Արցախի մարդու իրավունքների նախկին պաշտպաններ Արտակ Բեգլարյանը և Գեղամ Ստեփանյանը համատեղ նամակ են հղել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին՝ նրա ուշադրությունը հրավիրելով ոչ միայն Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների խնդրի, այլև անհետ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելու հրատապ անհրաժեշտության վրա։ Այդ մասին նա հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նրանք նշել են, որ կայուն խաղաղություն չի կարող կառուցվել «անհայտ ճակատագրերի» հիմքի վրա:
«Մենք ողջունում ենք Ձեր դիվանագիտական առաքելությունը մեր տարածաշրջան։ Այս այցը տեղի է ունենում նախագահ Թրամփի կողմից հաստատված խաղաղության գործընթացի վճռորոշ պահին։ Որպես Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) մարդու իրավունքների պաշտպաններ՝ մենք շեշտում ենք, որ
«Միջազգային խաղաղության և բարօրության Թրամփի ուղու» (TRIPP) հաջողությունը և 2025 թվականի օգոստոսի Վաշինգտոնյան գագաթնաժողովի արդյունքները մեծապես կախված են խորը հումանիտար վերքերի ապաքինումից»,-ասվում է նամակում:
Նշվում է, որ մինչ քաղաքական համաձայնագրերը նախաստորագրվում են, հարյուրավոր հայ ընտանիքներ, որոնց հարազատներն անհետացել են 2023, 2020 և 1990 թվականների ադրբեջանական ագրեսիաների ժամանակ, շարունակում են մնալ տանջալից անորոշության մեջ։
«Անհետ կորած անձանց հարցում Բաքվի կողմից համագործակցության մշտական բացակայությունը երկրորդական խնդիր չէ. այն տարածաշրջանային լարվածության հիմնական աղբյուրներից է և հարազատների ճակատագիրը իմանալու մարդու հիմնարար իրավունքի կոպտագույն խախտում։
Կայուն խաղաղություն չի կարող կառուցվել «անհայտ ճակատագրերի» հիմքի վրա։ Մենք խնդրում ենք, որ ԱՄՆ վարչակազմը ստանձնի առաջամարտիկի դեր հետևյալ հարցերում.
- Ստեղծել չեզոք, տվյալահեն մեխանիզմ՝ մարտական գործողությունների և Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած վառելիքի պահեստի պայթյունի ժամանակ անհայտ կորածների գտնվելու վայրը պարզելու և նրանց նույնականացնելու համար։
- Ապահովել լիակատար թափանցիկություն և ադրբեջանական կողմի համագործակցությունն անձանց կամ նրանց աճյունների որոնման և հայրենադարձման հարցում։
- Հստակ հանձնառություն ստանձնել, որ անհետ կորածների ճակատագրերի հստակեցումը կդիտարկվի որպես անհրաժեշտ պայման տարածաշրջանային նախագծերի լիարժեք իրականացման համար։ Անհայտ կորածների հարցում հստակության անհրաժեշտությանը լրացնում է Բաքվում դեռևս բանտարկված 19 հայերի հրատապ խնդիրը։ Նրանց շարունակվող գերությունը, որն ուղեկցվում է շինծու դատավարություններով և հենց այս ամսում կայացված ցմահ դատավճիռներով, մարդասիրական հստակ խոչընդոտ է, որը պետք է հաղթահարվի։
Այս անձանց ազատության ապահովումը պարզագույն և ամենաարդյունավետ քայլն է, որը Միացյալ Նահանգները կարող է իրականացնել՝ ապացուցելու համար, որ խաղաղության այս գործընթացը խարսխված է արդարության, այլ ոչ թե լոկ հարմարվողականության վրա։ Սա հանրային վստահություն ձևավորելու ամենաուղիղ և կարճ ճանապարհն է, որպեսզի հայ ժողովուրդը հավատա խաղաղության օրակարգին։ Առանց այս հիմնարար մարդասիրական քայլերի, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքային նախագծերը կզրկվեն երկարատև կայունության համար անհրաժեշտ հասարակական հիմքից»,-ասվում է նամակում։
Նշվում է, որ նախագահ Թրամփը բազմիցս հայտարարել է, որ իսկական կայունությունը կառուցվում է ուժի և հստակ բարոյական հանձնառությունների միջոցով, հատկապես երբ խոսքը վերաբերում է խոցելի բնակչության և կրոնական ժառանգության պաշտպանությանը։
«Ձեր ներկայությունը Հարավային Կովկասում հզոր ազդակ է առ այն, որ Միացյալ Նահանգները մտադիր է առաջնորդել այս միջնորդությունը դեպի վերջնական, արդար և արժանապատիվ խաղաղություն։ Մենք հորդորում ենք Ձեզ անհետ կորածների հարցի հանգուցալուծումը և բոլոր հայ գերիների ազատ արձակումը դարձնել Բաքվում Ձեր քննարկումների առանցքային թեմաները»,-ասվում է նամակում:

Former Artsakh (Nagorno-Karabakh) human rights defenders Artak Beglaryan and Gegham Stepanyan have sent a joint letter to U.S. Vice President J.D. Vance, drawing attention not only to Armenian captives held in Azerbaijan but also to the urgent need to clarify the fate of missing persons, Beglaryan reported on Facebook.
They stressed that lasting peace cannot be built on “unknown fates.”
“We welcome your diplomatic mission to our region. This visit comes at a decisive moment in the peace process endorsed by President Trump. As human rights defenders of Artsakh (Nagorno-Karabakh), we emphasize that the success of Trump’s Route to International Peace and Prosperity (TRIPP) and the outcomes of the August 2025 Washington summit largely depend on healing deep humanitarian wounds,” the letter says.
It notes that while political agreements are being initialed, hundreds of Armenian families whose relatives went missing during Azerbaijani aggressions in 2023, 2020, and the 1990s remain trapped in agonizing uncertainty.
“The persistent lack of cooperation by Baku on the issue of missing persons is not secondary; it is a major source of regional tension and a grave violation of the fundamental human right to know the fate of loved ones.
Sustainable peace cannot be built on ‘unknown fates.’ We ask the U.S. administration to assume a leading role in the following:
- Establish a neutral, data-driven mechanism to determine the whereabouts and identify those missing during hostilities and the fuel depot explosion in Nagorno-Karabakh.
- Ensure full transparency and Azerbaijani cooperation in searching for and repatriating persons or their remains.
- Commit clearly that clarifying the fate of the missing will be treated as a necessary condition for the full implementation of regional projects.
The need for clarity on the missing is compounded by the urgent issue of 19 Armenians still imprisoned in Baku. Their continued detention, accompanied by sham trials and life sentences handed down this month, is a clear humanitarian obstacle that must be removed.
Securing their freedom is the simplest and most effective step the United States can take to prove that this peace process is grounded in justice, not mere expediency. This is the most direct and shortest path to building public trust, so that the Armenian people can believe in the peace agenda. Without these fundamental humanitarian steps, regional infrastructure projects will lack the social foundation required for long-term stability,” the letter states.
The authors add that President Trump has repeatedly said true stability is built through strength and clear moral commitments, especially when protecting vulnerable populations and religious heritage.
“Your presence in the South Caucasus sends a powerful signal that the United States intends to lead this mediation toward a final, just, and dignified peace. We urge you to make the resolution of the missing persons issue and the release of all Armenian captives central topics of your discussions in Baku,” the letter concludes.
Former Artsakh President Arayik Harutyunyan has been sentenced to life imprisonment. Life sentences were also handed down to former Defense Army commander Levon Mnatsakanyan, his deputy Davit Manukyan, former foreign minister Davit Babayan, and parliament speaker Davit Ishkhanyan. Former presidents Arkadi Ghukasyan and Bako Sahakyan received 20-year sentences. Madat Babayan and Melikset Pashayаn were sentenced to 19 years, Garik Martirosyan to 18, Davit Alahverdyan and Levon Balayan to 16, and Erik Ghazaryan, Gurgen Stepanyan, and Vasil Beglaryan to 15 years.