6 Փետրվար 2026 - 12:03 AMT
Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել սրբազանի խափանման միջոցը վերանայվել է։ Վերաքննիչ դատարանը բավարարել է պաշտպանական խմբի ներկայացրած միջնորդությունը և կալանքը փոխարինել է տնային կալանքով, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Տնային կալանք և բացակայելու արգելք, որի ընթացքում արգելված է ընդունել հյուրեր, հեռախոսային խոսակցություններ, նամակագրություն և այլն։ Նշված սահմանափակումները չեն վերաբերում մերձավոր ազգականներին, պաշտպաններին, Շիրակի թեմի հոգևոր դասի մեկ ծառայողի և վարչատնտեսական մասի մեկ աշխատակցի»,– ասված է դատարանի որոշման մեջ։
Միքայել Սրբազանի պաշտպանական թիմը հայտնել է, որ սրբազանի անունից գանգատ է ներկայացվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված իրավունքների խախտման հիմքով: Այդ մասին ասվում է պաշտպանական թիմի հայտարարության մեջ:
Գանգատում նշվել է Միքայել Սրբազանի անօրինական կալանավորման (հոդված 5), արտահայտվելու ազատության խախտման (հոդված 10), ինչպես նաև ազատությունից զրկելու և քրեական հետապնդումը քաղաքական նպատակներով իրականացնելու (հոդված 18) վերաբերյալ փաստեր և փաստարկներ։
Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցվեց իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերի հոդվածով։ Նա կալանավորվեց հունիսի 28–ին։
Հոկտեմբերի 3–ին առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանը հրապարակեց Միքայել սրբազանի դատավճիռը. նա մեղավոր ճանաչվեց ու դատապարտվեց 2 տարվա ազատազրկման։

6 February 2026 - 12:31 AMT
The Court of Appeals has revised the pretrial measure against Bishop Mikael, head of the Shirak Diocese, granting a motion filed by his defense team and replacing his detention with house arrest, Sputnik Armenia reports.
“House arrest with a prohibition on leaving the premises, receiving guests, making phone calls, sending letters, and so on. These restrictions do not apply to close relatives, defense attorneys, one member of the Shirak Diocese clergy, and one administrative staff member,” the court decision states.
Bishop Mikael’s legal team also announced that a complaint has been submitted to the European Court of Human Rights (ECHR) on his behalf, citing violations of rights protected under the European Convention on Human Rights.
The complaint raises allegations related to unlawful detention (Article 5), violation of freedom of expression (Article 10), and politically motivated deprivation of liberty and prosecution (Article 18).
Criminal proceedings were initiated against Archbishop Mikael Ajapahyan under charges of making public calls to overthrow constitutional order, renounce sovereignty, or violate territorial integrity. He was arrested on June 28. On October 3, Judge Armine Meliksetyan of the Court of First Instance found him guilty and sentenced him to two years in prison.