Մասիսի նախկին համայնքապետ Դավիթ Համբարձումյանի եղբայր Գոռ Համբարձումյանը ձերբակալվել է, նրա նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում մի քանի հոդվածներով, հայտնում է Արմենպրեսը:
Քննչական կոմիտեից հայտնել են.«Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Գ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 204-րդ հոդվածի 1-ին մասով (անձնական կամ ընտանեկան կյանքի գաղտնիությունը խախտելը), 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը), 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությունը) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը): Վերջինս ձերբակալվել է»:
Փաստաբան Գայանե Պապոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Գոռ Համբարձումյանին առաջադրված մեղադրանքը «շինծու և ակնհայտ անհիմն է»:
«Դավիթ Համբարձումյանի այսօրվա դատական նիստից անմիջապես հետո ձերբակալվել է նրա եղբայրը՝ Գոռ Համբարձումյանը։
Առաջադրված մեղադրանքը շինծու և ակնհայտ անհիմն է, որևէ աղերս չունի իրականության հետ։ Սա արդարադատություն չէ, սա քաղաքական հաշվեհարդար է:
Դավիթ Համբարձումյանի նիստից անմիջապես հետո նրա եղբոր «ձերբակալությունը» ոչ միայն կասկածելի համընկնում է, այլ բացահայտ քաղաքական կապ ունեցող գործողություն։ Մտացածին մեղադրանքներով մարդկանց բռնելը դարձել է իշխանական գործիք՝ ճնշելու, վախեցնելու և լռեցնելու նրանց, ովքեր համարձակվում են դիրքավորվել ընդդեմ համակարգի։
Երբ օրենքը դառնում է քաղաքական հաշվեհարդարի միջոց, պետությունը դադարում է լինել իրավական և վերածվում է ռեպրեսիվ մեխանիզմի։
Սա ոչ թե իրավական գործընթաց է, այլ քաղաքական հետապնդում՝ ուղղված Դավիթին խոցելուն նրա ընտանիքի միջոցով։

Gor Hambardzumyan, brother of former Masis mayor Davit Hambardzumyan, has been detained, and public criminal prosecution has been initiated against him under several articles, Armenpress reported.
The Investigative Committee said in a statement: “During the preliminary investigation of the criminal proceedings, public criminal prosecution was initiated against G.H. under Part 1 of Article 204 of the Criminal Code (violation of the privacy of personal or family life), Part 2 of Article 457 (forgery of documents, stamps, seals, forms, or production, use or circulation of forged documents, stamps, seals and forms), Point 3 of Part 3 of Article 255 (fraud on an especially large scale), and Point 3 of Part 3 of Article 296 (money laundering on an especially large scale). The latter has been detained.”
Lawyer Gayane Papoyan wrote on her Facebook page that the charges brought against Gor Hambardzumyan are “fabricated and clearly unfounded.”
“Immediately after today’s court hearing of Davit Hambardzumyan, his brother, Gor Hambardzumyan, was detained.
The charges brought are fabricated and clearly groundless, bearing no relation to reality. This is not justice; this is political retribution.
The ‘detention’ of Davit Hambardzumyan’s brother immediately after his hearing is not merely a suspicious coincidence but an act with an explicit political connection. Arresting people on invented charges has become a tool of the authorities to pressure, intimidate and silence those who dare to position themselves against the system.
When the law becomes an instrument of political revenge, the state ceases to be governed by the rule of law and turns into a repressive mechanism.
This is not a legal process but political persecution aimed at striking at Davit through his family.