12 Փետրվար 2026 - 09:41 AMT
Վաղարշապատում ձերբակալված 6 ընդդիմադիրի նկատմամբ կիրառվել է տնային կալանք։ Դատարանները մասնակիորեն բավարարել են Քննչական կոմիտեի միջնորդությունները՝ նրանց կալանավորելու վերաբերյալ, սակայն որպես խափանման միջոց ընտրել են տնային կալանք, գրավ և բացակայելու արգելք։ Այդ մասին տեղեկացրել են Քննչական կոմիտեից, հայտնում է «Ազատությունը»։
Յոթերորդ մեղադրյալը մնացել է ազատության մեջ, քանի որ դատարանը մերժել է նրան կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդությունը։
Քննիչները յոթ ընդդիմադիրներին մեղադրել են այն բանում, որ անցած տարվա նոյեմբերին Վաղարշապատի ավագանու ընտրությունների ընթացքում քաղաքացիներին ուղղորդել են «Հաղթանակ» դաշինքի օգտին և խոչընդոտել ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը։
Մեղադրյալները հանդիսացել են դաշինքի ավագանու անդամի թեկնածուներ և աջակիցներ։ «Հաղթանակ» դաշինքը հերքել է առաջադրված մեղադրանքները՝ պնդելով, որ գործը քաղաքական ենթատեքստ ունի, իսկ Քննչական կոմիտեի հրապարակած ձայնագրությունները կասկածի տեղիք են տալիս։
Քննչականի հրապարակած գաղտնալսումներում մարդկանց հորդորում են ՔՊ-ին չընտրել, խոսում են տեղամասեր տանելու մասին, հորդորում՝ ում քվեարկել, ում՝ ոչ:
Ըստ դաշինքի ավագանու խմբակցության ղեկավար Սևակ Խաչատրյանի՝ եթե անգամ իր թիմակիցները քննարկում են քվեարկության օրվա հետ կապված անցուդարձը, դրա ի՞նչն է հանցագործություն:

В отношении шести оппозиционеров, задержанных в Вагаршапате, применен домашний арест. Суды частично удовлетворили ходатайства Следственного комитета об их аресте, однако в качестве меры пресечения избрали домашний арест, залог и запрет на отсутствие, сообщили в Следственном комитете, передает «Азатутюн».
Седьмой обвиняемый остался на свободе, поскольку суд отклонил ходатайство о его заключении под стражу.
Следствие обвиняет семерых оппозиционеров в том, что в ноябре прошлого года во время выборов в Совет старейшин Вагаршапата они направляли граждан голосовать в пользу блока «Победа» и препятствовали свободному осуществлению избирательного права.
Обвиняемые являлись кандидатами в члены Совета старейшин и сторонниками блока. Блок «Победа» отверг предъявленные обвинения, заявив о политической подоплеке дела и выразив сомнения в достоверности опубликованных Следственным комитетом аудиозаписей.
В опубликованных следствием записях прослушиваются призывы не голосовать за партию «Гражданский договор», обсуждаются вопросы доставки людей на избирательные участки, а также даются рекомендации, за кого голосовать, а за кого — нет.
По словам руководителя фракции блока в Совете старейшин Севака Хачатряна, даже если его соратники обсуждали события, связанные с днем голосования, это не является преступлением.