11 Փետրվար 2026 - 11:41 AMT
Վաղարշապատ համայնքում տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ արձանագրված խախտումների կապակցությամբ հարուցված գործի շրջանակում 6 անձ ձերբակալվել է՝ նրանց նկատմամբ կալանավորման միջնորդություն կներկայացվի: Այդ մասին ասվում է Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2025 թվականի նոյեմբերի 16-ին Վաղարշապատ խոշորացված համայնքում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ընթացքում «Հաղթանակ» կուսակցությունների դաշինքի ավագանու ցուցակում ընդգրկված Ս.Դ.-ն, Ն.Օ.-ն և նույն դաշինքի աջակիցներ Ա.Ա.-ն և Մ.Մ.-ն նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում, ընտրությանը մասնակցելու իրավունք ունեցող մի շարք անձանց ուղղորդել են քվեարկել դաշինքի օգտին` այդ կերպ խոչընդոտելով անձնական ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը:
Նախաքննության ընթացքում 7 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 210-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ընտրական կամ հանրաքվեին մասնակցելու իրավունքի իրականացումը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը կամ հանրաքվեին մասնակցող անձանց իրավունքների կամ պարտականությունների իրականացումը խոչընդոտելը):
«6 անձ ձերբակալվել է՝ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու նպատակով դատարան ներկայացնելու համար:
Վերջիններիս բնակության հասցեներում և կից օժանդակ շինություններում կատարվել են խուզարկություններ, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են քրեական վարույթի համար նշանակություն ունեցող փաստաթղթեր»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ Վաղարշապատի ավագանու ընդդիմադիր «Հաղթանակ» դաշինքի ղեկավար Սևակ Խաչատրյանը հրատապ ասուլիսում հայտարարել էր, որ Վաղարշապատ խոշորացված համայնքում վաղ առավոտից սկսված իրավապահ գործողությունների հետևանքով արդեն ավելի քան 10 քաղաքացի է ձերբակալվել։

Six individuals have been arrested in connection with violations reported during the local self-government elections in the consolidated community of Vagharshapat. According to the Investigative Committee, a motion will be filed to apply pretrial detention.
During the preliminary investigation of a criminal case handled by the Armavir Regional Investigative Department, evidence was obtained indicating that on November 16, 2025, during the elections in Vagharshapat, S.D. and N.O., members of the "Victory" political alliance, along with supporters A.A. and M.M., allegedly acted in prior agreement as a group to direct multiple eligible voters to cast their ballots in favor of the alliance, thereby obstructing the free exercise of voting rights.
In total, public criminal prosecution has been initiated against seven individuals under Article 210, Part 2, Clause 6 of Armenia’s Criminal Code, which relates to obstructing electoral rights or the functions of election commissions or participants through group actions.
"Six individuals have been detained, and a court motion will be submitted to request pretrial detention. Searches were conducted at their residences and adjacent properties, resulting in the discovery of documents relevant to the case," the Investigative Committee stated.
Earlier, Sevak Khachatryan, leader of the opposition “Victory” alliance in the Vagharshapat Council, stated in an urgent press conference that more than 10 individuals had already been detained as a result of law enforcement operations that began early in the day.