9 Փետրվար 2026 - 12:40 AMT
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի այցին ընդառաջ ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի առնվազն 20 ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռ է ժամանել Հայաստան և Ադրբեջան՝ ըստ Sputnik Արմենիայի հաշվարկների:
Տվյալների համաձայն, ինքնաթիռների մեծ մասը ժամանել են փետրվարի 4-8-ն ընկած ժամանակահատվածում։ Մասնավորապես, դիտարկումները ցույց են տվել, որ 12 ինքնաթիռ ուղևորվել է դեպի Հայաստան, իսկ 9-ը՝ Ադրբեջան։ Այդ ինքնաթիռները, հիմնականում, մեկնել են ամերիկյան ռազմաբազաներից՝ վերալիցքավորվելով Գերմանիայի «Ռամշտայն» ավիաբազայում։
Գրեթե բոլոր թռիչքները կատարվել են Boeing C-17a Globemaster III ինքնաթիռներով, որոնք նախատեսված են մինչև 77․5 տոննա բեռ տեղափոխելու համար։ Բացի այդ, Երևան և Բաքու են թռել նաև Lockheed Martin MC-130J Commando II տիպի ինքնաթիռներ, որոնք նախատեսված են հատուկ գործողությունների ուժերի համար։ Ավելացնենք, որ ամերիկյան օդանավերը երկու չվերթ էլ իրականացրել են Վրաստանի ուղղությամբ։
Ինքը՝ Վենսը, Իտալիայում անցկացվող օլիմպիական խաղերին մեկնել է 14 ինքնաթիռից կազմված օդային նավատորմով։ Այնուամենայնիվ, Վենսի այցից առաջ դեպի Հայաստան և Ադրբեջան ԱՄՆ ռազմատրանսպորտային ավիացիայի նման ընդգծված ակտիվությունն առաջ է բերել քննարկումներ, հատկապես՝ Իրանի շուրջ լարվածության աճի և այդ երկրի սահմաններին ուժեր կենտրոնացնելու համատեքստում։
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը փետրվարի 9-10-ը պաշտոնական այցով կլինի Հայաստանում: Երևանից նա կմեկնի Բաքու։

Ahead of U.S. Vice President J.D. Vance’s official visit, the United States Air Force has deployed at least 20 military transport aircraft to Armenia and Azerbaijan, according to Sputnik Armenia.
The majority of the flights occurred between February 4 and 8, with 12 aircraft flying to Armenia and 9 to Azerbaijan. Most of them departed from U.S. military bases and refueled at Germany’s Ramstein Air Base.
Almost all the flights involved Boeing C-17A Globemaster III aircraft, designed to carry up to 77.5 tons of cargo. Additionally, Lockheed Martin MC-130J Commando II planes, used by U.S. special operations forces, were also seen landing in both Yerevan and Baku. Two U.S. military flights were also tracked heading to Georgia.
Notably, Vice President Vance previously traveled to the Olympic Games in Italy with a 14-plane air fleet. However, this level of U.S. military air traffic into Armenia and Azerbaijan just ahead of his visit has drawn attention, especially in the context of rising tensions around Iran and increased U.S. activity near its borders.