6 Փետրվար 2026 - 15:00 AMT
Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի պաշտպան Արա Զոհրաբյանը Վերաքննիչ դատարանի մոտ լրագրողներին ասել է, որ սրբազանի խափանման միջոցի փոփոխությունը կրկին քաղաքական որոշման արդյունք է։
Վերաքննիչ դատարանը որոշում է կայացրել Աջապահյանի խափանման միջոցը փոխելու մասին՝ կալանքը փոխարինելով տնային կալանքով։
Զոհրաբյանը կարծիք է հայտնել, որ ինչպես քրեական գործի հարուցումը և կալանավորումը, այնպես էլ վերջին փոփոխությունը բխել են ոչ իրավական, այլ քաղաքական նպատակներից։ Նրա խոսքով՝ հնարավոր է, որ այս դեպքում ազդեցություն է գործել նաև միջազգային կազմակերպությունների արձագանքը, հասարակական լարվածությունն ու մեդիա դաշտի ակտիվությունը։
«Բոլորն էլ հասկանում են, որ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը հանիրավի գտնվում է կալանքի տակ, ընդ որում՝ խոսքով կատարված արարքի համար։ 63 տարեկան է, արքեպիսկոպոս է, և մենք գիտենք բազմաթիվ դեպքեր, երբ ծանր հանցագործությունների մեջ մեղադրվողները դրսում են կամ տնային կալանքի տակ են գտնվում։ Այս տարբերակված մոտեցումը շատ ակնառու է։ Կարծում եմ, որ այսօր դատական համակարգը հասկանում է, որ ՄԻԵԴ-ի ձեռքից չի պրծնելու կամ միջազգային կառույցների կողմից այս ճչացող խախտումներն իրենց դեմ են ուղղվելու»,- ասել է Զոհրաբյանը։
Պաշտպանն ընդգծել է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ներկայացված գանգատի շրջանակում ակնկալում են դրական արդյունք՝ հիմնվելով խախտումների ակնհայտության վրա։
Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել հրապարակային հայտարարությունների հիման վրա, որոնք, ըստ մեղադրանքի, ուղղված են եղել իշխանությունը զավթելուն, սահմանադրական կարգը տապալելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն։
Նա կալանավորվել է հունիսի 28-ին։ Հոկտեմբերի 3-ին առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանը նրան ճանաչել է մեղավոր և դատապարտել երկու տարվա ազատազրկման։
Պաշտպանական խումբը նոյեմբերի 13-ին բողոք է ներկայացրել Վերաքննիչ դատարան՝ խնդրելով ամբողջությամբ բեկանել դատավճիռը և արդարացնել գերաշնորհ Միքայել (Գևորգ) Արտաշեսի Աջապահյանին։

6 February 2026 - 15:10 AMT
The change in the detention measure of Archbishop Mikael Ajapahyan, head of the Shirak Diocese, is once again the result of a political decision, his lawyer Ara Zohrabyan told reporters outside the Court of Appeals.
The Court of Appeals has ruled to replace Archbishop Ajapahyan’s pre-trial detention with house arrest.
Zohrabyan argued that just like the initiation of the criminal case and the original detention, this latest decision was driven not by legal considerations, but political ones. He added that international organizations’ reactions, public tension, and active media coverage may also have influenced the outcome.
“Everyone understands that Archbishop Mikael Ajapahyan is unjustly imprisoned for an act consisting of speech, no less. He is 63, a bishop, and we’ve seen many cases where individuals accused of serious crimes remain free or are under house arrest. This unequal treatment is evident. I believe the judiciary now realizes it cannot escape the European Court of Human Rights or avoid accountability from international bodies over such blatant violations,” Zohrabyan stated.
He emphasized that in the case filed with the European Court of Human Rights, they expect a favorable outcome based on the obvious nature of the violations.
A criminal case was initiated against Archbishop Mikael Ajapahyan over public statements which, according to the charges, aimed at seizing power, overthrowing the constitutional order, undermining territorial integrity, or renouncing sovereignty.
He was arrested on June 28. On October 3, Judge Armine Meliksetyan of the First Instance Court found him guilty and sentenced him to two years in prison.
On November 13, the defense filed an appeal with the Court of Appeals, requesting that the verdict be fully overturned and Archbishop Mikael (Gevorg) Artashes Ajapahyan be acquitted.