12 Փետրվար 2026 - 09:47 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության հերթական նիստի ժամանականդրադարձել է պետական դրոշի նկատմամբ վերաբերմունքին ՝ հորդորելով հետևել դրոշի հետ կապված վարվեցողության կանոններին:
Նա փաստել է, որ արդեն կատարվել են փոփոխություններ վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգրքում, սակայն անհրաժեշտ է նաև գործնական մակարդակում ապահովել պատճաշ մոտեցում, հայտնում է Auroranews.am-ը:
«Դրոշը տանում ենք, մի տեղ տնկում ենք, ասում ենք` լավ գործ արեցինք, հետո կմաշի, թե կճղվի, ոչ ոքի հոգսը չի։ Ես առիթ ունեցել եմ ասելու, երբ պետական կառավարման համակարգում դրոշի հետ վերաբերմունքի առերեսվեցի, ինձ համար զարմանալի էր, որ իմ ռեակցիան զարմանալի էր շատերի համար: Պետական կառավարման մարմնում գետնին գցած դրոշ տեսա ու դրա հետ կապված շատ խիստ որոշումներ կայացրեցի, և պարզվեց, որ այդ որոշման հետ կապված կարծիքն այդքան էլ միանշանակ չէր: Հիմա արդեն ունենք վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգրքում փոփոխություններ՝ պետական դրոշի հետ կապված վարվեցողության կանոնները խախտելու համար:
Առաջարկում եմ մեր վարվեցողության մեջ որոշակի փոփոխություններ անել: Խնդրում եմ, որ մենք տեքստին ծանոթանանք, ու համապատասխան արարողակարգային ծառայություններին զգուշացնենք, որ միջոցառումների կազմակերպման ժամանակ մասնակիցները տեղեկացվեն, ու գրածը պարզապես թղթին չմնա»,-ասել էՓաշինյանը։

Prime Minister Nikol Pashinyan addressed the issue of attitudes toward the state flag during a regular government session, urging compliance with established rules governing its handling.
He noted that amendments have already been made to the Code of Administrative Offenses, but emphasized the need to ensure proper conduct in practice as well, Auroranews.am reports.
“We take the flag, install it somewhere, and say we have done a good job, and then no one cares whether it wears out or tears. I have previously said that when I encountered attitudes toward the flag within the public administration system, I was surprised that my reaction surprised many. I saw a flag thrown on the ground in a government body and made very strict decisions regarding it, and it turned out that opinions about that decision were not so unequivocal. Now we have amendments to the Code of Administrative Offenses concerning violations of the rules of conduct related to the state flag.
I propose that we introduce certain changes in our behavior. I ask that we familiarize ourselves with the text and notify the relevant protocol services so that participants are informed when organizing events and what is written does not simply remain on paper,” Pashinyan said.