«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանն Ազգային ժողովի նիստում բարձրաձայնել է Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից «Խաղային գործունեության մասին» օրենքի իրականացման ձգձգումների մասին՝ հիշեցնելով վարչապետի՝ 2024-ի հունվարին տված հանձնարարականը։
Սարգսյանը հարց է ուղղել ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանին՝ շեշտելով, որ մինչև այժմ խաղային գործունեության օպերատոր դեռ չկա, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Նրա խոսքով՝ օրենքը ընդունվել է 2024 թվականի ամռանը, իսկ ուժի մեջ մտել 2025-ի հունվարից, մինչդեռ վարչապետը նախապես զգուշացրել էր՝ նման իրավիճակ չպետք է լինի։
ՊԵԿ փոխնախագահն արձագանքել է, որ օրենքը իրականում կսկսի գործել միայն այն պահից, երբ ընտրվի օպերատոր, և դա նախատեսված է որպես նախապայման։
Նա նաև նշել է, որ այս չափի երկարաժամկետ՝ 15 տարի ժամկետով մասնավոր գործընկերոջ ներգրավմամբ պայմանագրեր և մրցույթներ երկրի փորձառության մեջ քիչ են, ուստի գործընթացը համալիր մոտեցում է պահանջել։
Հարցուպատասխանի ժամանակ Հայկ Սարգսյանը նշել է, որ կառավարության կողմից առաջարկված օրինագծից հանվել են մի շարք կարևոր սահմանափակումներ, որոնք նախատեսված էին՝ խաղային կախվածության ռիսկերը նվազեցնելու համար։
Մասնավորապես, հանվել են հետևյալ կետերը. պետական սուբսիդավորում ստացող քաղաքացիների մասնակցության արգելք, պետական նպաստառուների մասնակցության արգելք, սնանկության գործընթացում գտնվող անձանց մասնակցության արգելք, սպառողական վարկերի ծավալը գերազանցող քաղաքացիների մասնակցության սահմանափակում, կենսաթոշակային տարիքի անձանց մասնակցության արգելք։
Սարգսյանն ընդգծել է, որ այս փոփոխություններն էապես թուլացրել են վերահսկողությունը։ Սակայն երբ նա փորձում էր ներկայացնել չորրորդ կետը, նիստը նախագահող Ռուբեն Ռուբինյանը միջամտել է՝ թույլ չտալով պատգամավորին ավարտել խոսքը և հրահանգելով անջատել նրա խոսափողը։

10 February 2026 - 10:17 AMT
During a parliamentary session, Civil Contract MP Hayk Sargsyan raised concerns over delays in implementing the Law on Gambling Activities, pointing to the State Revenue Committee's failure to appoint an operator, despite Prime Minister Nikol Pashinyan’s January 2024 directive stressing the need for timely enforcement.
Sargsyan noted that the law was adopted in the summer of 2024 and came into force in January 2025. However, no gambling operator has yet been appointed, in contradiction to the government’s original commitments.
In response, Deputy Chairman of the SRC Rafael Gevorgyan said the law would only take effect once an operator is officially selected, a condition explicitly stated in the legislation. He added that the complexity of the 15-year public-private partnership contract required a comprehensive approach, which extended the timeline.
Sargsyan also criticized the government for removing key social safeguards from the bill that were originally designed to reduce gambling addiction risks. Among the removed clauses were:
• A ban on participation by citizens receiving state subsidies
• A ban on welfare recipients
• A ban on individuals undergoing bankruptcy proceedings
• Restrictions on those whose consumer debt exceeds a certain threshold
• A ban on pension-age individuals
He argued that these removals significantly weakened oversight and public protections.
However, as he began outlining the fourth point, session chair Ruben Rubinyan interrupted and ordered Sargsyan’s microphone to be cut off, preventing him from completing his remarks.