Մասիսի նախկին համայնքապետ Դավիթ Համբարձումյանի եղբայր Գոռ Համբարձումյանը ձերբակալվել է, նրա նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում մի քանի հոդվածներով, հայտնում է Արմենպրեսը:
Քննչական կոմիտեից հայտնել են.«Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Գ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 204-րդ հոդվածի 1-ին մասով (անձնական կամ ընտանեկան կյանքի գաղտնիությունը խախտելը), 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը), 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությունը) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը): Վերջինս ձերբակալվել է»:
Փաստաբան Գայանե Պապոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Գոռ Համբարձումյանին առաջադրված մեղադրանքը «շինծու և ակնհայտ անհիմն է»:
«Դավիթ Համբարձումյանի այսօրվա դատական նիստից անմիջապես հետո ձերբակալվել է նրա եղբայրը՝ Գոռ Համբարձումյանը։
Առաջադրված մեղադրանքը շինծու և ակնհայտ անհիմն է, որևէ աղերս չունի իրականության հետ։ Սա արդարադատություն չէ, սա քաղաքական հաշվեհարդար է:
Դավիթ Համբարձումյանի նիստից անմիջապես հետո նրա եղբոր «ձերբակալությունը» ոչ միայն կասկածելի համընկնում է, այլ բացահայտ քաղաքական կապ ունեցող գործողություն։ Մտացածին մեղադրանքներով մարդկանց բռնելը դարձել է իշխանական գործիք՝ ճնշելու, վախեցնելու և լռեցնելու նրանց, ովքեր համարձակվում են դիրքավորվել ընդդեմ համակարգի։
Երբ օրենքը դառնում է քաղաքական հաշվեհարդարի միջոց, պետությունը դադարում է լինել իրավական և վերածվում է ռեպրեսիվ մեխանիզմի։
Սա ոչ թե իրավական գործընթաց է, այլ քաղաքական հետապնդում՝ ուղղված Դավիթին խոցելուն նրա ընտանիքի միջոցով։

12 Февраль 2026 - 07:31 AMT
Брат бывшего главы общины Масис Давида Амбарцумяна — Гор Амбарцумян — задержан, в отношении него возбуждено публичное уголовное преследование по нескольким статьям, сообщает «Арменпресс».
В Следственном комитете сообщили: «В ходе предварительного следствия по уголовному производству в отношении Г.А. возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 204 Уголовного кодекса (нарушение неприкосновенности личной или семейной жизни), части 2 статьи 457 (подделка документов, штампов, печатей, бланков либо изготовление, использование или сбыт поддельных документов, штампов, печатей и бланков), пункту 3 части 3 статьи 255 (мошенничество в особо крупном размере) и пункту 3 части 3 статьи 296 (легализация доходов, полученных преступным путем, в особо крупном размере). Последний задержан».
Адвокат Гаяне Папоян на своей странице в Facebook написала, что предъявленное Гору Амбарцумяну обвинение является «сфабрикованным и очевидно необоснованным».
«Сразу после сегодняшнего судебного заседания по делу Давита Амбарцумяна был задержан его брат — Гор Амбарцумян.
Предъявленное обвинение сфабриковано и очевидно необоснованно, не имеет никакого отношения к действительности. Это не правосудие, это политическая расправа.
«Задержание» брата Давида Амбарцумяна сразу после его заседания — не просто подозрительное совпадение, а действие с явной политической подоплекой. Задержание людей по надуманным обвинениям стало инструментом властей для давления, запугивания и подавления тех, кто осмеливается выступать против системы.
Когда закон становится средством политической мести, государство перестает быть правовым и превращается в репрессивный механизм.
Это не юридический процесс, а политическое преследование, направленное на то, чтобы нанести удар по Давиду через его семью.