11 Փետրվար 2026 - 08:13 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է, որ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյմս Դի Վենսի այցից Հայաստանի կառավարությունը ստացել է սպասված արդյունքը՝ հավելելով, որ այդ այցը ՀՀ-ն դնում է համաշխարհային ուշադրության կենտորնում:
«Շատ կարևոր է, որ ԱՄՆ ներդրումային միջավայրի ուշադրությունը լրացուցիչ հրավիրվում է ՀՀ-ում բացված և բացվող ներդրումային հնարավորությունների վրա»,-նշել է նա:
Անդրադառնալով հնչեցված թվերի հետ կապված քննարկումներին՝ Փաշինյանն ասել է, որ Վենսը այդ մեծ թվերի հրապարակումով ցույց է տալիս ԱՄՆ-ի քաղաքական կամքը՝ աջակցելու ՀՀ-ում ներդրումների իրականացմանը։
«Այդ մեծ թվերը պետք է կոնկրետացվեն և դարձվեն կոնկրետ նախագծեր, հասցեներ և լոկացիաներ»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով TRIPP-ին՝ վարչապետն ասել է, որ ԱՄՆ-ի երկարաժամկետ քաղաքական և ներդրումային նախաձեռնությունն է, որը վստահություն է արտահայտում երկրի ապագայի հանդեպ։
«ԱՄՆ-ն առաջնորդելու է այդ ներդրումային գործունեությունը։ Ֆրոնտ օֆիս, բեք օֆիս ասվածը պետք է ընկալենք, և այդպիսին է իրականում, ներդրողի ցանկությունը, որպես բարձրորակ և գրավիչ ծառայություններ մատուցելու եղանակ։ Ֆրոնտ օֆիսում կարող է ընդհանրապես մարդ չլինել, արհեստական բանականություն լինի, լինեն գերժամանակակից սարքավորումներ և այդ ֆրոնտ օֆիսի հիմնական գործառույթը կարող է լինել այդ սարքավորումների սպասարկումը և այլն»,- նշել է նա։
Լրագրողի այն հարցին, թե նույն մեխանիզմը գործելո՞ւ էարդյոք Ադրբեջանում, Փաշինյանը պաստախնել է, որ TRIPP-ը ներդրումային ծրագիր է, որը իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետությունում, Ադրբեջանում TRIPP չկա և հետևաբար չի կարող ասել՝ Ադրբեջանում ինչ է լինելու։
«Ընդհանուր այն է, որ երկու երկրներում էլ սահմանային անցումները և այլն գործելու են երկրների օրենսդրությամբ, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, իրավազորության շրջանակում։ Փոխադարձության պայմաններում լինելու է տրանսպորտային կապուղիների, հաղորդակցության հասանելիություն։
Ըստ պայմանավորվածության՝ 50 տարուց հետո տոկոսների հարաբերակցությունը փոխվելու է և ՀՀ-ն ունենալու է արդեն 49 տոկոս։ Հաշվարկը այնպիսին է, որ ներդրո՞ւմ են, չէ, անում մարդիկ, խոսվում է միլիարդավոր ներդրումների մասին, այդ ներդրումները հետ պետք է բերվեն, և շահույթ էլ պետք է լինի։ Հիմա խնդիրը նրանում է, որ ցանկացած ներդրող, ընդ որում՝ բոլոր ներդրումային ծրագրերում՝ այդ թվում Հայաստանում, ուզում է ունենալ որոշակի երաշխիքներ, որ այդ փողերը հետ կբերի»,- ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետը հայտնել է, որ սկզբում քննարկումների առարկա է եղել TRIPP-ի գործողության ժամկետը, 99 տարի։
«Մտածում էինք, ասում էինք՝ բայց 99 տարի, որոշակի դիսկոմֆորտ ունեինք այս թվերի հետ, նաև թիմում: Բայց մեկ էլ արձանագրեցինք՝ բայց հլը եկեք մի հատ այլ դիտանկյունից նայենք այս հարցին։ ԱՄՆ-ն Հայաստանում 99 տարով, առնվազն 99 տարով, իրականացնում է ներդրումային ծրագիր։ Այսինքն՝ աշխարհի թիվ մեկ գերտերությունը ասում է, որ ՀՀ-ն 99 տարի որպես անկախ, ինքնիշխան պետություն գոյություն է ունենալու, լինելու է խաղաղ, և այդտեղ լինելու է նորմալ ներդրումային միջավայր։ Ուզում եմ, որ մենք այս պահն իրոք գնահատենք»,- ընդգծել է վարչապետը։

11 Февраль 2026 - 09:24 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в эфире Общественного телевидения заявил, что визит вице-президента США Джеймса Ди Вэнса дал ожидаемый результат, подчеркнув, что этот визит «ставит Армению в центр мирового внимания».
«Очень важно, что инвестиционное сообщество США дополнительно обращает внимание на открывающиеся и уже существующие инвестиционные возможности в Армении», — отметил он.
Комментируя обсуждения, связанные с озвученными Венсом крупными инвестиционными суммами, Пашинян подчеркнул, что это демонстрирует политическую волю США по поддержке инвестиций в Армении.
«Эти большие суммы нужно конкретизировать, превратить в реальные проекты, адреса, локации», — добавил он.
Говоря о TRIPP, Пашинян пояснил, что это долгосрочная политическая и инвестиционная инициатива США, которая выражает доверие к будущему Армении.
«США будут возглавлять эту инвестиционную деятельность. Мы должны понимать, что такое front office и back office. Front office может вообще быть без сотрудников — только искусственный интеллект и передовые технологии. Его главной задачей может быть техническое обслуживание оборудования», — пояснил премьер.
На вопрос, будет ли аналогичный механизм действовать в Азербайджане, Пашинян ответил: «TRIPP — это инвестиционная программа, реализуемая в Республике Армения. В Азербайджане TRIPP нет, поэтому я не могу сказать, что там будет».
Он подчеркнул, что в обеих странах пропускные пункты и прочее будут функционировать на основании национального законодательства, в рамках суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции. Связь и транспортное сообщение будут обеспечены на основе взаимности.
По словам премьера, спустя 50 лет долевое соотношение изменится, и Армения получит 49%. «Речь идёт о миллиардах инвестиций. Эти средства должны быть возвращены, инвесторы рассчитывают на прибыль. Любой инвестор, в том числе в Армении, хочет гарантий возврата вложенных средств», — подчеркнул он.
Пашинян сообщил, что изначально срок действия TRIPP обсуждался как 99 лет.
«Мы сначала сомневались, думали: 99 лет — это как-то слишком. У нас в команде были определённые сомнения. Но потом задались вопросом: а с другой стороны? США — первая сверхдержава мира — реализует в Армении инвестиционную программу на 99 лет. Это означает, что США верят: Армения будет существовать как независимое, суверенное государство, в мире, с нормальной инвестиционной средой. Я хочу, чтобы мы по-настоящему оценили этот момент», — резюмировал премьер.