Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբաս Արաղչին բարձր է գնահատել Ադրբեջանի և տարածաշրջանի ևս վեց երկրների նախաձեռնողական ջանքերը՝ տարածաշրջանում լարվածության նվազեցման և Թեհրանի ու Վաշինգտոնի միջև բանակցային գործընթացի խթանման ուղղությամբ։
Իրանի ԱԳ նախարարը նշել է, որ ընթանում են խորհրդակցություններ տարածաշրջանի այն պետությունների հետ, որոնք սեփական նախաձեռնությամբ ձգտում են աջակցել երկխոսության հաստատմանը, հայտնում է APA-ն IRNA գործակալության վրա հղումով:
Աբաս Արաղչին հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Պակիստանի, Սաուդյան Արաբիայի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Կատարի և Եգիպտոսի նախագահները հեռախոսազրույցներ են ունեցել Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշկիանի հետ:
«Ես նույնպես ունեցել եմ և շարունակելու եմ ունենալ բազմաթիվ հեռախոսազրույցներ տարածաշրջանի երկրների արտաքին գործերի նախարարների հետ։ Մենք հարգանքով ենք վերաբերվում տարածաշրջանային երկրների բարի կամքին և անկեղծ ջանքերին։ Նրանց դերը լարվածության նվազեցման, ծայրահեղ քայլերը կանխելու և կողմերին բանակցությունների մղելու հարցում չափազանց արդյունավետ է եղել։ Տարածաշրջանի պետությունների կողմից բանակցություններին աջակցելը շատ դրական հանգամանք է, և մենք շարունակելու ենք խորհրդակցությունները տարածաշրջանի երկրների հետ»։
Նախարարի խոսքով՝ տարածաշրջանային երկրների նման նախաձեռնությունները կարող են նշանակալի դեր խաղալ իրանա-ամերիկյան բանակցությունների առաջընթացի և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կայունության ապահովման գործում։
Արաղչին նաև նշել է, որ Իրանը շարունակում է խորհրդակցություններն իր ռազմավարական գործընկերների՝ Չինաստանի և Ռուսաստանի հետ:
«Երեկ իմ տեղակալը հանդիպում է ունեցել Չինաստանի և Ռուսաստանի դեսպանների հետ։ Մենք նրանց տեղեկացրել ենք բանակցությունների մանրամասների և ընթացքի մասին և շարունակելու ենք խորհրդակցությունները նրանց հետ»,-ասել է նա:

9 February 2026 - 10:50 AMT
Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi has praised Azerbaijan and six other regional countries for their proactive efforts to reduce tensions and promote negotiations between Tehran and Washington, APA reported, citing IRNA.
Araghchi stated that consultations are ongoing with states in the region that have taken independent initiatives to foster dialogue.
He recalled that the presidents of Azerbaijan, Turkey, Pakistan, Saudi Arabia, the UAE, Qatar, and Egypt have held phone conversations with Iranian President Masoud Pezeshkian.
“I have also held, and will continue to hold, multiple phone calls with the foreign ministers of regional states. We respect their goodwill and sincere efforts. Their role in reducing tensions, preventing extreme actions, and encouraging dialogue has been highly effective,” Araghchi said.
He emphasized that regional support for the negotiation process is a highly positive factor, and Iran will continue consultations with these countries.
According to Araghchi, such initiatives from regional states can significantly advance Iran–U.S. talks and help ensure the stability of any resulting agreements.
He also noted that Iran continues to hold consultations with its strategic partners — China and Russia.
“Yesterday, my deputy met with the ambassadors of China and Russia. We briefed them on the details and progress of the talks and will continue these consultations,” he added.