11 Փետրվար 2026 - 08:18 AMT
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի այցի շրջանակում փետրվարի 10-ին Երևանում կայացել է Հայաստան – ԱՄՆ տեխնոլոգիաների և նորարարության գագաթաժողովը, որին մասնակցել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարը, ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք, ԱՄՆ փոխնախագահի պատվիրակության անդամներ, երկու երկրների տեխնոլոգիական ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նշել է, որ 2025 թվականի հունվարին ձևավորված Հայաստան–ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերությունը հիմք է դարձել համապարփակ և երկարաժամկետ տեխնոլոգիական համագործակցության համար։
«Այսօրվա գագաթաժողովը այդ աշխատանքի տրամաբանական շարունակությունն է։ Հայաստանը նպատակային և վճռական քայլեր է ձեռնարկում տեխնոլոգիաների և նորարարության իր օրակարգն առաջ մղելու ուղղությամբ։ Միևնույն ժամանակ, մենք հստակ գիտակցում ենք, որ այս ոլորտներում կայուն առաջընթացը հնարավոր չէ մեկուսացված պայմաններում։ Այդ իսկ պատճառով առանձնահատուկ կարևորություն է տրվում Միացյալ Նահանգների կառավարության, ինչպես նաև առաջատար մասնավոր ընկերությունների և հաստատությունների հետ համագործակցության ընդլայնմանը», – ասել է նախարարը։
ՀՀ ԱԳՆ փոխնախարար Վահան Կոստանյանն իր խոսքում նշել է, որ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը դարձել է Հայաստան–ԱՄՆ գործընկերության առանցքային ուղղություններից մեկը։
«Մենք աշխատում ենք տարբեր ուղղություններով։ Օգոստոսին ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը մեր հարաբերությունների նշանակալի հանգրվանն էր, բայց ավելի կարևոր է, որ կարողանանք այդ փաստաթուղթը վերածել կոնկրետ գործողությունների՝ բազմաթիվ կարևոր նախագծերով, որոնք արդեն իրականացվում են, և շատ ավելին դեռ առջևում է», – ասել է նա։
ԱՄՆ Պետքարտուղարության քաղաքական ավագ խորհրդական Ջոնաթան Ասքոնասը շեշտել է, որ տեխնոլոգիաներն ու նորարարությունը հանդիսանում են տնտեսության զարգացման և հնարավորությունների ստեղծման հիմնական շարժիչ ուժերը։
«Կարծում եմ՝ Հայաստանը համաշխարհային տեխնոլոգիական ոլորտի լավագույն պահպանված գաղտնիքներից մեկն է: Միջազգային տեխնոլոգիական հանրությունը դեռ լիարժեք չի բացահայտել այն բացառիկ խորությունն ու ներուժը՝ մարդկային կապիտալի, կարողությունների և ներդրումային հնարավորությունների առումով, որոնք առկա են Հայաստանում», – նշել է Ասքոնասը։
Shield AI ընկերության միջազգային բիզնեսի զարգացման և ռազմավարության ավագ տնօրեն Քրիս Բրինքլին իր ելույթում անդրադարձել է պաշտպանական ոլորտում երկու երկրների համագործակցությանը։
«Shield AI-ը համագործակցում է Հայաստանի հետ՝ ուսումնասիրելով գործընկերության հնարավորությունները օդանավերի բաղադրիչներ արտադրող ընկերությունների հետ՝ V-BAT անօդաչու թռչող սարքերի և այլ անօդաչու համակարգերի համար։ Ընկերությունը տրամադրում է իր Hivemind ինքնավարության ծրագրային ապահովումը՝ այդ հարթակներն ավելի խելացի, արդյունավետ և մարդկանց համար ավելի դյուրին կառավարելի դարձնելու նպատակով», – ասել է նա։
Synopsys Armenia-ի նախագահ Երվանդ Զորյանն իր ելույթում ներկայացրել է ընկերության դերը Հայաստանում կիսահաղորդիչների նախագծման և արհեստական բանականության ոլորտում։
«Վերջերս մենք հայտարարել ենք ռազմավարական գործընկերության մասին NVIDIA-ի հետ՝ այս լուծումները նրանց GPU-ների վրա գործարկելու նպատակով, ինչպես նաև NVIDIA-ն իրականացրել է էական ներդրում՝ դառնալով Synopsys-ի համասեփականատեր», – նշել է Զորյանը։
«Board of Peace» միջազգային կազմակերպության տնօրեն Էրիա Լայթսթոնը գագաթաժողովում ընդգծել է գործնական արդյունքների կարևորությունը։
«Երբ օգոստոսի 8-ին մենք դուրս եկանք Սպիտակ տնից, ես մտածեցի, որ իմ աշխատանքն ավարտված է։ Սակայն հենց փոխնախագահն էր, ով ասաց․ «Դու նոր ես սկսում»։ Ես խորապես համոզված եմ, որ սա կարևոր հանգրվան է։ Սա նշանակալի քայլ է, սակայն երբ մենք վերադառնանք այստեղ 30, 60 կամ 90 օր անց, ես ուզում եմ, որ այս դահլիճը լինի երեք անգամ ավելի մեծ, և մենք նշենք ոչ թե գործարքների սկիզբը, այլ դրանց իրականացումը և այն նոր հնարավորությունները, որոնք դրանք կստեղծեն», – նշել է Լայթսթոնը։
Գագաթաժողովի ընթացքում հայտարարվել է նաև YouTube-ի ծրագրային ընդլայնման մասին։ Ըստ Ջոնաթան Ասքոնասի՝ հարթակը պատրաստվում է գարնանը գործարկել YouTube Partner Program-ը Հայաստանում։
«Ծրագրի ընդլայնումը հնարավորություն կտա հայ ստեղծագործողներին վաստակել հարթակում, կառուցել սեփական բիզնեսներ և հասնել նոր լսարանների։ YouTube Partner Program-ն աջակցում է ստեղծագործողներին, արտիստներին և մեդիա ընկերություններին՝ հարթակում եկամուտ ստանալու հնարավորություններ ստեղծելու միջոցով», – ասել է Ասքոնասը՝ ներկայացնելով YouTube-ի պաշտոնական հաղորդագրությունը։
Տեսաուղերձով միջոցառմանը միացել է նաև SpaceX-ի Starlink-ի շուկայի հասանելիության և զարգացման ավագ տնօրեն Ռայան Գուդնայթը՝ հայտնելով նոր համագործակցության մասին։
«Հաջորդ համագործակցային քայլի շրջանակում Starlink-ը համագործակցում է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հետ՝ Հայաստանի 100 դպրոց ապահովելու բարձր արագությամբ ինտերնետով», – նշել է նա։
Հայաստան–ԱՄՆ Տեխնոլոգիաների և նորարարության գագաթաժողովը կազմակերպվել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության նախաձեռնությամբ։ Այն նպատակ ունի ռազմավարական երկխոսությունը վերածել տեխնոլոգիական ոլորտում գործնական համագործակցության։

11 Февраль 2026 - 09:25 AMT
10 февраля в рамках визита вице-президента США Джей Ди Вэнса в Ереване состоялся армяно-американский саммит по технологиям и инновациям. В мероприятии приняли участие министр высокотехнологичной промышленности Армении, высокопоставленные должностные лица, члены делегации США, а также представители технологических компаний из обеих стран.
Министр Мхитар Айрапетян отметил, что стратегическое партнёрство, сформированное между Арменией и США в январе 2025 года, стало основой для долгосрочного сотрудничества в области технологий.
«Сегодняшний саммит — логическое продолжение этой работы. Армения предпринимает целенаправленные шаги по продвижению своей технологической и инновационной повестки. Вместе с тем мы ясно осознаем, что устойчивый прогресс невозможен в изоляции. Поэтому для нас особенно важно расширять сотрудничество с правительством США и ведущими частными компаниями и организациями», — заявил он.
Заместитель министра иностранных дел Ваган Костанян подчеркнул, что сфера высоких технологий стала ключевым направлением партнёрства между Арменией и США.
«Мы работаем в разных направлениях. Подписанный в августе меморандум о взаимопонимании стал важной вехой в наших отношениях. Но ещё важнее превратить этот документ в реальные действия: множество проектов уже реализуется, и ещё больше — впереди», — отметил он.
Старший политический советник Госдепартамента США Джонатан Асконас отметил, что технологии и инновации — главный двигатель экономического роста и создания новых возможностей.
«Я считаю, что Армения — один из лучших, пока ещё малоизвестных центров мировой технологической сцены. Международное технологическое сообщество ещё не в полной мере раскрыло исключительный потенциал Армении: человеческий капитал, компетенции, инвестиционные возможности», — заявил Асконас.
Старший директор по международному развитию компании Shield AI Крис Бринкли рассказал о сотрудничестве в сфере оборонных технологий.
«Shield AI сотрудничает с Арменией, исследуя возможности партнёрства с производителями компонентов для БПЛА, в частности, для систем V-BAT и других беспилотных платформ. Компания предоставляет своё автономное ПО Hivemind, делающее эти системы умнее, эффективнее и удобнее в управлении», — отметил он.
Президент Synopsys Armenia Ерванд Зорян рассказал о вкладе компании в развитие полупроводниковых технологий и ИИ в Армении.
«Недавно мы объявили о стратегическом партнёрстве с NVIDIA, чтобы запускать наши решения на их GPU. Кроме того, NVIDIA осуществила значительные инвестиции и стала совладельцем Synopsys», — отметил он.
Исполнительный директор международной организации Board of Peace Эриа Лайтстон сделал акцент на практических результатах:
«Когда 8 августа мы покинули Белый дом, я подумал, что моя работа завершена. Но именно вице-президент сказал: “Ты только начинаешь”. Я убеждён, что это важный рубеж. Когда мы вернёмся сюда через 30, 60 или 90 дней, я хочу, чтобы этот зал был втрое больше, и мы отмечали не начало сделок, а их реализацию и новые возможности, которые они откроют», — сказал он.
Во время саммита было объявлено и о расширении программ YouTube. По словам Джонатана Асконаса, весной YouTube запустит в Армении программу YouTube Partner Program.
«Это даст возможность армянским авторам контента зарабатывать на платформе, строить собственный бизнес и выходить на новую аудиторию. Программа помогает авторам, артистам и медиакомпаниям монетизировать свою деятельность на платформе», — отметил он, ссылаясь на официальное сообщение YouTube.
К мероприятию в формате видеосвязи присоединился и старший директор по развитию и доступу к рынку компании SpaceX Starlink Райан Гуднайт.
«На следующем этапе сотрудничества Starlink работает с Министерством высокотехнологичной промышленности Армении для подключения 100 армянских школ к высокоскоростному интернету», — сообщил он.
Армяно-американский саммит по технологиям и инновациям организован по инициативе Министерства высокотехнологичной промышленности Армении. Его цель — превратить стратегический диалог в практическое сотрудничество в сфере технологий.