10 Փետրվար 2026 - 12:25 AMT
Պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը տիկնոջ հետ փետրվարի 10-ին այցելել էր Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, որից հետո գրառում արել և լուսանկարներ հրապարակել իր էջում։
Նա իր գրառման մեջ երկու անգամ նշել էր «Հայոց ցեղասապնություն» ձևակերպումը, սակայն, որոշ ժամանակ անց գրառումն ու լուսանկարները հեռացվել են ԱՄՆ փոխնախագահի էջից, հայտնում է Panorama.am-ը:
Փոխարենը Վենսի մամուլի քարտուղար Թեյլոր Վան Քըրքն է հրապարակում կատարել՝ հայտնելով միայն հուշահամալիր այցի մասին և տեղադրելով Վենսի՝ Հայոց ցեղասպանության թանգարանի Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում արված գրառման լուսանկարը։
Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը տիկնոջ ուղեկցությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդ, հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։ԱՄՆ փոխնախագահ Վենսը գրառում է կատարել Հայոց ցեղասպանության թանգարանի Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:
«Կորցրած կյանքերի հանդեպ խորին հարգանքի հիշատակով մենք պատվում ենք հայ ժողովրդի տոկունությունն ու անսասան ոգին։ Թող Ամերիկան և Հայաստանը միասին ձգտեն խաղաղության և փոխըմբռնման ապագայի»,-գրել է նա:

U.S. Vice President J.D. Vance, who is on an official visit to Armenia, visited the Armenian Genocide Memorial in Tsitsernakaberd with his wife on February 10. He had shared photos and a post on his page following the visit, in which he used the term Armenian Genocide twice.
However, according to Panorama.am , the post and the accompanying photos were later removed from his official page.
Instead, Vance’s spokesperson Taylor Van Kirk published a brief update acknowledging the memorial visit and included a photo of Vance’s written message in the Honorary Guest Book at the Armenian Genocide Museum.
During his official visit to Armenia, U.S. Vice President J.D. Vance, accompanied by his wife, visited Tsitsernakaberd to pay tribute to the victims of the Armenian Genocide. In the museum’s Honorary Guest Book, Vance wrote:
"In solemn memory of the lives lost, we honor the resilience and unbreakable spirit of the Armenian people. May America and Armenia together strive for a future of peace and mutual understanding."