12 Փետրվար 2026 - 07:38 AMT
Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը դատավոր Էդգար Հովհաննիսյանի նախագահությամբ մերժել է ՀԱԵ փաստաբանական թիմի միջնորդությունը՝ նախկին հոգևորական Արման Սարոյանի (մինչ կարգալույծ լինելը՝ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյան) նկատմամբ կիրառված հայցի ապահովման միջոցը վերացնելու վերաբերյալ։
Մինչև գործով եզրափակիչ դատական ակտ կայացնելը դատարանը պարտավորեցրել էր ապահովել Արման Սարոյանի պաշտոնավարումը Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում, վերականգնել սահմանված իրավասություններն ու պարտականությունները, այդ թվում նաև՝ Մասյացոտնի թեմի ֆինանսական հաշիվների (միջոցների) տնօրինումը և թեմի ֆինանսական գործարքների իրականացումը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Նման հայցի ապահովման միջոցներ չձեռնարկելը կարող է էական ոչ նյութական վնաս հասցնել հայցվորին՝ պայմանավորված վերջինիս ոչ նյութական բարիքներ համարվող՝ հոգևոր ծառայության մեջ լինելու, բարձր հեղինակավոր պաշտոն զբաղեցնելու հանգամանքներով և տվյալ պաշտոնում վարդապետություն իրականացնելու անհնարինության հետևանքով հոգեկան տառապանքի առաջացման անխուսափելիությամբ, որոնք ուղղակիորեն կապված են Հայոց Եկեղեցու դավանանքի, վարդապետության սկզբունքների, ավանդական կարգի, ինչպես նաև Եկեղեցու կանոնադրությամբ սահմանված՝ թեմակալ առաջնորդի՝ առանց պաշտոնավարման տևողության սահմանափակման նշանակվելու կանոնի հետ, ինչն էլ ենթադրում է հոգևոր ծառայության անընդհատություն»,- նշված է դատարանի որոշման մեջ։
Դատարանի որոշումն ուժի մեջ է մտել հրապարակման պահից և ենթակա չէ բողոքարկման։
2026 թ–ի հունվարի 4-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու կաթողիկոսի հեռացումը պահանջող եպիսկոպոսները հայտարարել են Հայ առաքելական եկեղեցու «բարենորոգման» մեկնարկի մասին և հրապարակել այսպես կոչված իրենց «ճանապարհային քարտեզը»։ 10 եպիսկոպոսների և Փաշինյանի ստորագրած փաստաթղթով ստեղծվել է համակարգող խորհուրդ, որը պետք է զբաղվի Հայ առաքելական եկեղեցու «բարեփոխման» կազմակերպչական հարցերով։

12 Февраль 2026 - 11:28 AMT
Суд первой инстанции общей юрисдикции Армавирской области под председательством судьи Эдгара Оганнисяна отклонил ходатайство адвокатской команды Армянской апостольской церкви об отмене обеспечительной меры, примененной в отношении бывшего священнослужителя Армана Сарояна (до лишения сана — епископ Геворг Сароян).
До вынесения окончательного судебного акта по делу суд обязал обеспечить исполнение Арманом Сарояном обязанностей предстоятеля Масисской епархии, восстановить предусмотренные полномочия и обязанности, в том числе распоряжение финансовыми счетами (средствами) епархии и осуществление финансовых операций, сообщает «Sputnik Армения».
«Непринятие таких обеспечительных мер может причинить истцу существенный нематериальный вред, обусловленный тем, что для него нематериальными благами являются пребывание в духовном служении и занятие высокоавторитетной должности, а также неизбежность возникновения душевных страданий вследствие невозможности осуществлять пастырскую деятельность в данной должности. Указанные обстоятельства напрямую связаны с вероучением Армянской церкви, принципами ее доктрины, традиционным порядком, а также закрепленным уставом Церкви правилом назначения епархиального предстоятеля без ограничения срока полномочий, что предполагает непрерывность духовного служения», — говорится в решении суда.
Решение суда вступило в силу с момента опубликования и не подлежит обжалованию.
4 января 2026 года премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян и епископы, требующие отставки Католикоса, объявили о начале «обновления» Армянской апостольской церкви и опубликовали так называемую «дорожную карту». Документ, подписанный 10 епископами и Пашиняном, предусматривает создание координационного совета, который займется организационными вопросами «реформирования» Церкви.