Ադրբեջանի քաղաքական էմիգրանտների համակարգող կենտրոնը՝ ASİMKOM-ը, հրապարակել է ուղերձ՝ հղված ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին՝ նրա Բաքու կատարելիք այցի առիթով՝ կոչ անելով նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ընթացքում բարձրացնել քաղբանտարկյալների խնդիրը։
ASİMKOM-ի ուղերձում շեշտվել է, թե որքան հրատապ է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակի, հատկապես՝ քաղբանտարկյալների հարցի քննարկումը, հայտնում է Factor.am-ը:
«Հարյուրավոր մարդիկ, այդ թվում՝ լրագրողներ, ընդդիմադիր ակտիվիստներ և առաջնորդներ, մարդու իրավունքների պաշտպաններ և քաղաքացիական հասարակության այլ ներկայացուցիչներ, ներկայումս Ադրբեջանում քաղաքական դրդապատճառներով բանտարկված են։ Առնվազն 340 մարդ ճանաչվել է որպես քաղբանտարկյալ։
Այս իրավիճակն Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունների և համընդհանուր ճանաչված հիմնարար իրավունքների ու ազատությունների ակնհայտ խախտում է։ Միացյալ Նահանգների սկզբունքային մոտեցումը քաղբանտարկյալների հարցի նկատմամբ այնպիսի երկրների հետ հարաբերություններում, ինչպիսիք են Բելառուսը և Վենեսուելան, ստեղծել է կարևոր և խրախուսական նախադեպեր: Մենք հույս ունենք, որ նմանատիպ հստակ և վճռական դիրքորոշումը կարող է զգալի և դրական ազդեցություն ունենալ Ադրբեջանի ղեկավարության հետ երկխոսության վրա, մասնավորապես՝ կոչ անելով քաղբանտարկյալներին անվերապահորեն ազատ արձակել»,- ասվում է դիմումում։
Սպասվում է, որ Վենսը տարածաշրջանային այցի շրջանակում փետրվարի 9-ին կայցելի Հայաստան, ապա կմեկնի Ադրբեջան։

7 February 2026 - 07:33 AMT
The Coordinating Center of Azerbaijani Political Emigrants (ASİMKOM) has issued a statement to U.S. Vice President J.D. Vance ahead of his planned visit to Baku, urging him to raise the issue of political prisoners during his meeting with President Ilham Aliyev.
According to Factor.am , ASİMKOM emphasized the urgency of addressing the deteriorating human rights situation in Azerbaijan, especially concerning political prisoners.
“Hundreds of individuals, including journalists, opposition activists and leaders, human rights defenders, and civil society representatives, are currently imprisoned in Azerbaijan for political reasons. At least 340 people have been recognized as political prisoners.
This situation constitutes a clear violation of Azerbaijan’s international obligations and of universally recognized fundamental rights and freedoms. The principled stance of the United States on political prisoners in countries such as Belarus and Venezuela has created important and encouraging precedents. We hope that a similarly firm and decisive position could have a significant and positive impact on dialogue with the Azerbaijani leadership, particularly by calling for the unconditional release of political prisoners,” the statement reads.
Vance is expected to visit Armenia on February 9 as part of a regional tour before heading to Azerbaijan.