]Հայաստանում կսկսի աշխատել YouTube-ի դրամայնացումը՝ մոնետիզացիան։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը՝ դա անվանելով «երկար սպասված լուր»:
«Սա կարևոր քայլ է Հայաստանի թվային տնտեսության ամրապնդման, մեր արագ աճող կոնտենտ արտադրողների/ստեղծագործողների համայնքի հզորացման, ինչպես նաև հայկական բովանդակության, մշակույթի և նորարարության գլոբալ տեսանելիության խթանման ուղղությամբ»,- գրել է Հայրապետյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի համար YouTube-ի նման հարթակներն առավել են, քան պարզապես բովանդակություն տարածող գործիքներ․ դրանք նաև տնտեսական նոր հնարավորություններ են ստեղծում, խթանում թվային ձեռներեցությունը և նպաստում հանրային դիմադրողականության բարձրացմանը՝ ապատեղեկատվության դեմ պայքարում՝ բազմազան ու վստահելի կարծիքների միջոցով։
Նախարարը հավելել է, որ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը մտադիր է շարունակել ակտիվ համագործակցությունը համաշխարհային խոշոր գործընկերների հետ՝ ապահովելու, որ հայ ստեղծագործողներն ու տեխնոլոգիական ընկերությունները լիարժեք ինտեգրվեն միջազգային թվային էկոհամակարգին։
«Մենք ակնկալում ենք այս դրական մոտեցումների շարունակական զարգացումը մեր ամերիկյան գործընկերների հետ համատեղ, և պատրաստ ենք խորացնել համագործակցությունը YouTube-ի և տեխնոլոգիական համայնքի ավելի լայն շրջանակի հետ»,- գրել է նախարարը։

Платформа YouTube официально сообщила о запуске монетизации в Армении. Об этом на своей странице в Facebook сообщил министр высокотехнологической промышленности Армении Мхитар Айрапетян, назвав новость «долгоожидаемой».
«Это важный шаг в направлении укрепления цифровой экономики Армении, расширения возможностей быстрорастущего сообщества авторов и повышения глобальной видимости армянского контента, культуры и инноваций», — написал министр.
По словам Айрапетяна, такие платформы, как YouTube, представляют собой не просто инструменты распространения контента, но и создают новые экономические возможности, стимулируют цифровое предпринимательство и способствуют повышению общественной устойчивости к дезинформации за счёт разнообразных и достоверных точек зрения.
Министр также отметил, что Министерство высокотехнологической промышленности намерено продолжить активное сотрудничество с ведущими международными партнёрами, чтобы армянские создатели контента и технологические компании полноценно интегрировались в глобальную цифровую экосистему.
«Мы рассчитываем на дальнейшее развитие этого позитивного подхода совместно с нашими американскими партнёрами и готовы углублять сотрудничество с YouTube и более широким технологическим сообществом», — добавил Айрапетян.