]Հայաստանում կսկսի աշխատել YouTube-ի դրամայնացումը՝ մոնետիզացիան։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը՝ դա անվանելով «երկար սպասված լուր»:
«Սա կարևոր քայլ է Հայաստանի թվային տնտեսության ամրապնդման, մեր արագ աճող կոնտենտ արտադրողների/ստեղծագործողների համայնքի հզորացման, ինչպես նաև հայկական բովանդակության, մշակույթի և նորարարության գլոբալ տեսանելիության խթանման ուղղությամբ»,- գրել է Հայրապետյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի համար YouTube-ի նման հարթակներն առավել են, քան պարզապես բովանդակություն տարածող գործիքներ․ դրանք նաև տնտեսական նոր հնարավորություններ են ստեղծում, խթանում թվային ձեռներեցությունը և նպաստում հանրային դիմադրողականության բարձրացմանը՝ ապատեղեկատվության դեմ պայքարում՝ բազմազան ու վստահելի կարծիքների միջոցով։
Նախարարը հավելել է, որ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը մտադիր է շարունակել ակտիվ համագործակցությունը համաշխարհային խոշոր գործընկերների հետ՝ ապահովելու, որ հայ ստեղծագործողներն ու տեխնոլոգիական ընկերությունները լիարժեք ինտեգրվեն միջազգային թվային էկոհամակարգին։
«Մենք ակնկալում ենք այս դրական մոտեցումների շարունակական զարգացումը մեր ամերիկյան գործընկերների հետ համատեղ, և պատրաստ ենք խորացնել համագործակցությունը YouTube-ի և տեխնոլոգիական համայնքի ավելի լայն շրջանակի հետ»,- գրել է նախարարը։

10 February 2026 - 06:54 AMT
YouTube has announced that monetization will become available in Armenia, marking a major development for local content creators. The news was shared on Facebook by Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan, who called it a “long-awaited announcement.”
“This is a significant step toward strengthening Armenia’s digital economy, empowering our fast-growing community of content creators, and increasing global visibility for Armenian content, culture, and innovation,” Hayrapetyan wrote.
According to the minister, platforms like YouTube are more than just tools for content distribution; they are also key to generating new economic opportunities, fostering digital entrepreneurship, and enhancing public resilience against disinformation by enabling diverse and credible voices.
He also noted that the Ministry of High-Tech Industry plans to maintain close cooperation with global partners to ensure Armenian creators and tech companies are fully integrated into the international digital ecosystem.
“We expect to see the continued development of this positive approach with our American partners, and we’re ready to deepen collaboration with YouTube and the broader tech community,” Hayrapetyan added.