Ազգային ժողովում քննարկման է ներկայացվել «Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի մասին» օրենքում լրացում կատարելու նախագիծը, որը նպատակ ունի լուծել Եվրոպական դատարանի վճիռներով սահմանված արդարացի փոխհատուցումների վճարման ընթացակարգի բացը։
Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչ Կարեն Անդրեասյանը նշել է, որ նախագծով առաջարկվում է ամրագրել նոր լիազորում, որի հիման վրա կառավարությունը կկարգավորի այդ վճարումների իրականացումը, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Եվրոպական դատարանի վճիռներով և որոշումներով սահմանված արդարացի փոխհատուցման գումարի վճարումը Հայաստանի Հանրապետության անվերապահ պարտավորությունն է։ Այդուհանդերձ, հարկ է նշել, որ սահմանված ժամկետում արդարացի փոխհատուցում ստանալու համար դիմումատուները պետք է ներկայացնեն անհրաժեշտ փաստաթղթեր, որը գործնականում ուղեկցվում է որոշակի խնդիրներով»,–նշել է Անդրեասյանը։
Նրա խոսքով՝ փաստաթղթերի ներկայացման գործընթացում հաճախ առկա է անկանոնություն, ինչը բարդացնում է վարչապետի աշխատակազմի կողմից գումարների ժամանակին փոխանցումը։
Անդրեասյանն ընդգծել է, որ մինչ այս վճարումները կատարվել են առանց հստակ իրավական մեխանիզմի, ինչը շարունակաբար բերում է գործնական դժվարությունների։
«Թերևս, առայսօր գործնականում արդարացի փոխհատուցման վճարումներն իրականացվել են, սակայն իրավական հիմքի բացակայությունը շարունակաբար հանգեցրել է գործնական տարբեր խնդիրների առաջացմանը, որոնց լուծմանն է միտված հիշյալ կարգավորման անհրաժեշտությունը»,– հավելել է նա։
Նախագծի ընդունմամբ պետությունը կհաստատի հստակ և կանխատեսելի գործընթաց՝ ԵԴՎ վճիռների հիման վրա արդարացի փոխհատուցումներ տրամադրելու համար։

10 February 2026 - 11:23 AMT
The Armenian National Assembly is reviewing a proposed amendment to the Law on the Representative for International Legal Matters, aimed at addressing the lack of a formal procedure for paying just satisfaction ordered by the European Court of Human Rights (ECHR).
According to Karen Andreasyan, Armenia’s representative for international legal matters, the bill introduces a new government mandate that will enable the establishment of a regulated process for these payments, Armenpress reports.
“Paying compensation ordered by ECHR judgments and decisions is an unconditional obligation of the Republic of Armenia,” Andreasyan said. “However, claimants are required to submit specific documents to receive timely payments, and this process is often inconsistent.”
He noted that the submission of documents is frequently irregular, causing delays in the transfer of funds by the Prime Minister’s Office.
Until now, compensation payments have been carried out without a clear legal mechanism, which has repeatedly led to practical difficulties. “Although these payments have been made, the absence of legal clarity has resulted in ongoing complications,” he added.
By adopting the amendment, the government will introduce a predictable and structured process for delivering just satisfaction to applicants under ECHR rulings.