6 Փետրվար 2026 - 08:40 AMT
Կարգալույծ հռչակված նախկին հոգևորականներ տեր Արամն ու տեր Թադեն դատական հայց են ներկայացրել Հայաստանյայց Առաքելական եկեղեցու դեմ։
Դատալեքս համակարգում հրապարակված տվյալներով՝ Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը վարույթ է ընդունել երկու առանձին հայց, որոնցում հայցվորները վիճարկում են Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի կողմից 2025 թվականին ստորագրված հայրապետական տնօրինությունները՝ իրենց հոգևոր կարգերը դադարեցնելու վերաբերյալ, հայտնում է Aysor.am-ը:
Թալինի տարածաշրջանի նախկին հոգևոր հովիվ Տ. Թադե քահանա Թախմազյանը (Արամայիս Թախմազյան) հայցով պահանջել է անվավեր ճանաչել 2025 թվականի դեկտեմբերի 2-ի տնօրինությունը, որով ինքը հռչակվել է կարգալույծ։
Բացի այդ, նա պահանջել է վերականգնել իրեն Թալինի տարածաշրջանի հոգևոր հովվի պաշտոնում։ Այս գործը մակագրվել է դատավոր Հովհաննես Պարգևի Մելքոնյանին, իսկ պատասխանող կողմն է «Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցի» կրոնական կազմակերպությունը։
Նմանատիպ պահանջ է ներկայացրել նաև Սուրբ Հովհաննավանքի նախկին հոգևոր հովիվ տեր Արամը՝ Ստեփան Ասատրյանը։ Նա վիճարկում է Գարեգին Բ-ի՝ իրեն կարգալույծ հռչակելու մասին 2025 թվականի հոկտեմբերի 21-ի թիվ 1042 հայրապետական տնօրինության իրավաչափությունը։
Այս հայցով ևս պահանջվում է վերականգնել նրան նախկին՝ Սուրբ Հովհաննավանքի հոգևոր հովվի պաշտոնում։ Գործն արդեն մակագրվել է դատավոր Սիմա Լևոնի Աբովյանին, պատասխանող կողմը նույն կրոնական կազմակերպությունն է՝ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցին։

6 February 2026 - 10:26 AMT
Former clergymen Aram (Stepan Asatryan) and Tade (Aramayis Takhmazyan), who were stripped of their priestly status, have filed separate lawsuits against the Armenian Apostolic Church. The Armavir Regional Court of General Jurisdiction has accepted both cases for review, according to the Datalex court system, as reported by Aysor.am.
The lawsuits challenge two patriarchal decrees issued by Catholicos of All Armenians Karekin II in 2025 that officially declared the priests defrocked.
Former spiritual pastor of the Talin region, Ter Tade, is demanding that the December 2, 2025, decree announcing his defrocking be declared invalid. He also seeks reinstatement to his former post as regional pastor. The case is assigned to Judge Hovhannes Melkonyan, with the Armenian Apostolic Holy Church listed as the defendant.
Similarly, Ter Aram, former pastor of Hovhannavank, is contesting the legality of Decree No. 1042 dated October 21, 2025, which also declared his defrocking. He is requesting reinstatement to his previous position. His case is assigned to Judge Sima Abovyan.
In a related development, Prime Minister Nikol Pashinyan and a group of bishops and archbishops demanding the resignation of the Catholicos have issued a joint statement calling for reform within the Armenian Apostolic Church. Pashinyan read the statement live on Facebook, after which the supporting clergy signed the document. He also announced the formation of a coordinating council tasked with organizing church reforms, noting that any additions to the council must be approved unanimously.