Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկել է Բաքվում գտնվող հայ գերիների հարցը։
«Խնդրում եմ այդ հարցի շուրջ հնարավորինս քիչ մանրամասներ ակնկալեք, բայց հարցը եղել է օրակարգում և քննարկվել է։ Ավելին ասեմ՝ գործնականում որևէ ուղիղ կամ անուղղակի վերաբերելի այդպիսի բանակցություն չկա, որտեղ մենք այդ թեմային չանդրադառնանք, չկա ուղղակի։
Ասում եմ վերաբերելի, քանի որ կարող են լինել ձևաչափեր, որտեղ ընդհանրապես ոչ մի ուղղակի կամ անուղղակի առնչություն չլինի, բայց մենք այդ հարցը պարբերաբար բարձրացրել ենք, բարձրացնում ենք և հետևողական կլինենք այդ հարցի լուծման մեջ»,- ասել է վարչապետը։
Հարցին, թե «Զայեդ» մրցանակը խաղաղության հաստատման գործում կարո՞ղ է ինչ-որ նշանակություն, ազդեցություն ունենալ, Փաշինյանը պատասխանել է․ «Պատկերացրեք՝ երկու երկրների առաջնորդներ գնում և այդպիսի հեղինակավոր մրցանակ են ստանում, որը սահմանվել է քրիստոնեական և իսլամական աշխարհի երկու շատ ազդեցիկ առաջնորդների կողմից»։
Լրագրողի այն դիտարկմանը, թե ուր են խաղաղությունն ու մարդկայնությունը, երբ մրցանակին հետևեցին Բաքվում հայերի ցմահ դատապարտումները, Փաշինյանն ասել է, որ այդ դատավճիռներն իր համար անձնապես ցավալի են ու ծանր, սակայն պետք է գիտակցել, որ հակամարտությունը հնարավոր չէ կանգնեցնել մեկ գործիքի կիրառմամբ։
Նա հավելել է, որ հարցի լուծման ճանապարհը խաղաղությունն է՝ նշելով, որ Վագիֆ Խաչատրյանը հիմա Հայաստանում չէր լինի, եթե խաղաղություն չլիներ:
ԱՄՆ փոխնախագահը Հայաստանում, Բաքու մեկնելուց առաջ, ասել էր, որ Ադրբեջանում նախատեսվող հանդիպումների ժամանակ կբարձրացնի հայ գերիների հարցը։

Prime Minister Nikol Pashinyan stated in an interview with Public Television that he discussed the issue of Armenian prisoners held in Baku during his meeting with U.S. Vice President J.D. Vance.
"Please don’t expect many details on this issue, but it was on the agenda and was discussed. I would like to add that there is virtually no relevant negotiation, direct or indirect, where we do not bring up this matter. There simply isn’t," Pashinyan said.
"I say relevant because there may be formats where there’s no connection whatsoever, but we have repeatedly raised the issue and will continue to push for a resolution," he added.
When asked about the contradiction between calls for peace and the sentencing of Armenians to life imprisonment in Baku, Pashinyan said those verdicts “were personally painful and difficult, but it is unrealistic to end the conflict through a single tool.”
He emphasized that the path to resolution lies through peace, noting that Vagif Khachatryan would not be in Armenia today if peace had not been achieved.
Before departing for Baku, the U.S. vice president had said he would raise the issue of Armenian prisoners during meetings in Azerbaijan.