12 Փետրվար 2026 - 07:38 AMT
Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը դատավոր Էդգար Հովհաննիսյանի նախագահությամբ մերժել է ՀԱԵ փաստաբանական թիմի միջնորդությունը՝ նախկին հոգևորական Արման Սարոյանի (մինչ կարգալույծ լինելը՝ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյան) նկատմամբ կիրառված հայցի ապահովման միջոցը վերացնելու վերաբերյալ։
Մինչև գործով եզրափակիչ դատական ակտ կայացնելը դատարանը պարտավորեցրել էր ապահովել Արման Սարոյանի պաշտոնավարումը Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում, վերականգնել սահմանված իրավասություններն ու պարտականությունները, այդ թվում նաև՝ Մասյացոտնի թեմի ֆինանսական հաշիվների (միջոցների) տնօրինումը և թեմի ֆինանսական գործարքների իրականացումը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Նման հայցի ապահովման միջոցներ չձեռնարկելը կարող է էական ոչ նյութական վնաս հասցնել հայցվորին՝ պայմանավորված վերջինիս ոչ նյութական բարիքներ համարվող՝ հոգևոր ծառայության մեջ լինելու, բարձր հեղինակավոր պաշտոն զբաղեցնելու հանգամանքներով և տվյալ պաշտոնում վարդապետություն իրականացնելու անհնարինության հետևանքով հոգեկան տառապանքի առաջացման անխուսափելիությամբ, որոնք ուղղակիորեն կապված են Հայոց Եկեղեցու դավանանքի, վարդապետության սկզբունքների, ավանդական կարգի, ինչպես նաև Եկեղեցու կանոնադրությամբ սահմանված՝ թեմակալ առաջնորդի՝ առանց պաշտոնավարման տևողության սահմանափակման նշանակվելու կանոնի հետ, ինչն էլ ենթադրում է հոգևոր ծառայության անընդհատություն»,- նշված է դատարանի որոշման մեջ։
Դատարանի որոշումն ուժի մեջ է մտել հրապարակման պահից և ենթակա չէ բողոքարկման։
2026 թ–ի հունվարի 4-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու կաթողիկոսի հեռացումը պահանջող եպիսկոպոսները հայտարարել են Հայ առաքելական եկեղեցու «բարենորոգման» մեկնարկի մասին և հրապարակել այսպես կոչված իրենց «ճանապարհային քարտեզը»։ 10 եպիսկոպոսների և Փաշինյանի ստորագրած փաստաթղթով ստեղծվել է համակարգող խորհուրդ, որը պետք է զբաղվի Հայ առաքելական եկեղեցու «բարեփոխման» կազմակերպչական հարցերով։

12 February 2026 - 11:27 AMT
The Court of First Instance of Armavir Province, presided over by Judge Edgar Hovhannisyan, has rejected a motion filed by the Armenian Apostolic Church’s legal team to revoke the interim measure applied against former cleric Arman Saroyan (formerly Bishop Gevorg Saroyan prior to defrocking).
Until a final judicial act is issued in the case, the court had required that Arman Saroyan’s service as Primate of the Masis Diocese be ensured, with the restoration of his defined powers and duties, including management of the diocese’s financial accounts and the execution of financial transactions, Sputnik Armenia reports.
“Failure to apply such interim measures may cause substantial non-material damage to the plaintiff, given his status-related intangible benefits of being engaged in spiritual service and holding a highly reputable office, as well as the inevitability of mental suffering resulting from the impossibility of exercising pastoral duties in that position. These circumstances are directly linked to the doctrine of the Armenian Church, the principles of its teaching, traditional order, as well as the Church Charter’s provision that a diocesan primate is appointed without limitation of tenure, which presupposes continuity of spiritual service,” the court ruling states.
The decision entered into force upon publication and is not subject to appeal.
On January 4, 2026, Prime Minister Nikol Pashinyan and bishops demanding the Catholicos’ removal announced the launch of a “renewal” process within the Armenian Apostolic Church and published their so-called “roadmap.” The document, signed by 10 bishops and Pashinyan, established a coordinating council tasked with organizational matters related to the Church’s “reform.”