ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ, ԱԺ պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը, անդրադառնալով առաջիկա ընտրություններին մասնակցելու ձևաչափին, ասել է, որ «Հայաստան» դաշինքի հիմքի վրա տարբեր ուժերի, անհատների հետ քննարկումներ են անցկացվում, իսկ իսկ հետընտրական շրջանի համագործակցությունը՝ կյանքը և ժամանակը ցույց կտա:
Թե ինչու են որոշել նախընտրական դաշինք կազմել, ոչ թե առանձին մասնակցել, Սաղաթելյանը պարզաբանել է՝ իրենք շեմը հաղթահարելու խնդիր չունեն, հայտնում է Radar Armenia-ն:
«Բայց մենք ունենք ոչ թե խորհրդարան անցնելու, 4-5 կամ նույնիսկ 10 պատգամավոր ունենալու խնդիր, այլ խնդիր ունենք՝ ընդդիմադիր դաշտում ստեղծել խոշոր բլոկներ, որոնք իրենց ուժերը կմեկտեղեն, որ ավելի լավ արդյունք գրանցեն»,-ասել է նա:
Հարցին՝ արդյոք պատրաստ են հետընտրական շրջանում համագործակցել «Մեր ձևով» շարժման հետ, եթե այդ շարժումը նախընտրական միավորումը բացառել է, Սաղաթելյանը նշել է, որ դա շատ նորմալ է:
«Շատ նորմալ է, երբ տարբեր ընդդիմադիր միավորներ փորձում են իրենց ծրագրերով առանձին մասնակցել, բայց նախընտրական շրջանում կան կարևորագույն հարցեր, սկսած ընտրությունների օրինականությունը հսկելուց, վերջացրած քաղբանտարկյալների պաշտպանությունից, հարցեր, որոնց շուրջ պետք է համագործակցել: Իսկ հետընտրական շրջանի համագործակցությունը՝ կյանքը և ժամանակը ցույց կտա։ Կհասկանանք՝ ով ինչ ներգրավվածություն ունի, ինչ ծավալով, և կտեսնենք։
Եթե մեր համագործակցությունից է կախված այս իշխանության հեռացումը, մենք պատրաստ ենք ընդդիմադիր ուժերի հետ համագործակցել, և նույն ակնկալիքն ունենք մյուսներից»,-ասել է նա:

10 February 2026 - 14:57 AMT
Ishkhan Saghatelyan, MP and representative of the ARF Supreme Body, said that ahead of the upcoming elections, discussions are underway with various political forces and individuals around the Armenia Alliance as a base. However, cooperation after the elections will be shaped by how things unfold.
Asked why they chose to run as part of a pre-election alliance rather than independently, Saghatelyan explained that overcoming the electoral threshold is not a concern for them, Radar Armenia reports.
“But we are not aiming just to enter parliament or gain 4–5 or even 10 seats. Our goal is to form large opposition blocs that will consolidate their efforts and achieve stronger results,” he said.
When asked whether they are willing to cooperate after the elections with the Mer Dzevov (Our Way) movement, which has ruled out pre-election alliances, Saghatelyan called that a normal approach.
“It’s quite normal for different opposition forces to run separately with their own agendas. However, there are crucial issues during the campaign period, ranging from safeguarding the legitimacy of the elections to protecting political prisoners, where cooperation is essential. As for post-election cooperation, life and time will tell. We will see who is involved, at what level, and what role they play.
If the removal of this government depends on our cooperation, we are ready to work with other opposition forces, and we expect the same from them,” he said.