Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու NVIDIA ընկերության փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանը քննարկել են Firebird ընկերության կողմից Հայաստանում արհեստական բանականության գործարան և տվյալների կենտրոն կառուցելու նախագծի ընթացքին վերաբերող հարցեր։
Ռև Լեբարեդյանը տեղեկացրել է, որ տվյալ կենտրոնի շինարարական աշխատանքները շարունակվում են։ Այս համատեքստում, կողմերը կարևորել են NVIDIA-ի արտադրած գերհզոր չիպերի նոր խմբաքանակի արտահանման թույլտվությունների տրամադրումը։
Նիկոլ Փաշինյանն ու Ռև Լեբարեդյանը նաև անդրադարձել են Հայաստանում տեխնոլոգիական ոլորտի հետագա զարգացման հեռանկարներին, ինչպես նաև արհեստական բանականության ներառմանը պետական կառավարման համակարգում՝ արդյունավետության բարձրացման նպատակով։ Վարչապետը նշել է, որ այս ուղղությամբ պետական և մասնավոր հատվածների համագործակցությունը շատ կարևոր է։
Լեբարեդյանը հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է նաև տեխնոլոգիական ոլորտում կրթական ծրագրի մեկնարկի նախագիծը։ Վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է նախաձեռնությունը և վստահեցրել՝ կառավարությունը պատրաստ է աջակցել դրա իրականացմանը։

10 February 2026 - 15:12 AMT
Prime Minister Nikol Pashinyan and Rev Lebaredian, Vice President of NVIDIA, discussed the ongoing construction of an artificial intelligence (AI) factory and data center in Armenia by Firebird.
Lebaredian confirmed that the construction is actively progressing. In this context, both sides emphasized the importance of issuing export licenses for new batches of NVIDIA’s high-performance chips critical to the project’s advancement.
They also explored long-term prospects for Armenia’s tech sector, particularly how AI could be integrated into government systems to improve efficiency. Pashinyan stressed that close cooperation between the public and private sectors is essential for success in this domain.
During the meeting, Lebaredian presented a proposal to launch an educational program in Armenia focused on technology and AI. Pashinyan welcomed the initiative and affirmed the government’s readiness to support its implementation.