսօր Բաքվի ռազմական դատարանը հրապարակեց Արցախի ռազմաքաղաքական նախկին ղեկավարների և մյուս հայ բանտարկալների դեմ շինծու մեղադրանքների գործով «դատավճիռները»։
Դռնփակ, կեղծ «դատավարությամբ» կանխորոշված վճիռներով Ադրբեջանն ավելորդ անգամ հաստատեց, որ հակառակ խաղաղության մասին խոսույթին և ձեւական քայլերին, ՀՀ գործող իշխանությունների մեղսակցությամբ, շարունակում է իր հակահայ քաղաքականությունն ու վարքագիծը։
Ի սկբանե ակնհայտ էր, որ Բաքվի այս «դատավարության» նպատակն է թիրախավորել ու վարկաբեկել Արցախի ու Հայաստանի Հանրապետությունները, արցախահայության ինքնորոշման պայքարը և այդ պայքարի առաջնորդներին։
Հատկանշական է, որ Հայաստանի ու հայերի դեմ կայացված «դատավճիռների» նախօրեին Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևը Աբու Դաբիում խաղաղության մրցանակ են ստանում։ Ահա թե ինչպիսին է և ինչի մասին «խաղաղության գործընթացը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ Բաքվի ռազմական դատարանի կողմից դատապարտված գերեվարված հայերը իրականում փաստացի պատանդներ են Ադրբեջանի ձեռքում։
«Առանց այդ պատանդների անհապաղ և առանց նախապայմանի ազատ արձակման, Հայաստանի, Արցախի ու Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության հաստատման մասին խոսելը ծաղրանք է, անկախ նրանից թե ովքեր են այդ խոսույթի հեղինակները։
Մենք շարունակելու ենք մեր պայքարը՝ Ադրբեջանում պահվող հայ բոլոր գերիների ազատ արձակումը ապահովելու համար։ Կոչ ենք անում մեր տարածաշրջանում իսկական խաղաղության ջատագով ուժերին, առհասարակ մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության եւ արդարության համար աշխատող միջազգային բոլոր կառույցներին՝ հետամուտ լինել եւ աջակցել հայ գերիների ազատ արձակման հարցում։
Արցախի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջեւ իսկական խաղաղության մասին կարելի է խոսել միայն արցախցիների անհատական ու հավաքական բոլոր իրավունքները, ներառյալ պատանդների հայրենիք վերադարձը ապահովելու ճանապարհով։
Դա ենթադրում է բոլոր առումներով իսկապես ուժեղ հայրենի պետություն և ազգային նպատակների շուրջ համազգային համախմբում։ Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությունը հանձնառու է և շարունակելու է այդ նպատակին միտված կազմակերպված ու նպատակասլաց պայքարը»,-ասվում է ՀՅԴ հայտարարության մեջ:

“Following a trial farce that lasted over a year, Baku’s military court today issued ‘verdicts’ against the former political-military leadership of Artsakh and other Armenian captives, based on fabricated charges,” the statement read.
It stressed that the closed and fraudulent trial, with its pre-determined outcomes, once again demonstrated that Azerbaijan, despite its peace rhetoric and formal gestures, and with the complicity of Armenia’s current leadership, continues its anti-Armenian policy.
“From the outset, it was clear that the purpose of this so-called trial in Baku was to target and discredit the Republics of Artsakh and Armenia, the struggle for Artsakh’s self-determination, and its leaders,” the ARF stated.
Notably, it added, the verdicts came just one day before Pashinyan and Aliyev were jointly awarded the “Zayed Award for Human Fraternity” in Abu Dhabi. “This is the so-called peace process we are witnessing,” the statement said.
It went on to assert that the convicted individuals are, in reality, hostages held by Azerbaijan.
“Talking about peace between Armenia, Artsakh, and Azerbaijan without the immediate and unconditional release of these hostages is a cruel mockery, regardless of who promotes such a narrative.”
The ARF reiterated its determination to continue the struggle for the release of all Armenian captives held in Azerbaijan. It urged all forces genuinely committed to peace in the region, as well as all international organizations working for human rights, democracy, and justice, to take concrete steps to ensure the captives’ freedom.
“Real peace between Artsakh, Armenia, and Azerbaijan is only possible by ensuring all individual and collective rights of the people of Artsakh, including the return of hostages to their homeland.”
The statement concluded by underscoring the need for a strong homeland and national unity around shared goals: “The Armenian Revolutionary Federation is committed to a focused and organized struggle toward this purpose.”
*Former Artsakh President Arayik Harutyunyan has been sentenced to life imprisonment. Others sentenced to life include former Defense Army Commander Levon Mnatsakanyan, his first deputy David Manukyan, former Foreign Minister David Babayan, and Speaker of the National Assembly David Ishkhanyan.
Former presidents Arkadi Ghukasyan and Bako Sahakyan were each sentenced to 20 years. Madat Babayan and Melikset Pashayan received 19 years, Garik Martirosyan 18, David Alaverdyan and Levon Balayan 16, and Erik Ghazaryan, Gurgen Stepanyan, and Vasil Beglaryan 15 years in prison.*