6 Փետրվար 2026 - 07:14 AMT
Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ՛Ֆլահերթիի հետ հանդիպմանը քննարկել է մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտի բարեփոխումները ՀՀ-ում
Կողմերն անդրադարձել են խտրականության կանխարգելման ուղղությամբ կատարվող քայլերին, ներառյալ «Խտրականության կանխարգելման և խտրականությունից պաշտպանության մասին» օրենքի նախագծի և հարակից օրենսդրական փաթեթի մշակման գործընթացը, ինչպես նաև այդ թեմայով իրազեկման մեծածավալ միջոցառումները։
Քննարկման շրջանակում անդրադարձ է կատարվել նաև ատելության խոսքի դեմ գործի դրված գործող և նոր մեխանիզմներին, գենդերային հավասարության առաջմղմանն ուղղված ծրագրերին, ազգային փոքրամասնությունների իրավունքներին և բռնի տեղահանված անձանց խնդիրներին։
Նախարարն ընդգծել է, որ խիստ կարևոր է հավասար հնարավորությունների ապահովումն ու քաղաքացիների՝ հանրային կյանքին լիարժեք մասնակցության խթանումը։
Հանդիպման ավարտին Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ՛Ֆլահերթին բարձր գնահատել է արդարադատության նախարարության իրականացրած և ընթացքի մեջ գտնվող ծրագրերը։ Երկուստեք կարևորվել է բարեփոխումների շարունակականության ապահովումը և համագործակցության խորացումը։
Փետրվարի 5-ին մի խումբ քաղաքացիներ, հոգևորականներ և ԱԺ պատգամավորներ ակցիա են իրականացրել Ազգային ժողովի դիմաց ի պաշտպանություն «քաղբանտարկյալների և Բաքվի բանտերում պահվող հայ գերիների»՝ իրենց խոսքը ուղղելով Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ’Ֆլահերթին, որն այս պահին Հայաստանում է։ Բողոքի ակցիայի ընթացքում պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը հայտարարել է, որ «ՀՀ-ում այլևս ազատ խոսքը քրեականացված է»:

Armenian Minister of Justice Srbuhi Galyan met with Council of Europe Commissioner for Human Rights Michael O’Flaherty to discuss ongoing reforms in the field of human rights protection in Armenia.
The meeting focused on steps taken to prevent discrimination, including the development of the draft law “On the Prevention of Discrimination and Protection from Discrimination” and related legislative packages, alongside broad public awareness campaigns on the topic.
Discussions also addressed current and emerging mechanisms to counter hate speech, programs promoting gender equality, the rights of national minorities, and the challenges facing forcibly displaced persons.
Minister Galyan emphasized the importance of ensuring equal opportunities and encouraging citizens’ full participation in public life.
At the end of the meeting, Commissioner O’Flaherty commended both the completed and ongoing initiatives of the Justice Ministry. Both parties underscored the need for sustained reform efforts and deepened cooperation.
On February 5, a group of citizens, clergy, and MPs held a demonstration outside Armenia’s National Assembly in support of “political prisoners and Armenian captives held in Baku.” They directed their appeal to CoE Commissioner Michael O’Flaherty, currently visiting Armenia. During the protest, MP Garnik Danielyan stated that “freedom of speech has been criminalized in Armenia.”