ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը, անդրադառնալով պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի արած հայտարարություններին, գրել է, որ ՊՆ որոշումից հետո գնդերեցների թիվը նվազել է 80-90%-ով:
Անդրադառնալով երկակի ենթակայության անթույլատրելության մասին դրույթին՝ նա հիշեցրել է, որ բանակում այլ ենթակայությամբ գործող այլ կառույցներ էլ կան:
«ՊՆ-ն ասում է, որ գնդերեցների ինստիտուտի նախկին կարգավիճակը բանակում երկակի ենթակայության խնդիր էր առաջացնում` բանակին ու Մայր Աթոռի և դրա համար են գնացել նման ճանապարհով:
Նախ արձանագրեմ, որ այդ «լուծումը» ունի ներքաղաքական հիմք և այդ քայլով գնդերեցների ինստիտուտը բանակում փլուզվել է. գնդերեցների փաստացի թիվը այդ որոշման հետևանքով շուրջ 80-90%-ով կրճատվել է:
Երկրորդ, երբ Պապիկյանը խոսում է երկակի ենթակայության անթույլատրելության մասին, ուզում եմ իմանալ, իսկ ի՞նչ է սպասվում ԱԱԾ ռազմական հակահետախությանը, որը բանակի ներսում գործող ինստիտուտներից է և գործում է ոչ թե ՊՆ-ի, այլ ԱԱԾ-ի ենթակայությամբ»,-ասվում է գրառման մեջ:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում, արձագանքելով այն հարցին, թե արդյոք նախարարությունը գնդերեցներին առաջարկել է միանալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ներկայացված եկեղեցու «բարենորոգման օրակարգին», ասել է, որ դա սուտ է և նման բան չկա: Նա նաև հայտարարել է, որ այն շահարկումները, թե հոգևոր ծառայությունը բանակում դադարեցվում է, ճիշտ չեն, բանակում կարող է շարունակվել հոգևոր ծառայությունը, պարզապես նրանք պետք է ենթարկվեն Զինված ուժերի բարոյահոգեբանական գծով վարչությանը:

7 February 2026 - 08:36 AMT
Tigran Abrahamyan, Secretary of the “I Have Honor” parliamentary faction, responded to Defense Minister Suren Papikyan’s recent statements by noting that the number of military chaplains has dropped by 80–90% following a defense ministry decision.
Referring to the claim that dual subordination was unacceptable in the army, Abrahamyan pointed out that other entities operating within the armed forces also fall under external jurisdictions.
“The Ministry of Defense says the chaplaincy’s former status caused dual subordination to both the army and the Mother See, and that’s why they went down this path.
First, I must state that this ‘solution’ has domestic political motives. As a result of the decision, the institution of military chaplains has collapsed — their actual number has been reduced by roughly 80–90%.
Second, if Papikyan is concerned about dual subordination, I’d like to know what happens with the military counterintelligence unit of the National Security Service, which operates within the army under the NSS, not the Defense Ministry,” Abrahamyan wrote.
In an earlier conversation with reporters at the National Assembly, Defense Minister Suren Papikyan denied claims that chaplains were asked to align with Prime Minister Nikol Pashinyan’s proposed church “reform agenda,” calling such suggestions false. He added that assertions about discontinuing spiritual service in the army were also untrue. Spiritual support could continue, he said, but chaplains must now fall under the Moral-Psychological Directorate of the Armed Forces.