10 Փետրվար 2026 - 12:32 AMT
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը Երևանից Բաքու մեկնելուց առաջ «Զվարթնոց» օդանավակայանում հայտարարել է, որ Ադրբեջանում իր հանդիպումների ընթացքում կարծարծի հայ գերիների հարցը, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Դա, անկասկած, կքննարկվի։ Մենք շատ լավ հարաբերություններ ունենք թե՛ այստեղ՝ (Հայաստանի-խմբ.) վարչապետի, և թե՛ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Իրականում երեկ լսեցի վարչապետի խոսքը. նա խաղաղության համաձայնագրի հարցում լավատես է՝ հաշվի առնելով, թե որտեղ ենք այժմ՝ համեմատած ընդամենը մի քանի ամիս առաջվա հետ։ Այդ պատճառով մենք, անշուշտ, կբարձրացնենք մի շարք հարցեր, սակայն կարծում եմ՝ շարունակելու ենք արդյունավետ ու հաջող համագործակցությունը թե՛ ադրբեջանցիների, թե՛ հայերի հետ»,-ասել է նա:
Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինի կալանքի տակ պահել 19 հայ գերիների, այդ թվում՝ Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչներին։ Բացի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանից, մյուսների նկատմամբ Բաքվի դատարանը հրապարակել է չհիմնավորված դատավճիռներ՝ ցմահ ազատազրկումից մինչև 15 տարվա բանտարկություն:

10 February 2026 - 14:37 AMT
U.S. Vice President J.D. Vance announced at Zvartnots Airport that he will raise the issue of Armenian captives during his meetings in Azerbaijan, according to Armenpress.
“That will absolutely be discussed. We have very strong relationships both here, with the Prime Minister of Armenia, and with Azerbaijani President Ilham Aliyev. In fact, I heard the Prime Minister’s speech yesterday; he expressed optimism regarding the peace agreement, considering where things stand now compared to just a few months ago. That’s why we’ll raise a number of issues, including this one, but I believe we’ll continue working productively and successfully with both Azerbaijanis and Armenians,” he stated.
Azerbaijan continues to hold 19 Armenian captives, including members of Artsakh’s former political and military leadership. Apart from former State Minister Ruben Vardanyan, Azerbaijani courts have issued unsubstantiated verdicts against the others, ranging from life sentences to 15 years in prison.