6 Փետրվար 2026 - 07:33 AMT
Հայաստանի ավելի քան երկու տասնյակ իրավապաշտպան և մարդու իրավունքներով զբաղվող հասարակական կազմակերպություններ բաց նամակով դիմել են ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին, նրա Հայաստան և Ադրբեջան նախատեսված այցին ընդառաջ, կոչ անելով աջակցել Բաքվում պահվող քրիստոնյա հայ գերիների ազատ արձակմանը։
Նշվում է, որ շինծու դատավարությունների արդյունքում կայացվել են ցմահ կամ երկարաժամետ ազատազրկման դատավճիռներ, որոնք համահունչ չեն խաղաղության օրակարգին:
«Ողջունում ենք Ձեր այցը Հայաստանի Հանրապետություն, և հույս ենք հայտնում, որ այն խթան կհանդիսանա հայ-ամերիկյան հարաբերությունների խորացման և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման տեսանկյունից:
Հաշվի առնելով, որ Ձեր հագեցած այցի ընթացքում լինելու եք ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ադրբեջանում, մենք, ներքոստորագրյալ իրավապաշտպան կազմակերպություններս, Ձեր ուշադրությունն ենք հրավիրում կարևոր մարդասիրական խնդրի՝ Բաքվում պահվող քրիստոնյա հայ գերիների ազատ արձակման վրա:
Վերջերս նրանցից չորսի հայրենադարձումը ցույց տվեց այս մարդասիրական խնդրի հույժ կարևորությունը մեր հասարակության համար: Զինված հակամարտության համատեքստում ազատազրկված բոլոր հայերի ազատ արձակումն ու հայրենադարձումն առաջնային նշանակություն ունի խաղաղության գործընթացի համար, և վստահության կառուցման կարևորագույն միջոց է: Ցավոք, 19 քրիստոնյա հայեր դեռ շարունակում են պահվել և տառապանքներ կրել ադրբեջանական բանտում։
Հաշվի առնելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Ջ. Թրամփի եզակի դերը խաղաղության համաձայնագրի կնքման և խաղաղության գործընթացին նպաստելու գործում՝ ԱՄՆ վարչակազմի ակտիվ աջակցությունն անգնահատելի է նրանց վերադարձը հնարավոր դարձնելու հարցում: Նման աջակցությունը դառնում է ավելի հրատապ՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի պաշտոնյաների խորապես անհանգստացնող հայտարարությունները, որոնք ցույց են տալիս, որ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պաշտոնյաներին վերադարձնելու մտադրություն նրանք չունեն: Այս ընթացքում շարունակվել են հայերի նկատմամբ կեղծ դատական գործընթացները, որոնք վարվում են արդար դատաքննության սկզբունքների լիակատար խախտման պայմաններում: Շինծու դատավարությունների արդյունքում այսօր կայացվեցին ցմահ կամ երկարաժամետ ազատազրկման դատավճիռներ, որոնք համահունչ չեն խաղաղության օրակարգին»,-ասվում է նամակում:
Նշվում է, որ քրիստոնյա հայ գերիների վերադարձի հարցը բարձրացվել էր Վաշինգտոնում 2025թ. օգոստոսին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրման և բարձր մակարդակի հանդիպումների ընթացքում:
«Ներկայիս ԱՄՆ վարչակազմը հետևողականորեն շեշտադրել է մարդու իրավունքների երաշխիքների կենտրոնական դերը: Նախագահ Դոնալդ Ջ. Թրամփը դեռ նախընտրական շրջանում է ընդգծել հալածյալ քրիստոնյաների պաշտպանության կարևորությունը: Համոզված ենք, որ ԱՄՆ վարչակազմն իրավամբ մեծ դեր կարող է ունենալ Բաքվում պահվող հայ քրիստոնյաների ազատ արձակման հարցում:
Այսօր, ԱՄՆ նախագահի առաջնորդությամբ, Հայաստանն ու Ադրբեջանը փորձում են քայլեր ձեռնարկել խաղաղության հասնելու ուղղությամբ, բայց ակնհայտ է, որ Հայաստանի հանրության համար Ադրբեջանի խաղաղության խոստումներն արժանահավատ չեն կարող հնչել, քանի դեռ այնտեղ պահվում ու տառապանքների են ենթարկվում հայեր:
Մենք, ներքոստորագրյալ իրավապաշտպան կազմակեպություններս, համոզված ենք, որ մարդասիրական հարցերի լուծումն առանցքային է երկու երկրների միջև վստահություն կառուցելու համար: Առանց նման վստահության անհնար է հասնել տևական խաղաղության:
Ուստի մեր խնդրանքն ու կոչն է Ձեզ ու ԱՄՆ վարչակազմին՝ քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի ազատազրկված հայերը հնարավորինս շուտ կարողանան միանալ իրենց ընտանիքներին: Մենք հավատացած ենք, որ դուք իսկապես կարող եք լուծել այս մարդասիրական խնդիրը և վերջ դնել բազմաթիվ հայ ընտանիքների տառապանքին»,-ասվում է բաց նամակում:
այն ստորագրել են․ «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոն» ՀԿ, «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն, Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամ, «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների օրակարգ» ՀԿ, «Դիգնիթի» մարդասիրական ՀԿ, «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան ՀԿ, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ, «Խաղաղության երկխոսություն» ՀԿ, «Հանրային լրագրության ակումբ» ՀԿ, «Հայ առաջադեմ երիտասարդություն» ՀԿ, «Լրագրողներ hանուն մարդու իրավունքների» ՀԿ, «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» ՀԿ, «Արդարության նոր մշակույթ» ՀԿ, «Սոցիալական արդարություն» ՀԿ, «Հանուն հավասար իրավունքների» ՀԿ, «Արցախի ժողովրդի շահերի ու իրավունքների պաշտպանության միություն» ՀԿ, «Առաքելություն Հայաստան» ԲՀԿ, «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ, «ԱՐԲԱՆԷ» հիմնադրամ։

6 February 2026 - 07:45 AMT
Over twenty Armenian human rights and civil society organizations have issued an open letter to U.S. Vice President J.D. Vance, urging him to support the release of Christian Armenian captives held in Baku. The appeal comes ahead of Vance’s planned visits to Armenia and Azerbaijan.
The letter states that recent life and long-term prison sentences handed down in politically motivated trials are incompatible with any credible peace agenda.
“We welcome your visit to Armenia and hope it contributes to deepening U.S.–Armenia ties and promoting sustainable peace in the region,” the NGOs wrote.
Highlighting that Vance will visit both countries, the signatories drew his attention to the “urgent humanitarian issue” of the detainees. They emphasized that the recent repatriation of four prisoners showed how important this matter is to Armenian society.
“The release and return of all Armenians imprisoned in the context of armed conflict is essential to the peace process and a key step toward trust-building. Unfortunately, 19 Christian Armenians remain imprisoned and continue to suffer in Azerbaijani jails,” the letter states.
The NGOs referenced the 2025 pre-signing of a Peace Agreement in Washington, led by President Donald J. Trump, during which the detainee issue was raised. They called on the current U.S. administration to take active steps to ensure their return, stressing the urgency amid disturbing Azerbaijani statements signaling no intent to release former Artsakh officials.
“The latest life and long-term prison sentences, handed down in sham trials violating the principles of due process, are starkly at odds with the peace narrative,” the letter warns.
Noting President Trump’s past emphasis on defending persecuted Christians, the signatories urged the current administration to leverage its influence, stating that the U.S. can play a decisive role in resolving this humanitarian crisis.
“Peace efforts between Armenia and Azerbaijan will not be credible to the Armenian public as long as Armenians continue to suffer behind bars in Baku,” the NGOs said.
They concluded by urging Vance and the U.S. government to take meaningful steps to reunite detainees with their families, emphasizing that humanitarian progress is essential for building lasting peace and trust between nations.
The letter was signed by the following organizations: International and Comparative Law Center, Protection of Rights without Borders, Transparency International Anticorruption Center, Foundation for the Development and Protection of Law, Agenda for the Rights of Persons with Disabilities, Dignity Humanitarian NGO, Helsinki Association for Human Rights, Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor Office, Peace Dialogue NGO, Public Journalism Club, Armenian Progressive Youth, Journalists for Human Rights, Community Consolidation and Support Center, New Culture of Justice NGO, Social Justice NGO, Equal Rights NGO, Union for the Defense of the Rights and Interests of the People of Artsakh, Mission Armenia, Against Legal Arbitrariness NGO, and ARBANE Foundation.
Former Artsakh President Arayik Harutyunyan has been sentenced to life imprisonment. Also sentenced to life were former Defense Army Commander Levon Mnatsakanyan, his first deputy David Manukyan, former Foreign Minister David Babayan, and National Assembly Speaker David Ishkhanyan.
Former Presidents Arkadi Ghukasyan and Bako Sahakyan received 20-year sentences. Madat Babayan and Melikset Pashayan were sentenced to 19 years, Garik Martirosyan to 18, David Alaverdyan and Levon Balayan to 16, and Erik Ghazaryan, Gurgen Stepanyan, and Vasil Beglaryan to 15 years.