«Մեր Ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը, արձագանքելով ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի Հայաստան կատարած այցին և հնչած հայտարարություններին, ասել է, որ ՀՀ քաղաքացիների շահը վաճառքի դրվեց Amazon-ում:
«Երեկ Հայաստանի քաղաքացիների շահը վաճառքի դրվեց Amazon-ում։ Մենք ունեցանք պատմական այցելություն ԱՄՆ փոխնախագահի կողմից։ Նրանք հայտարարությունով հանդես եկան։ Հայտարարության մեջ նա ներկայացրեց իր երկրի շահը, արեց հայտարարություն, որ մեր կառավարության թարգմանիչը հատուկ սխալ թարգմանեց»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա նշել է, որ հայտարարության մեջ նշված 9 միլիարդ դոլարը ներկայացվել է որպես ներդրում, սակայն ըստ նրա՝ իրականում խոսքը գնում է պետական պարտքով ձեռքբերվելիք ատոմային մոդուլյար կայանի մասին։
Նա հրապարակել է Վենսի հայտարարության բնօրինակը, այն համեմատել թարգմանչի խոսքի հետ։
«Երբ համեմատում ենք, հասկանում ենք, թե ինչ մեծ սուտ են մեզ ցանկանում վաճառել, հարգելի հայրենակիցներ։ ԱՄՆ-ից 9 մլրդ դոլարի սարքավորումներ գնելը ներկայացվեց ներդրում։ Նա հատուկ սխալ է թարգմանել, որպեսզի մենք չհասկանանք, որ դա պետական պարտքով ատոմային մոդուլյար կայանի մասին է, որի համար վճարելու է, ներդրում է անելու ոչ թե ԱՄՆ-ն, այլ ՀՀ քաղաքացիները։ Դա պետական պարտքին 9 մլրդ դոլարի ավելացում է»,-ասել է Կարապետյանը։
Նա հարց է հնչեցրել՝ իսկ գիտե՞ք՝ քանիատոմային մոդուլյար կայան է կառուցել ԱՄՆ-ն աշխարհում։
«0։ Փորձարկվում է մոդուլյար կայանը ատոմային էներգետիկայի մեջ Հայաստանի Հանրապետությունում»,-ասել է նա։
Կարապետյանի խոսքով, Չինաստանը Հայաստանին առաջարկել էր 2 անգամ ավելի էժան ատոմային կայան 2 անգամ ավելի մեծ հզորությամբ։
«Ես կարող եմ պատասխանատվությամբ ասել, քանի որ բանակցողներից մեկը ես էի։ Ուղղակի մի հատ նկարի համար, որպեսզի ԱՄՆ փոխնախագահի հետ նկարվի, մեր երկրի թույլ առաջնորդը զոհեց ևս մեկ շահ Հայաստանի, 9 մլրդ դոլարի պայմանագիր ներկայացրեց ԱՄՆ-ին, որպեսզի ունենա նկար և խաբի մեր հանրությանը, որ ԱՄՆ-ի հետ հեղափոխական փոփոխություններ են լինելու»,-մանրամասնել է նա՝ գործարքը որակելով հուսավաճառություն։
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի ՎենսըՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ Հայաստանը և ԱՄՆ-ն ավարտել են քաղաքացիական միջուկային էներգիայի ոլորտում 1-2-3 համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները՝ բացելով լայն հնարավորություններ խոշոր ծրագրերի իրականացման համար։ Նա նշել է, որ դա ենթադրում է մինչև 5 միլիարդ դոլարի սկզբնական արտահանում ԱՄՆ-ից՝ գումարած 4 միլիարդ դոլարի աջակցություն վառելիքի և սպասարկման միջոցով:

Narek Karapetyan, coordinator of the Mer Dzevov (Our Way) movement, responded to the recent visit of U.S. Vice President J.D. Vance to Armenia by stating that the interests of Armenian citizens were “put up for sale on Amazon.”
“Yesterday, the interests of Armenian citizens were sold on Amazon. We witnessed a historic visit by the U.S. Vice President. A statement was issued in which he presented his country’s interests. He also made a statement that our government's translator intentionally mistranslated,” Karapetyan said, as reported by Panorama.am .
He emphasized that the figure of $9 billion, mentioned in the statement, was framed as an investment, but according to him, it actually refers to the acquisition of a modular nuclear power plant through state debt.
Karapetyan published the original version of Vance’s statement and compared it with the translator’s wording.
“When we compare them, dear compatriots, we see what a massive lie they are trying to sell us. The purchase of $9 billion worth of equipment from the U.S. was presented as an investment. The translator intentionally mistranslated to prevent us from realizing that this is about a modular nuclear power plant to be acquired via state debt, with Armenian citizens paying for it, not the U.S. This is an addition of $9 billion to our national debt,” Karapetyan said.
He then posed a rhetorical question: “Do you know how many modular nuclear power plants the U.S. has built worldwide?”
“Zero. The first modular plant in nuclear energy is being tested in the Republic of Armenia,” he claimed.
According to Karapetyan, China had offered Armenia a nuclear plant twice as powerful and twice as cheap.
“I can state this with full responsibility, as I was one of the negotiators. Just for a photo with the U.S. Vice President, our country’s weak leader sacrificed another of Armenia’s interests, presenting a $9 billion deal to the U.S. just to get a picture and deceive the public into thinking we’re entering a new revolutionary phase with the U.S.,” he added, calling the deal a betrayal of trust.
Following his meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. Vice President J.D. Vance announced that the two countries had completed negotiations on a Section 123 agreement in the field of civilian nuclear energy. He said this opens the door for large-scale projects, including up to $5 billion in initial exports from the U.S., plus $4 billion in fuel and service-related support.