Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը հաստատել է, որ Եպիսկոպոսաց ժողովը կայանալու է։
Լրագրողի այն հարցին, թե տեղի կունենա՞ Եպիսկոպոսաց ժողովը, կաթողիկոսը կարճ պատասխանել է․ «Այո՛», հայտնում է Aysor.am-ը:
Նախատեսվում է, որ ժողովը տեղի կունենա փետրվարի 16-19-ը՝ Ավստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում՝ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի նախաձեռնությամբ։
Ժողովի անցկացման վերաբերյալ հարցեր էին առաջացել, քանի որ խորհրդի անդամ վեց եպիսկոպոսի հանդեպ խափանման միջոց է ընտրվել բացակայելու արգելքը։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի վեց եպիսկոպոսներ և մեկ քահանա մեղադրյալի կարգավիճակում են հայտնվել. նրանքմեղադրվում են դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտելու համար, որով պահանջվում է, որ Արման Սարոյանը վերականգնվի Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում։ Քննչական կոմիտե էին հրավիրվելՄակար, Հովնան, Նաթան, Հայկազուն, Մուշեղ և Վահան Սրբազանները, ինչպես նաև Տեր Մովսեսը։

10 February 2026 - 11:46 AMT
When asked by a journalist whether the Assembly would be held, the Catholicos gave a brief response: “Yes,” Aysor.am reports.
The Assembly is scheduled for February 16–19 in the city of Sankt Pölten, Austria, and is being convened on the Catholicos’ initiative.
Questions about the meeting had emerged after six bishops of the church council were placed under a travel ban as a preventive measure.
Six bishops and one priest of the Mother See of Holy Etchmiadzin have been designated as defendants in a case. They are accused of obstructing the enforcement of a court decision requiring Arman Saroyan to be reinstated as head of the Diocese of Masis. Bishops Makar, Hovnan, Natan, Haykazun, Mushegh, and Vahan, as well as Father Movses, were summoned by the Investigative Committee.