Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու NVIDIA ընկերության փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանը քննարկել են Firebird ընկերության կողմից Հայաստանում արհեստական բանականության գործարան և տվյալների կենտրոն կառուցելու նախագծի ընթացքին վերաբերող հարցեր։
Ռև Լեբարեդյանը տեղեկացրել է, որ տվյալ կենտրոնի շինարարական աշխատանքները շարունակվում են։ Այս համատեքստում, կողմերը կարևորել են NVIDIA-ի արտադրած գերհզոր չիպերի նոր խմբաքանակի արտահանման թույլտվությունների տրամադրումը։
Նիկոլ Փաշինյանն ու Ռև Լեբարեդյանը նաև անդրադարձել են Հայաստանում տեխնոլոգիական ոլորտի հետագա զարգացման հեռանկարներին, ինչպես նաև արհեստական բանականության ներառմանը պետական կառավարման համակարգում՝ արդյունավետության բարձրացման նպատակով։ Վարչապետը նշել է, որ այս ուղղությամբ պետական և մասնավոր հատվածների համագործակցությունը շատ կարևոր է։
Լեբարեդյանը հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է նաև տեխնոլոգիական ոլորտում կրթական ծրագրի մեկնարկի նախագիծը։ Վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է նախաձեռնությունը և վստահեցրել՝ կառավարությունը պատրաստ է աջակցել դրա իրականացմանը։

10 Февраль 2026 - 15:13 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян и вице-президент компании NVIDIA Рев Лебаредян обсудили вопросы, касающиеся хода реализации проекта строительства фабрики искусственного интеллекта и дата-центра в Армении, реализуемого компанией Firebird.
Лебаредян сообщил, что строительные работы продолжаются. В этом контексте стороны подчеркнули важность получения разрешений на экспорт новой партии высокопроизводительных чипов NVIDIA, необходимых для реализации проекта.
Собеседники также обсудили перспективы развития технологического сектора Армении и возможности внедрения ИИ в государственное управление с целью повышения эффективности. Пашинян отметил, что для продвижения в этом направлении важно тесное сотрудничество между государственным и частным секторами.
В ходе встречи Лебаредян представил проект запуска образовательной программы в сфере технологий и ИИ в Армении. Премьер-министр приветствовал инициативу и заверил, что правительство готово оказать необходимую поддержку для её реализации.