Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբաս Արաղչին բարձր է գնահատել Ադրբեջանի և տարածաշրջանի ևս վեց երկրների նախաձեռնողական ջանքերը՝ տարածաշրջանում լարվածության նվազեցման և Թեհրանի ու Վաշինգտոնի միջև բանակցային գործընթացի խթանման ուղղությամբ։
Իրանի ԱԳ նախարարը նշել է, որ ընթանում են խորհրդակցություններ տարածաշրջանի այն պետությունների հետ, որոնք սեփական նախաձեռնությամբ ձգտում են աջակցել երկխոսության հաստատմանը, հայտնում է APA-ն IRNA գործակալության վրա հղումով:
Աբաս Արաղչին հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Պակիստանի, Սաուդյան Արաբիայի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Կատարի և Եգիպտոսի նախագահները հեռախոսազրույցներ են ունեցել Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշկիանի հետ:
«Ես նույնպես ունեցել եմ և շարունակելու եմ ունենալ բազմաթիվ հեռախոսազրույցներ տարածաշրջանի երկրների արտաքին գործերի նախարարների հետ։ Մենք հարգանքով ենք վերաբերվում տարածաշրջանային երկրների բարի կամքին և անկեղծ ջանքերին։ Նրանց դերը լարվածության նվազեցման, ծայրահեղ քայլերը կանխելու և կողմերին բանակցությունների մղելու հարցում չափազանց արդյունավետ է եղել։ Տարածաշրջանի պետությունների կողմից բանակցություններին աջակցելը շատ դրական հանգամանք է, և մենք շարունակելու ենք խորհրդակցությունները տարածաշրջանի երկրների հետ»։
Նախարարի խոսքով՝ տարածաշրջանային երկրների նման նախաձեռնությունները կարող են նշանակալի դեր խաղալ իրանա-ամերիկյան բանակցությունների առաջընթացի և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կայունության ապահովման գործում։
Արաղչին նաև նշել է, որ Իրանը շարունակում է խորհրդակցություններն իր ռազմավարական գործընկերների՝ Չինաստանի և Ռուսաստանի հետ:
«Երեկ իմ տեղակալը հանդիպում է ունեցել Չինաստանի և Ռուսաստանի դեսպանների հետ։ Մենք նրանց տեղեկացրել ենք բանակցությունների մանրամասների և ընթացքի մասին և շարունակելու ենք խորհրդակցությունները նրանց հետ»,-ասել է նա:

Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи высоко оценил инициативные усилия Азербайджана и ряда стран региона по снижению напряженности и содействию переговорам между Тегераном и Вашингтоном, сообщает APA со ссылкой на IRNA.
По его словам, Иран продолжает консультации с теми странами региона, которые по собственной инициативе стремятся поддержать процесс диалога.
Аракчи напомнил, что президенты Азербайджана, Турции, Пакистана, Саудовской Аравии, ОАЭ, Катара и Египта провели телефонные разговоры с президентом Ирана Масудом Пезешкианом.
«Я также уже провёл и продолжу проводить многочисленные телефонные переговоры с министрами иностранных дел стран региона. Мы с уважением относимся к доброй воле и искренним усилиям этих государств. Их роль в снижении напряженности, предотвращении радикальных шагов и продвижении переговоров оказалась крайне эффективной», — отметил он.
Глава МИД подчеркнул, что поддержка переговоров со стороны стран региона — это очень положительный фактор, и Тегеран продолжит консультации с этими государствами.
По его словам, такие инициативы могут сыграть важную роль в продвижении ирано-американского диалога и обеспечении устойчивости достигнутых соглашений.
Аракчи также сообщил, что Иран продолжает консультации со своими стратегическими партнёрами — Китаем и Россией.
«Вчера мой заместитель встретился с послами Китая и России. Мы проинформировали их о ходе и деталях переговоров и будем продолжать консультации», — добавил он.