Հայաստանի առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք տեղի են ունենալու 2026 թվականի հունիսի 7-ին, ըստ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանի, վճռորոշ են լինելու հաջորդ հինգ տարում երկրի իշխանության ձևավորման առումով։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում՝ հավելելով, որ վտանգն այն է, որ Հայաստանը դիտարկվում է ոչ թե որպես ինքնիշխան պետություն, այլ որպես կառավարվող քաղաքական տարածք:
Նրա դիտարկմամբ, սակայն, մինչև քաղաքացիները կսկսեն քվեարկել, արդեն «քվեարկությունը» սկսել են այլ դերակատարներ՝ հավաքական Արևմուտքը, Թուրքիան և Ադրբեջանը։
«Այլ կերպ ասած՝ «իրական Հայաստանի» բնակիչները։ Նրանց նախընտրությունները բացահայտ, համակարգված և գործարքային բնույթ են կրում։ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի հրապարակային աջակցությունը Նիկոլ Փաշինյանին նշանավորում է արդեն ակնկալվող ու կանխատեսելի մի հաջորդականության սկիզբը։ Մայիսին եվրոպական առաջնորդները կժամանեն Երևան՝ նմանատիպ հավանության ուղերձներով։ Անկարան, ամենայն հավանականությամբ, կհետևի խորհրդանշական քայլերով՝ թուրք-հայկական սահմանի մասնակի բացմամբ։ Իսկ Բաքուն կարող է ազատ արձակել որոշ հայ պատանդների և ստորագրել խաղաղության համաձայնագիր, որը չի վավերացնի, քանի դեռ իր բոլոր պահանջները չեն կատարվել։
Յուրաքանչյուր նման ժեստ ունի իր գինը, և այդ գինը վճարելու է Հայաստանը։
Արևմտյան մայրաքաղաքների համար գերակա նպատակը ռազմավարական է՝ վաղուց փայփայված ձգտումը նվազեցնել Ռուսաստանի դերը Հարավային Կովկասում՝ անկախ այն հանգամանքից, թե Հայաստանի համար գոյություն ունե՞ն արդյոք կենսունակ անվտանգության այլընտրանքներ։ Թուրքիայի շահը նույնպես հստակ է՝ ապահովել անխոչընդոտ միջանցք, որը կմիացնի Անատոլիան Կենտրոնական Ասիայի թյուրքական աշխարհին։ Ադրբեջանի նպատակներն ամենակոնկրետն են՝ ամրապնդվել Սյունիքում, երաշխավորել անխափան կապ դեպի Նախիջևան և ամրագրել Արցախի էթնիկ զտման աշխարհաքաղաքական հետևանքները։
Գործող իշխանության վերարտադրությունը առանցքային նշանակություն ունի այս երեք օրակարգերի համար։
Ադրբեջանը նաև կարող է հիմնավոր ակնկալել նոր տարածքային զիջումներ, Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխություն և ադրբեջանցիների աստիճանական, սողացող ներկայություն Հայաստանում։ Այս ամենը չի պահանջում լայնածավալ ռազմական գործողություններ։ Այն հիմնված է կառավարվող դիվանագիտության, միջազգային ծափահարությունների և Երևանում հնազանդ գործընկեր ունենալու վրա։
Մոտալուտ ընտրությունների առանձնահատուկ վտանգավորությունն այն չէ, որ արտաքին ուժերն ունեն շահեր Հայաստանում․ դա միշտ է եղել։ Վտանգն այն է, որ Հայաստանը դիտարկվում է ոչ թե որպես ինքնիշխան պետություն, այլ որպես կառավարվող քաղաքական տարածք, որտեղ ընտրությունները ծառայում են ոչ թե իրական ընտրությանը, այլ արդեն ընդունված որոշումների ձևական հաստատմանը»,- ընդգծել է Օսկանյանը։

В публикации на своей странице в Facebook Вардан Осканян назвал предстоящие парламентские выборы 7 июня 2026 года определяющими для формирования власти в Армении на ближайшие пять лет. Однако, по его мнению, выборы проходят в условиях, когда страна утрачивает признаки суверенитета.
По его словам, ещё до голосования граждан своё «голосование» уже начали внешние акторы — коллективный Запад, Турция и Азербайджан.
«Иначе говоря, голосуют “настоящие жители Армении”. Их предпочтения открыты, системны и основаны на расчётах. Публичная поддержка Никола Пашиняна со стороны вице-президента США Джей Ди Вэнса — это начало ожидаемой и предсказуемой последовательности. В мае европейские лидеры прибудут в Ереван с аналогичными посланиями. Анкара, скорее всего, предпримет символический шаг — частично откроет границу. А Баку может освободить несколько пленных и подписать мирное соглашение, которое не ратифицирует, пока не добьётся выполнения всех условий», — отметил Осканян.
Он подчеркнул, что каждая подобная уступка имеет цену, и платить эту цену придётся Армении.
С точки зрения Осканяна, приоритетом Запада является стратегическая задача — ослабление влияния России в Южном Кавказе, независимо от наличия альтернатив для безопасности самой Армении. Цель Турции — обеспечить беспрепятственный коридор между Анатолией и тюркским миром Центральной Азии. Азербайджан же, по его словам, стремится закрепиться в Сюнике, обеспечить постоянную связь с Нахичеванью и юридически оформить последствия этнической чистки в Карабахе.
Он подчеркнул, что воспроизводство нынешней власти критически важно для этих трёх повесток.
Осканян также предположил, что Азербайджан будет ожидать новых территориальных уступок, изменения Конституции Армении и постепенного появления азербайджанского присутствия на её территории. Всё это, по его мнению, возможно без военных действий — за счёт управляемой дипломатии, международных аплодисментов и наличия в Ереване податливого партнёра.
«Особая опасность предстоящих выборов не в том, что внешние силы имеют интересы в Армении — это всегда было. Проблема в том, что страну рассматривают не как суверенное государство, а как управляемую политическую территорию, где выборы служат не реальному выбору, а формальному утверждению уже принятых решений», — заключил он.