ԱՄՆ փոխնախագահի Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում փետրվարի 10-ին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ընդունել է ամերիկյան Shield AI ընկերության պատվիրակությանը, որի կազմում էին միջազգային բիզնեսի զարգացման և ռազմավարության ավագ տնօրեն Քրիս Բրինքլին։
Հայրապետյանը բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության և Shield AI ընկերության միջև արդեն ձևավորված համագործակցությունը պաշտպանական ոլորտում՝ ընդգծելով դրա խորացման հնարավորությունները։
Հանդիպման հիմնական թեմաներն են եղել ռազմարդյունաբերական համագործակցության հեռանկարները, ինքնավար ծրագրային հարթակների կիրառման հնարավորությունները, ինչպես նաև գիտահետազոտական և փորձարարական ծրագրերի համատեղ իրագործումը։
Նախարարը ներկայացրել է կառավարության նախաձեռնությունները, որոնք միտված են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը, այդ թվում՝ օրենսդրական բարեփոխումները, ինչպես նաև բարձրակարգ ինժեներական ներուժը Հայաստանում։ Նա հատուկ շեշտել է համագործակցության լայն ուղղությունների առկայությունը պաշտպանական տեխնոլոգիաներում։
Քրիս Բրինքլինն անդրադարձել է Shield AI ընկերության գործունեությանը՝ ներկայացնելով նրանց տեխնոլոգիական լուծումները, մասնավորապես՝ արհեստական բանականության և ինքնավար համակարգերի ոլորտում ձեռք բերած փորձը։ Նա կարևորել է համագործակցության խորացումն ու նշել է ընկերության պատրաստակամությունը գիտական հետազոտությունների, փորձարարական մշակման (R&D), փորձի փոխանակման և համատեղ նախագծերի իրականացման ուղղությամբ։
Shield AI-ը հանդիսանում է ԱՄՆ ավիատիեզերական և պաշտպանական տեխնոլոգիաների առաջատար ընկերություններից մեկը։ Այն կենտրոնակայան ունի Կալիֆորնիայի Սան Դիեգո քաղաքում և մշակում է արհեստական բանականությամբ աշխատող ինքնավար համակարգեր, որոնք կիրառվում են ռազմական տարբեր հարթակներում՝ ներառյալ օդանավեր, անօդաչու սարքեր, նավեր, արբանյակներ և ստորջրյա տեխնոլոգիաներ՝ աջակցելով ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությանը և նրա դաշնակիցներին։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը, նախարարության ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ Արամ Ջիվանյանը և Shield AI-ի Կառավարության հետ կապերի փոխնախագահ Չիպ Բյուրքհալտերը։

10 февраля министр высокотехнологической промышленности Армении Мхитар Айрапетян провёл встречу с делегацией американской компании Shield AI, в которую вошёл старший директор по международному развитию и стратегии Крис Бринкли. Встреча состоялась в рамках официального визита вице-президента США в Ереван.
Айрапетян высоко оценил уже существующее взаимодействие между Shield AI и правительством Армении в оборонной сфере, подчеркнув возможности для дальнейшего углубления сотрудничества.
Ключевыми темами встречи стали перспективы военно-промышленного взаимодействия, применение автономных программных платформ, а также реализация совместных научно-исследовательских и опытно-конструкторских проектов (НИОКР).
Министр представил инициативы правительства, направленные на развитие высокотехнологичной отрасли, включая законодательные реформы и наличие квалифицированного инженерного потенциала в стране. Он особо выделил широкий спектр возможного сотрудничества в области оборонных технологий.
Крис Бринкли рассказал о деятельности Shield AI, подчеркнув её достижения в сфере искусственного интеллекта и автономных систем. Он подтвердил заинтересованность компании в расширении партнёрства через совместные научные исследования, обмен опытом и реализацию совместных разработок.
Shield AI — одна из ведущих компаний США в области аэрокосмических и оборонных технологий. Штаб-квартира расположена в Сан-Диего (Калифорния). Компания разрабатывает автономные системы на базе ИИ, которые используются в различных военных платформах: от самолётов и дронов до спутников, судов и подводных технологий. Она сотрудничает с Министерством обороны США и союзными странами.
На встрече также присутствовали первый замминистра Геворг Манташян, председатель комитета по ВПК Арам Дживанян и вице-президент Shield AI по связям с правительством Чип Бюркхалтер.