Firebird ամերիկյան ընկերությունը հայտարարել է իր արհեստական բանականության գերհամակարգչային մեգանախագծի երկրորդ փուլի մեկնարկի մասին՝ ստանալով ԱՄՆ արտահանման լիցենզիան՝ 41,000 միավոր NVIDIA GB300 գրաֆիկական պրոցեսորներ մատակարարելու և վաճառելու համար Հայաստանում։
Այս ընդլայնումը Հայաստանը դասում է աշխարհում առկա հինգ խոշորագույն ԱԲ GPU կլաստերների շարքին։ Նախագծի ամբողջական արժեքը հասնում է 4 միլիարդ դոլարի՝ դարձնելով այն տեխնոլոգիական ոլորտում երկրի պատմության խոշորագույն կապիտալ ներդրումներից մեկը, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Նախագծի մեկնարկի մասին պաշտոնական հայտարարությունն արվել է Երևանում՝ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի այցի ընթացքում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։ Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Firebird-ի համահիմնադիրներ Ռազմիկ Հովակիմյանը և Ալեքսանդր Եսայանը, ինչպես նաև NVIDIA-ի Omniverse և սիմուլյացիոն տեխնոլոգիաների գծով փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ այս նախագիծը ամրապնդում է օգոստոսի 8-ին ստորագրված հայ-ամերիկյան հուշագիրը կիսահաղորդիչների և ԱԲ ոլորտում։
«Ուրախությամբ եմ արձանագրում, որ օգոստոսի 8-ին Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև կիսահաղորդիչների և արհեստական բանականության ոլորտներում ստորագրված հուշագիրը կյանքի կկոչի Firebird-ի մեգանախագիծը՝ Հայաստանում արհեստական բանականության գործարան և տվյալների կենտրոն կառուցելու ուղղությամբ: Հուսով եմ, որ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև հաստատված սերտ և թափանցիկ համագործակցությունը թույլ կտա մեզ հետագայում ևս զարգացնել և ամրապնդել փոխշահավետ գործընկերությունը հայկական և ամերիկյան ընկերությունների միջև»,– ասել է նա։
Իր հերթին, ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը նշել է. «Այսօր նոր սկիզբ է դրվում Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև համագործակցության համար: Վարչապետը նշեց այս անհավանական տեխնոլոգիական գործարքի մասին. Միացյալ Նահանգները հպարտությամբ հաստատել է NVIDIA-ի հետ կապված այս հրաշալի տեխնիկական համաձայնագիրը: Սա նշանակում է նոր շուկաներ և նոր աշխատատեղեր ինչպես ամերիկյան աշխատուժի և ընկերությունների, այնպես էլ Հայաստանի համար: Սրանք չիպեր են, որոնք պարզապես գոյություն չունեն աշխարհի երկրների մեծ մասում. դրանք այժմ զարգացվելու են, և այդ չիպերն օգտագործող տվյալների կենտրոնները կառուցվելու են Հայաստանում՝ շնորհիվ վարչապետի առաջնորդության»։
ԱՄՆ-ի տրամադրած արտահանման լիցենզիան թույլ է տալիս Հայաստանին մատակարարել ամենավերջին սերնդի գրաֆիկական չիպեր՝ նախագծի ամբողջական համապատասխանությամբ ամերիկյան իրավական և տեխնիկական պահանջներին։
Մեգանախագծի առաջին փուլը հայտարարվել էր ավելի վաղ՝ 500 միլիոն դոլարի ներդրմամբ, որի հիմքով ստեղծվել է Հայաստանի առաջին բարձր արտադրողականությամբ ԱԲ հաշվարկային կենտրոնը։ Երկրորդ փուլով նախատեսվում է նախագծի ընդլայնում, որը հնարավորություն կտա իրականացնել հետազոտական աշխատանքներ կենսաբանության, ռոբոտաշինության, տիեզերական հետազոտությունների և ԱԲ-ի նոր սերնդի հավելվածների ոլորտներում։
Firebird-ի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ռազմիկ Հովակիմյանն ընդգծել է. «Firebird-ը համաշխարհային մակարդակով ընդլայնում է ԱՄՆ-ի առաջատար դիրքերը ԱԲ տեխնոլոգիաների ոլորտում՝ համահունչ մեր տեսլականին՝ ծառայեցնել ԱԲ-ն ի շահ բոլորի: Այս նոր կլաստերը Հայաստանը դարձնում է գերհամակարգչային համաշխարհային հանգույց՝ ցույց տալով, թե ինչպես ԱՄՆ վստահելի ենթակառուցվածքները կարող են հզորացնել զարգացող տնտեսությունները: Մենք երախտապարտ ենք ԱՄՆ և Հայաստանի կառավարություններին իրենց գործընկերության համար, որը հնարավորություն տվեց ամերիկյան տեխնոլոգիաներին գործել գլոբալ մասշտաբով»։
Նախագծի նպատակն է ստեղծել համաշխարհային մակարդակով մրցունակ, կայուն տեխնոլոգիական էկոհամակարգ Հայաստանում՝ հիմնված անվտանգության, գործընկերության և երկարաժամկետ տնտեսական արժեքի վրա։
Firebird-ի երկրորդ փուլի մեկնարկը ներկայացվում է որպես իրական օրինակ, թե ինչպես կարող է միջազգային համագործակցությունը՝ նորարարության և կարգավորող ճշգրտումների համադրությամբ, վերածվել ազգային նշանակության ռազմավարական նախագծի։

10 February 2026 - 12:06 AMT
U.S.-based company Firebird has announced the launch of the second phase of its artificial intelligence (AI) supercomputing megaproject in Armenia, following the approval of a U.S. export license for the delivery and sale of 41,000 NVIDIA GB300 GPUs.
This expansion places Armenia among the top five largest AI GPU clusters globally. Valued at $4 billion, the project marks one of the biggest capital investments in Armenia’s tech sector to date, according to Radar Armenia.
The official announcement was made during a press conference in Yerevan as part of U.S. Vice President J.D. Vance’s visit. The event was attended by Prime Minister Nikol Pashinyan, Firebird co-founders Razmik Hovaghimian and Aleksandr Yesayan, and Rev Lebaredian, Vice President of Omniverse and Simulation Technologies at NVIDIA.
Prime Minister Pashinyan emphasized that this initiative strengthens the memorandum signed on August 8 between Armenia and the U.S. in the fields of semiconductors and AI.
“I’m pleased to note that the memorandum signed on August 8 between Armenia and the United States in the areas of semiconductors and artificial intelligence is being implemented through Firebird’s megaproject—aimed at building an AI factory and data center in Armenia. I hope that the strong and transparent collaboration between our countries in high tech will continue to grow into a mutually beneficial partnership between Armenian and American companies,” he said.
U.S. Vice President Vance added: “Today marks a new beginning in U.S.-Armenia cooperation. The Prime Minister spoke about this incredible technological deal. The United States is proud to have approved this advanced technical agreement involving NVIDIA. This means new markets and new jobs both for the U.S. workforce and companies, as well as for Armenia. These chips don’t even exist in most of the world—and now, they’ll be developed and used in data centers in Armenia, thanks to the Prime Minister’s leadership.”
The U.S. export license allows Armenia to receive the latest-generation chips in full compliance with American legal and technical standards.
The project’s first phase, valued at $500 million, had previously established Armenia’s first high-performance AI computing center. The second phase will expand operations and support research in biology, robotics, space exploration, and next-generation AI applications.
Firebird’s co-founder and CEO Razmik Hovaghimian said: “Firebird is expanding U.S. leadership in AI globally, in line with our mission to make AI work for everyone. This new cluster makes Armenia a global supercomputing hub, showing how trusted U.S. infrastructure can empower emerging economies. We’re grateful to both governments for enabling American technology to operate at global scale.”
The project aims to build a world-class, sustainable tech ecosystem in Armenia, grounded in security, partnership, and long-term economic value.
Firebird’s phase two launch is being presented as a concrete example of how international collaboration, through innovation and regulatory precision, can transform into a nationally strategic initiative.