12 Փետրվար 2026 - 06:28 AMT
Հայաստանն և Իրանը նախատեսել են համապարփակ ռազմավարական համագործակցության փաստաթուղթ ստորագրել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի 2026 թվականին Թեհրան նախատեսվող այցի ընթացքում։ Այդ մասին Հայաստանում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրգոլամին հայտարարել է Իսլամական հեղափոխության 47-ամյակին նվիրված ընդունելության շրջանակում ունեցած ելույթի ժամանակ։
Նա նշել է, որ կողմերը նպատակադրել են իրենց համագործակցությանը տալ ինստիտուցիոնալ բնույթ և էապես ընդլայնել այն՝ հենվելով գործնական ճանապարհային քարտեզի վրա։ Դեսպանը ընդգծել է, որ երկու պետությունների հարաբերությունները հազարավոր տարիների պատմություն ունեն և ներկայումս հասել են զարգացման այնպիսի փուլին, երբ ղեկավարների միջև առկա փոխադարձ վստահությունը դարձել է ամենակարևոր ձեռքբերումը, հայտնում է Auroranews.am-ը:
Բացի այդ, նա կարևորել է տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործընթացը և տարանցիկ հնարավորությունների ընդլայնումը՝ շեշտելով, որ Հարավային Կովկասում խաղաղությունն ու բարիդրացիական հարաբերությունները հանդիսացել են կայունության ապահովման հիմնական գրավականը։
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն իր ելույթում ասել է, որ Հայաստանի և Իրանի միջև ձևավորված եղբայրական փոխհարաբերությունները հիմնված են անկեղծության, հարգանքի և վստահության վրա, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Առկա քաղաքական երկխոսության և փոխշահավետ համագործակցության արդյունքում մեր երկրների միջև հարաբերություններն օրեցօր զարգանում են՝ ի նպաստ երկու բարեկամ երկրների ժողովուրդների բարօրության։ Բարձր ենք գնահատում Իրանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից հնչած հայտարարություններն ՝ ի սատարումն ՀՀ տարածքային ամբողջականության և սահմանների անխախտելիության, հատկապես այն շրջանում, երբ տարածաշրջանային զարգացումների բերումով Հայաստանն իրապես ուներ նման աջակցության կարիք»,- ասել է նա։
Փոխվարչապետը հավելել է, որ անցած տարվա նշանակալի իրադարձություններից մեկը դարձել է ԻԻՀ նախագահի Հայաստան կատարած այցը, որի ընթացքում երկու պետությունների ղեկավարները համատեղ հայտարարությամբ արձանագրել են երկկողմ հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու վճռականությունը։
«Հայաստան-Իրան երկկողմ օրակարգային հարցերի քննարկման և համագործակցության զարգացման նոր հնարավորությունների բացահայտման համար կարևոր հարթակ է մեր երկրների միջև գործող միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովը։ Որպես հանձնաժողովի հայկական կողմի համանախագահ՝ նշեմ, որ ուրախ կլինենք հանձնաժողովի հերթական նիստն այս տարի կազմակերպել Երևանում և հյուրընկալել Իրանի մեր գործընկերներին»,- նշել է փոխվարչապետը։
Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ միջկառավարական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության արդյունքում հայկական կողմը մշտապես ուշադրության կենտրոնում է պահել Իրանի և Հայաստանի համար փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ուղղությունները։ Նրա խոսքով՝ երկկողմ համագործակցության օրակարգը ներառել է լայն շրջանակի հարցեր՝ տնտեսական փոխգործակցությունից մինչև տրանսպորտ, առողջապահություն, կրթություն, մշակույթ, շրջակա միջավայր և զբոսաշրջություն։
«Մենք վերահաստատում ենք, որ Հայաստան-Իրան հարաբերությունները շարունակելու են զարգանալ բարեկամական ոգով՝ ի նպաստ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ու կայունության ամրապնդման»,- եզրափակեց ՀՀ փոխվարչապետը։
Շիրզոլամին նշել է, որ Իրանը շուրջ հինգ տասնամյակների ընթացքում մեծ ձեռքբերումներ է արձանագրել տնտեսական, ենթակառուցվածքների, գիտության, տեխնոլոգիաների, մշակութային և գեղարվեստական, ինչպես նաև պաշտպանության ոլորտներում։
«Թշնամանքը, պատժամիջոցները և պատերազմների հրահրումը չեն խանգարել Իրանի ժողովրդին շարունակել իր առաջընթացի ուղին։ Մեր երկիրը վերջերս դժվարին օրեր է ապրել, երբ ժողովրդի արդարացի և օրինական բողոքի ցույցերն ու պահանջները կազմակերպված տարրերի կողմից շեղվեցին և վերածվեցին բռնության՝ արտաքին միջամտության համար պատրվակ ստեղծելու և երկիրը քաոսի մեջ գցելու համար, սակայն Իրանի վեհ ժողովուրդը, որը հզոր ու պատմություն կերտոող քաղաքակրթության ժառանգորդն է, ցույց տվեց, որ երբեք թույլ չի տա, որ որոշները վտանգեն նրա անվտանգությունն ու ինքնությունը»,-ասել է նա։
Շիրղոլամին հիշեցրել է, որ այս տարի նշվում է ՀՀ-ի անկախության 35-րդ տարեդարձը, և հավելել է, որ Իրանն առաջին երկրներից մեկն է եղել, որ ճանաչել է Հայաստանի անկախությունը։
«Իհարկե, Իրանի և Հայաստանի ժողովուրդների միջև բարեկամությունն ու կապը հազարամյակների պատմություն ունի, և այն, ինչ մենք այսօր տեսնում ենք, հենց այդ պատմական, մշակութային և քաղաքակրթական կապի շարունակականության դրսևորումն է։ Իրանի 150,000-անոց հայ համայնքը և Իրանում գտնվող տասնյակ հայկական կարևոր սրբավայրերը վկայում են այդ անքակտելի կապի մասին»,- ասել է Շիրղոլամին։
Նա հավաստիացրել է, որ Իրանի և Հայաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունների պատմության մեջ արձանագրվել է արդյունավետ ու ձեռքբերումներով հարուստ տարի։
«2025 թվականին երկու երկրների միջև պատմական, եղբայրական և ռազմավարական հարաբերությունները լի էին դրական իրադարձություններով։ Երկու երկրների պաշտոնյաների կարևոր փոխադարձ այցեր են տեղի ունեցել, որոնց գագաթնակետը 2025 թվականի օգոստոսին Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի այցն էր Երևան։ Բացի այդ, մեծ թվով փոխադարձ բարձրաստիճան այցեր են կատարվել տնտեսական, քաղաքական, անվտանգության և պաշտպանության ոլորտներում։
Անցած տարվա ընթացքում արձանագրվել են կարևոր ձեռքբերումներ, ինչպիսիք են համագործակցության վերաբերյալ 12 հուշագրերի ստորագրումը Իրանի նախագահի երևանյան այցի ընթացքում, հանդիպումների, քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացումը, պաշտպանական հարաբերությունների բարձր մակարդակով զարգացումը, միջազգային կազմակերպություններում և հարթակներում փոխադարձ աջակցությունը, անվտանգության ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագրի նոր փաստաթղթի մշակումը, համատեղ հյուպատոսական հանձնաժողովի 13-րդ նիստի անցկացումը, իրանական ընկերության կողմից Քաջարանի մեծ թունելի նախագծի մրցույթում հաղթող ճանաչվելը, 70 հոգանոց հայկական գործարար պատվիրակության ներկայությունը «Իրան էքսպո 2025» ցուցահանդեսում, ինչպես նաև Իրանի և Հայաստանի միջև ռազմավարական համագործակցության վերաբերյալ համապարփակ փաստաթղթի պատրաստումը, որը, հուսով ենք, կստորագրի Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2026 թվականին Թեհրան կատարելիք այցի ընթացքում»,- նշել է դեսպանը։
Դիվանագետի տեղեկացմամբ՝ 2025 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ծավալը, չհաշված պաշտպանական ոլորտը, հասել է 698 միլիոն դոլարի, և երկու երկրների ղեկավարների կողմից նախանշված 3 միլիարդ դոլարին հասնելու տեսլականը դեռ առջևում է։
Դեսպանի խոսքով՝ Իրանը ողջունել է Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացն ու համոզված է, որ տարածաշրջանի համապարփակ զարգացման և կապերի խորացման նախապայմանը տարածաշրջանի ժողովուրդների միջև խաղաղությունն ու բարեկամությունն է։
«Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կա հսկայական տնտեսական ներուժ, որը փոխադարձ վստահության վրա հիմնված համագործակցությունն ու սիներգիան կարող է ծառայեցնել տարածաշրջանի զարգացմանն ու բարեկեցությանը»,- ասել է Շիրղոլամին։

Армения и Иран планируют подписать всеобъемлющий документ о стратегическом сотрудничестве в ходе намеченного на 2026 год визита премьер-министра Никола Пашиняна в Тегеран. Об этом заявил посол Ирана в Армении Халил Ширголами, выступая на приеме по случаю 47-й годовщины Исламской революции.
По его словам, стороны намерены придать взаимодействию институциональный характер и существенно расширить его, опираясь на практическую дорожную карту. Дипломат подчеркнул, что отношения двух государств насчитывают тысячелетия и сегодня достигли этапа, когда взаимное доверие между руководителями стало важнейшим достижением, сообщает «Auroranews.am».
Он также отметил значимость процесса разблокирования региональных коммуникаций и расширения транзитных возможностей, подчеркнув, что мир и добрососедские отношения на Южном Кавказе являются ключевой гарантией стабильности.
Вице-премьер Армении Мгер Григорян в своем выступлении заявил, что сформировавшиеся братские отношения между Арменией и Ираном основаны на искренности, уважении и доверии, сообщает «Арменпресс».
«Благодаря существующему политическому диалогу и взаимовыгодному сотрудничеству отношения между нашими странами развиваются изо дня в день на благо народов двух дружественных государств. Мы высоко ценим заявления высшего руководства Ирана в поддержку территориальной целостности Республики Армения и нерушимости ее границ, особенно в тот период, когда вследствие региональных процессов Армения действительно нуждалась в такой поддержке», — отметил он.
Григорян добавил, что одним из значимых событий прошлого года стал визит президента Ирана в Армению, в ходе которого лидеры двух государств в совместном заявлении зафиксировали решимость вывести двусторонние отношения на уровень стратегического партнерства.
«Межправительственная совместная комиссия, действующая между нашими странами, является важной площадкой для обсуждения вопросов армяно-иранской повестки и выявления новых возможностей для развития сотрудничества. Как сопредседатель комиссии с армянской стороны, отмечу, что будем рады провести ее очередное заседание в этом году в Ереване и принять наших иранских партнеров», — заявил вице-премьер.
По его словам, в результате совместной работы межправительственной комиссии армянская сторона неизменно держит в центре внимания все направления, представляющие взаимный интерес для Ирана и Армении. Повестка двустороннего сотрудничества охватывает широкий круг вопросов — от экономического взаимодействия до транспорта, здравоохранения, образования, культуры, окружающей среды и туризма.
«Мы подтверждаем, что армяно-иранские отношения продолжат развиваться в духе дружбы во имя установления мира и укрепления стабильности в регионе», — заключил Григорян.
Ширголами отметил, что за почти пять десятилетий Иран добился значительных успехов в экономике, инфраструктуре, науке, технологиях, культуре и искусстве, а также в оборонной сфере.
«Враждебность, санкции и разжигание войн не помешали народу Ирана продолжать путь прогресса. Наша страна недавно пережила трудные дни, когда справедливые и законные протесты и требования народа были искажены организованными элементами и превращены в насилие с целью создать предлог для внешнего вмешательства и погрузить страну в хаос. Однако великий иранский народ, наследник мощной цивилизации, показал, что никогда не позволит кому-либо поставить под угрозу его безопасность и идентичность», — заявил он.
Посол напомнил, что в этом году отмечается 35-летие независимости Республики Армения, и добавил, что Иран был одним из первых государств, признавших ее независимость.
«Дружба и связи между народами Ирана и Армении имеют тысячелетнюю историю, и то, что мы видим сегодня, является проявлением преемственности исторических, культурных и цивилизационных связей. 150-тысячная армянская община в Иране и десятки важных армянских святынь на территории страны свидетельствуют об этой неразрывной связи», — подчеркнул Ширголами.
Он заверил, что в истории двусторонних отношений между Ираном и Арменией был зафиксирован эффективный и богатый достижениями год.
«В 2025 году исторические, братские и стратегические отношения между двумя странами были насыщены позитивными событиями. Состоялись важные взаимные визиты официальных лиц, кульминацией которых стал визит президента Ирана Масуда Пезешкиана в Ереван в августе 2025 года. Кроме того, были осуществлены многочисленные взаимные визиты высокого уровня в экономической, политической, сфере безопасности и обороны.
В течение прошлого года были зафиксированы важные достижения, в том числе подписание 12 меморандумов о сотрудничестве в ходе визита президента Ирана в Ереван, проведение встреч и политических консультаций, развитие оборонных отношений на высоком уровне, взаимная поддержка в международных организациях и на площадках, разработка нового меморандума о взаимопонимании по сотрудничеству в сфере безопасности, проведение 13-го заседания совместной консульской комиссии, признание иранской компании победителем тендера на проект большого тоннеля Каджаран, участие 70-членной армянской бизнес-делегации в выставке «Iran Expo 2025», а также подготовка всеобъемлющего документа о стратегическом сотрудничестве между Ираном и Арменией, который, как мы надеемся, будет подписан в ходе визита премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Тегеран в 2026 году», — отметил посол.
По словам дипломата, в январе–ноябре 2025 года объем товарооборота между двумя странами, без учета оборонной сферы, достиг 698 миллионов долларов, при этом обозначенная руководителями двух стран цель довести его до 3 миллиардов долларов остается перспективой.
Посол подчеркнул, что Иран приветствует мирный процесс на Южном Кавказе и убежден, что мир и дружба между народами региона являются необходимым условием его всестороннего развития и углубления связей.
«Регион Южного Кавказа обладает огромным экономическим потенциалом, который сотрудничество и синергия, основанные на взаимном доверии, могут направить на развитие и процветание региона», — заявил Ширголами.