9 Փետրվար 2026 - 13:11 AMT
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, ըստ Վաշինգտոնում «Ազատության» թղթակից Ալեքս Ռաուֆօղլուի աղբյուրների, մասնակցելու են ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնությամբ անցկացվելիք «Խաղաղության խորհրդի» գագաթնաժողովին։
Ըստ այդ տեղեկությունների, Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևը ծրագրում են փետրվարի 19-ին այցելել Վաշինգտոն՝ Թրամփի «Խաղաղության խորհրդի» գագաթնաժողովին մասնակցելու, հայտնում է «Ազատությունը»:
Ավելի վաղ Axios լրատվամիջոցը, հղում անելով ամերիկացի դիվանագետների, հայտնել էր, որ գագաթնաժողովի ընթացքում Սպիտակ տունը նպատակ ունի քննարկել Գազայի հրադադարի համաձայնագրի երկրորդ փուլը և միջոցներ ներդնել տարածաշրջանի վերականգնման համար։
ՀՀ-ն մասնակցել է հունվարի 22-ին Դավոսում կայացած Խաղաղության խորհրդի առաջին հավաքին որպես հիմնադիր անդամ: Արարողության ընթացքում երկրների ներկայացուցիչներն ԱՄՆ նախագահի ներկայությամբ ստորագրել են «Խաղաղության խորհրդի» կանոնադրությունը:
Ստորագրման արարողությանը ՀՀ-ից բացի մասնակցել են ԱՄՆ-ի, Արգենտինայի, Ադրբեջանի, Բահրեյնի, Բելգիայի, Բուլղարիայի, Եգիպտոսի, Հունգարիայի, Ինդոնեզիայի, Հորդանանի, Ղազախստանի, Կոսովոյի, Մարոկկոյի, Պակիստանի, Քաթարի, Պարագվայի, Սաուդյան Արաբիայի, Թուրքիայի, ԱՄԷ-ի, Ուզբեկստանի և Իսրայելի պատվիրակությունների ղեկավարները:

9 February 2026 - 14:09 AMT
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev are expected to attend the upcoming Board of Peace summit in Washington, organized by former U.S. President Donald Trump, RFE/RL reported, citing journalist Alex Raufoglu’s sources in Washington.
According to these sources, both leaders are planning to travel to Washington on February 19 to participate in the summit.
Earlier, Axios, citing American diplomats, reported that the summit would include discussions on a potential second phase of a Gaza ceasefire agreement and efforts to fund regional reconstruction.
Armenia participated in the first Board of Peace meeting as a founding member on January 22 in Davos. During the inaugural ceremony, representatives of the participating countries signed the Peace Council Charter in the presence of the U.S. President.
In addition to Armenia, the signing ceremony was attended by representatives from the United States, Argentina, Azerbaijan, Bahrain, Belgium, Bulgaria, Egypt, Hungary, Indonesia, Jordan, Kazakhstan, Kosovo, Morocco, Pakistan, Qatar, Paraguay, Saudi Arabia, Turkey, the UAE, Uzbekistan, and Israel.