Փաստաբան Արա Զոհրաբյանը հայտարարել է, որ իշխանություններն ակտիվորեն փորձում են տարբեր քրեական գործերի միջոցով հասնել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի դեմ քրեական հետապնդում հարուցելուն։ Այդ մասին նա ասել է դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում։
«Բազմաթիվ քրեական գործեր կան հարուցված, որոնցով նպատակ կա հասնել այնպիսի իրավիճակի, որ Վեհափառ հայրապետի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցեն ու տանեն առաջ։ Մինչև հիմա չեն կարողացել գտնել մի այնպիսի իրավիճակ, որ կարողանան վարկաբեկել ու կալանավորել այնպես, որ հանրությունը խիստ չարձագանքի։ Բազմաթիվ փորձեր են եղել, որոշների մասին չեմ կարող խոսել, բայց իրենք հաջողության չեն հասել», – ասել է Զոհրաբյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նրա համոզմամբ՝ կաթողիկոսի դեմ գործ հարուցելը դարձել է իշխանությունների երազանքը, սակայն դա այդքան էլ դյուրին չէ։ Փաստաբանի կարծիքով՝ այդ փորձերից մեկն է նաև Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ Արման Սարոյանի կողմից Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ ներկայացված դատական հայցը։ Զոհրաբյանը նշել է, որ հենց Սարոյանի գործով դատական որոշման հիման վրա Քննչական կոմիտեն հարուցել է գործ վեց եպիսկոպոսի և մեկ քահանայի նկատմամբ՝ նրանց մեղադրյալ ճանաչելու նպատակով։
«Արման Սարոյանը կարողացել է փոխանցումներ կատարել Հայ առաքելական եկեղեցուն պատկանող բանկային հաշիվներից, բայց նման իրավունք չուներ, քանի որ ներկայում ո՛չ պաշտոն է զբաղեցնում, ո՛չ էլ հոգևորական է։ Հիմա վաղը, եթե այս հարցով Սարոյանը պարտվի, ո՞վ է պատասխան տալու այդ ֆինանսական կորուստների համար։ Դատարանը, Պանդորայի արկղը բացելով, լուրջ փաստի առաջ է կանգնեցրել բոլորին։ Պատմական քայլ է կատարել դատավորը, քանի որ դարերի ընթացքում չենք ունեցել դեպք, որ դատարանը ներխուժի եկեղեցու ինքնակառավարման և կարգապահական տիրույթ», – ասել է Զոհրաբյանը։
Սարոյանը հայց է ներկայացրել ընդդեմ Հայաստանյայց Առաքելական սուրբ եկեղեցու՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի հայրապետական տնօրինությունը, որով նա ազատվել է Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից, և վերականգնել իրեն այդ պաշտոնում։
Դատարանը ավելի վաղ որոշում է կայացրել Սարոյանին վերանշանակել Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում՝ որպես հայցի ապահովման միջոց՝ մինչև վերջնական դատական ակտի ընդունումը։
2026 թվականի հունվարի 4-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու կաթողիկոսի հեռացումը պահանջող տասը եպիսկոպոսները հանդես են եկել հայտարարությամբ Հայ առաքելական եկեղեցու «բարեփոխումների» մեկնարկի վերաբերյալ՝ ներկայացնելով այսպես կոչված «ճանապարհային քարտեզը»։ Փաշինյանի և եպիսկոպոսների ստորագրած փաստաթղթով ձևավորվել է համակարգող խորհուրդ, որը զբաղվելու է եկեղեցու «բարեփոխման» կազմակերպչական գործընթացներով։

Ara Zohrabyan, a lawyer and former head of the Armenian Chamber of Advocates, stated that authorities are actively working through various criminal cases to initiate prosecution against Catholicos of All Armenians Karekin II, he told reporters after a court hearing, according to Sputnik Armenia.
“There are multiple ongoing criminal cases aimed at building a scenario that would allow them to launch criminal prosecution against the Catholicos and move forward with it. So far, they’ve failed to find a way to discredit and detain him without triggering a strong public reaction. There have been many attempts, some of which I cannot speak about, but they have not succeeded,” said Zohrabyan.
He believes prosecuting the Catholicos has become a goal for the authorities, but it’s not easy. He also pointed to the lawsuit filed by former bishop Arman Saroyan against the Armenian Apostolic Church as part of this effort. Zohrabyan noted that the Investigative Committee opened a criminal case against six bishops and one priest based on a court decision related to Saroyan’s case.
“Arman Saroyan was able to make transfers from bank accounts belonging to the Armenian Apostolic Church, even though he currently holds no official position and is no longer a clergyman. If he loses this case, who will bear responsibility for the financial damages? The court has opened a Pandora’s box. This is a historic step because, for centuries, we’ve never had a situation where a court intrudes into the Church’s self-governance and disciplinary domain,” Zohrabyan stated.
Saroyan filed a lawsuit against the Armenian Apostolic Church seeking to annul Catholicos Karekin II’s patriarchal order that removed him from his post as leader of the Masis Diocese and to reinstate him in that position.
The court had earlier issued an interim ruling to reinstate Saroyan as diocesan head until a final verdict is reached.
On January 4, 2026, Prime Minister Nikol Pashinyan and ten bishops calling for the Catholicos’s removal issued a joint declaration announcing the launch of “reforms” in the Armenian Apostolic Church. A “roadmap” was introduced, and a coordinating council was formed to oversee the church reform process.