ՀՀ-ն մտադիր է Շվեյցարիայի Համադաշնությունում իր դեսպանությունը Ժնևից տեղափոխել երկրի մայրաքաղաք Բեռն, ինչի համար 2026 թվականի բյուջեով նախատեսվում է լրացուցիչ 196 մլն դրամ։
Միևնույն ժամանակ, Ժնևում շարունակելու է գործել ՄԱԿ-ի գրասենյակում և այլ միջազգային կազմակերպություններում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունը։
2002 թվականից Ժնևում գործում է ՀՀ դեսպանությունը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի գրասենյակում և այլ միջազգային կազմակերպություններում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունը։ Նույն ներկայացուցիչը համատեղության կարգով հավատարմագրված է նաև որպես Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպան։ Սակայն, հաշվի առնելով Բեռնի և Ժնևի միջև հեռավորությունը, ինչպես նաև երկկողմ և բազմակողմ օրակարգերի առանձնահատկությունները, առաջացել է անհրաժեշտություն դեսպանությունը տեղափոխել Բեռն, հայտնում է Factor.am-ը:
Շվեյցարիայում հավատարմագրված մոտ 100 երկրի դեսպանություններ, այդ թվում՝ Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Իրանի և Վրաստանի, տեղակայված են հենց մայրաքաղաքում։ Ըստ հիմնավորման՝ դեսպանության տեղափոխումը Բեռն հնարավորություն կտա առավել արդյունավետ շփումներ հաստատել դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ, ակտիվացնել քաղաքական երկխոսությունն ու խթանել երկկողմ համագործակցության զարգացումը։
Դեսպանության տեղափոխման հետ կապված տարեկան ծախսերը գնահատվել են մոտ 344.8 հազար շվեյցարական ֆրանկ, որն այս պահի փոխարժեքով համարժեք է 165 մլն դրամի։ Առաջին տարվա համար նախատեսվել է նաև լրացուցիչ 62.8 հազար շվեյցարական ֆրանկ կամ 30 մլն դրամի չափով ծախս՝ կահույքի, տեխնիկայի ձեռքբերման, դեպոզիտի և միջնորդավճարների համար։
Այս փոփոխությունների արդյունքում 2026 թվականի պետական բյուջեով նախատեսվել է ԱԳՆ համապատասխան ծրագրի ծախսերն ավելացնել 407.5 հազար շվեյցարական ֆրանկով կամ 196 մլն դրամով, իսկ հաջորդ տարիներին՝ տարեկան 304.8 հազար շվեյցարական ֆրանկով, որն այս պահի փոխարժեքով կազմում է 146 մլն դրամ։
Այս տարի Ժնևից Բեռն դեսպանատան տեղափոխման նախաձեռնությանը դեմ է արտահայտվել ֆինանսների նախարարությունը։ Գերատեսչության գնահատմամբ՝ այն լրացուցիչ ծախս է, որը նախատեսված չէ 2026 թվականի պետական բյուջեով։ Ֆինանսների նախարարությունն առաջարկել է հարցը քննարկել 2026 թվականի բյուջետային գործընթացի շրջանակում՝ պետական բյուջեում լրացուցիչ ֆինանսական միջոցների առկայության դեպքում։ Սակայն այս առաջարկը ՀՀ ԱԳՆ-ն չի ընդունել։

12 Февраль 2026 - 08:10 AMT
Армения планирует перенести свое посольство в Швейцарской Конфедерации из Женевы в столицу страны — Берн, предусмотрев для этого дополнительно 196 млн драмов в государственном бюджете на 2026 год.
При этом Постоянное представительство Республики Армения при Отделении ООН в Женеве и других международных организациях продолжит функционировать.
С 2002 года посольство Армении в Швейцарии действует в Женеве, где также расположено Постоянное представительство при Отделении ООН и других международных организациях. Один и тот же представитель по совместительству аккредитован также в качестве посла Армении в Швейцарии. Однако, учитывая расстояние между Берном и Женевой, а также особенности двусторонней и многосторонней повестки, возникла необходимость перенести посольство в Берн, сообщает «Factor.am ».
Около 100 посольств, аккредитованных в Швейцарии, в том числе Азербайджана, Турции, Ирана и Грузии, расположены именно в столице. Согласно обоснованию, перенос дипмиссии в Берн позволит наладить более эффективные контакты с представителями дипломатического корпуса, активизировать политический диалог и содействовать развитию двустороннего сотрудничества.
Годовые расходы, связанные с переездом, оцениваются примерно в 344,8 тыс. швейцарских франков, что по текущему курсу эквивалентно 165 млн драмов. На первый год также предусмотрены дополнительные расходы в размере 62,8 тыс. швейцарских франков или 30 млн драмов — на приобретение мебели, техники, оплату депозита и посреднических услуг.
В результате этих изменений в государственном бюджете на 2026 год предусмотрено увеличение расходов по соответствующей программе Министерства иностранных дел на 407,5 тыс. швейцарских франков или 196 млн драмов, а в последующие годы — ежегодно на 304,8 тыс. швейцарских франков, что по текущему курсу составляет 146 млн драмов.
В текущем году Министерство финансов выступило против инициативы переноса посольства из Женевы в Берн. По оценке ведомства, это дополнительные расходы, не предусмотренные проектом государственного бюджета на 2026 год. Минфин предложил обсудить вопрос в рамках бюджетного процесса 2026 года при наличии дополнительных финансовых средств в государственном бюджете. Однако Министерство иностранных дел Армении не приняло данное предложение.