10 Փետրվար 2026 - 07:48 AMT
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի հետ։
Նախագահը ողջունել է փոխնախագահի այցը՝ ընդգծելով, որ այն արտացոլում է Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև հարաբերությունների բարձր մակարդակը։
Հանդիպման ընթացքում Հանրապետության նախագահը կարևորել է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման փաստը, որում մեծ ավանդ ունի ԱՄՆ նախագահ Թրամփը: Շեշտվել է, նաև, որ բարձրաստիճան փոխայցելությունները նպաստում են համագործակցության ընդլայնմանը և երկկողմ հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը։
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի ՎենսըՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ Հայաստանը և ԱՄՆ-ն ավարտել են քաղաքացիական միջուկային էներգիայի ոլորտում 1-2-3 համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները՝ բացելով լայն հնարավորություններ խոշոր ծրագրերի իրականացման համար։
Նա նշել է, որ դա ենթադրում է մինչև 5 միլիարդ դոլարի սկզբնական արտահանում ԱՄՆ-ից՝ գումարած 4 միլիարդ դոլարի աջակցություն վառելիքի և սպասարկման միջոցով:

10 February 2026 - 08:04 AMT
President of Armenia Vahagn Khachaturyan met with U.S. Vice President J.D. Vance during the latter’s official visit to Armenia.
Welcoming the visit, the President emphasized that it reflects the high level of relations between Armenia and the United States.
During the meeting, President Khachaturyan highlighted the importance of establishing peace in the region, noting the significant role U.S. President Donald Trump has played in that process. He also stressed that high-level reciprocal visits contribute to expanding cooperation and further strengthening bilateral relations.
Following his meeting with Prime Minister Nikol Pashinyan, Vance announced that Armenia and the U.S. had concluded negotiations on a Section 1-2-3 civil nuclear energy agreement, paving the way for major projects. He noted this would involve up to $5 billion in initial U.S. exports, along with $4 billion in fuel and service support.