Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկել է Բաքվում գտնվող հայ գերիների հարցը։
«Խնդրում եմ այդ հարցի շուրջ հնարավորինս քիչ մանրամասներ ակնկալեք, բայց հարցը եղել է օրակարգում և քննարկվել է։ Ավելին ասեմ՝ գործնականում որևէ ուղիղ կամ անուղղակի վերաբերելի այդպիսի բանակցություն չկա, որտեղ մենք այդ թեմային չանդրադառնանք, չկա ուղղակի։
Ասում եմ վերաբերելի, քանի որ կարող են լինել ձևաչափեր, որտեղ ընդհանրապես ոչ մի ուղղակի կամ անուղղակի առնչություն չլինի, բայց մենք այդ հարցը պարբերաբար բարձրացրել ենք, բարձրացնում ենք և հետևողական կլինենք այդ հարցի լուծման մեջ»,- ասել է վարչապետը։
Հարցին, թե «Զայեդ» մրցանակը խաղաղության հաստատման գործում կարո՞ղ է ինչ-որ նշանակություն, ազդեցություն ունենալ, Փաշինյանը պատասխանել է․ «Պատկերացրեք՝ երկու երկրների առաջնորդներ գնում և այդպիսի հեղինակավոր մրցանակ են ստանում, որը սահմանվել է քրիստոնեական և իսլամական աշխարհի երկու շատ ազդեցիկ առաջնորդների կողմից»։
Լրագրողի այն դիտարկմանը, թե ուր են խաղաղությունն ու մարդկայնությունը, երբ մրցանակին հետևեցին Բաքվում հայերի ցմահ դատապարտումները, Փաշինյանն ասել է, որ այդ դատավճիռներն իր համար անձնապես ցավալի են ու ծանր, սակայն պետք է գիտակցել, որ հակամարտությունը հնարավոր չէ կանգնեցնել մեկ գործիքի կիրառմամբ։
Նա հավելել է, որ հարցի լուծման ճանապարհը խաղաղությունն է՝ նշելով, որ Վագիֆ Խաչատրյանը հիմա Հայաստանում չէր լինի, եթե խաղաղություն չլիներ:
ԱՄՆ փոխնախագահը Հայաստանում, Բաքու մեկնելուց առաջ, ասել էր, որ Ադրբեջանում նախատեսվող հանդիպումների ժամանակ կբարձրացնի հայ գերիների հարցը։

Премьер-министр Никол Пашинян в интервью Общественному телевидению сообщил, что во время встречи с вице-президентом США Джей Ди Венсом обсуждался вопрос армянских пленных, находящихся в Баку.
«Прошу не ожидать слишком много подробностей по этому вопросу, но он был в повестке и обсуждался. Более того, практически не существует таких переговоров — прямых или косвенных, — где мы не поднимаем эту тему. Таких просто нет», — отметил Пашинян.
Он добавил: «Я говорю “сопоставимые”, потому что могут быть форматы, где вообще нет никакой связи, но мы регулярно поднимаем этот вопрос и будем последовательны в его решении».
Отвечая на вопрос, где находятся мир и человечность, если в Баку армян приговаривают к пожизненному заключению, Пашинян отметил, что эти приговоры «для него лично болезненны и тяжело воспринимаются, однако необходимо понимать, что конфликт невозможно прекратить с помощью одного инструмента.»
Он подчеркнул, что путь к решению — это мир, добавив, что Вагиф Хачатрян сегодня не находился бы в Армении, если бы не было мира.
Перед поездкой в Баку вице-президент США заявил, что поднимет вопрос армянских пленных на предстоящих встречах в Азербайджане.