11 Փետրվար 2026 - 11:41 AMT
Վաղարշապատ համայնքում տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ արձանագրված խախտումների կապակցությամբ հարուցված գործի շրջանակում 6 անձ ձերբակալվել է՝ նրանց նկատմամբ կալանավորման միջնորդություն կներկայացվի: Այդ մասին ասվում է Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2025 թվականի նոյեմբերի 16-ին Վաղարշապատ խոշորացված համայնքում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ընթացքում «Հաղթանակ» կուսակցությունների դաշինքի ավագանու ցուցակում ընդգրկված Ս.Դ.-ն, Ն.Օ.-ն և նույն դաշինքի աջակիցներ Ա.Ա.-ն և Մ.Մ.-ն նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում, ընտրությանը մասնակցելու իրավունք ունեցող մի շարք անձանց ուղղորդել են քվեարկել դաշինքի օգտին` այդ կերպ խոչընդոտելով անձնական ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը:
Նախաքննության ընթացքում 7 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 210-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ընտրական կամ հանրաքվեին մասնակցելու իրավունքի իրականացումը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը կամ հանրաքվեին մասնակցող անձանց իրավունքների կամ պարտականությունների իրականացումը խոչընդոտելը):
«6 անձ ձերբակալվել է՝ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու նպատակով դատարան ներկայացնելու համար:
Վերջիններիս բնակության հասցեներում և կից օժանդակ շինություններում կատարվել են խուզարկություններ, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են քրեական վարույթի համար նշանակություն ունեցող փաստաթղթեր»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ Վաղարշապատի ավագանու ընդդիմադիր «Հաղթանակ» դաշինքի ղեկավար Սևակ Խաչատրյանը հրատապ ասուլիսում հայտարարել էր, որ Վաղարշապատ խոշորացված համայնքում վաղ առավոտից սկսված իրավապահ գործողությունների հետևանքով արդեն ավելի քան 10 քաղաքացի է ձերբակալվել։

11 Февраль 2026 - 12:07 AMT
В рамках расследования нарушений, зафиксированных во время выборов органов местного самоуправления в укрупненной общине Вагаршапат, задержаны шесть человек. Как сообщается в заявлении Следственного комитета, в суд будет направлено ходатайство об избрании меры пресечения в виде ареста.
Следствие, проводимое Следственным управлением по Армавирской области СК РА, установило, что 16 ноября 2025 года в ходе выборов в Вагаршапате члены альянса партий «Победа» С.Д. и Н.О., а также его сторонники А.А. и М.М. по предварительной договоренности в составе группы склоняли ряд избирателей проголосовать за альянс, тем самым препятствуя свободному осуществлению ими избирательного права.
В отношении семи человек возбуждено уголовное преследование по пункту 6 части 2 статьи 210 УК РА — препятствование осуществлению избирательного права, работе избирательных комиссий или участникам выборов, совершенное группой лиц по предварительному сговору.
«Шесть человек задержаны для подачи в суд ходатайства об аресте. В их местах жительства и прилегающих постройках проведены обыски, в ходе которых обнаружены документы, имеющие значение для уголовного дела», — говорится в сообщении СК.
Ранее лидер оппозиционного блока «Победа» в совете Вагаршапата Севак Хачатрян на срочной пресс-конференции заявил, что в результате действий правоохранительных органов, начавшихся с раннего утра, уже задержаны более десяти граждан.