6 Փետրվար 2026 - 13:36 AMT
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը հայտարարել է, որ չի ցանկանում, որպեսզի իր ու վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև ստեղծվի հեռակա բանավեճի տպավորություն։
«Չեմ ուզում հեռակա բանավեճի տպավորություն ստեղծվի, երբ ես փորձեմ մեկնաբանել վարչապետի մտքերը»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասել է պատգամավորը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Սարգսյանը նշել է, որ որևէ գործով չի անցնում:
«Ես որևէ գործով չեմ անցնում, չեմ անցել։ ՔՊ-ն իմ ներկայությամբ որևէ քննարկման ժամանակ ինձ չի մեղադրել կոռուպցիոն սխեմայի, գործարքի կամ նման երևույթի մեջ։ Մամուլից եմ տեղեկացել, որ վարչության որոշ անդամներ իբր իմ բացակայությամբ ինձ մեղադրել են ինչ-որ կոռուպցիոն գործերի մեջ։ Եթե այդպիսի բան եղել է, ուրեմն դա ՔՊ-ի կանոնադրության կոպտագույն խախտում է»,-ասել է նա:
Նա նաև ընդգծել է, որ իր թիկունքում դավեր չեն նյութվում։
«Չկա որևէ դավ, եթե կա էլ՝ ես դրա մասին տեղյակ չեմ»,- նշել է Սարգսյանը։
Պատգամավորը վստահեցրել է, որ իր դեմ որևէ մեղադրանք չկա, իսկ եթե կա, ապա կոչ է արել իր գործընկերներին այն հրապարակել։
«Բոլորին պարզ կդառնա, որ այդ նիստերի բովանդակության հրապարակումն ուղիղ բխում է իմ շահերից»,– ասել է նա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ՔՊ-ն չի հանդուրժելու ոչ կանոնավոր և կոռուպցիոն տեսակետից խնդրահարույց գործողություններ։ Այդ հայտարարության համատեքստում նա հիշատակել էր Հայկ Սարգսյանին՝ նշելով, որ նրան ամիսներ առաջ հայտարարվել է խիստ նկատողություն, որը ունեցել է կոնկրետ պատճառ, և դրան հաջորդել են իրավական ընթացակարգեր։

6 February 2026 - 13:41 AMT
Hayk Sargsyan, an MP from the ruling Civil Contract party, stated he does not wish to create the impression of a “remote debate” with Prime Minister Nikol Pashinyan.
“I don’t want it to seem like a back-and-forth debate when I try to interpret the Prime Minister’s words,” Sargsyan told reporters in parliament, as reported by Aysor.am .
He emphasized that he is not implicated in any criminal case: “I’m not involved in any case and never have been. During any discussions I’ve attended, Civil Contract has never accused me of being part of a corrupt scheme or deal. I’ve only seen media reports that some board members allegedly accused me of corruption during my absence. If that happened, it would be a serious violation of the party’s charter.”
He also said no conspiracy is being orchestrated against him: “There is no plot. And if there is, I’m not aware of it.”
Sargsyan insisted that no accusations have been made against him, and if any exist, he called on his colleagues to make them public.
“It will become clear to everyone that publishing the content of those meetings serves my interests,” he added.
Earlier, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the Civil Contract party will not tolerate disorderly or corruption-related behavior. In that context, he mentioned Hayk Sargsyan, noting that he had received a formal warning months ago for specific reasons, which was followed by legal procedures.