12 Փետրվար 2026 - 09:47 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության հերթական նիստի ժամանականդրադարձել է պետական դրոշի նկատմամբ վերաբերմունքին ՝ հորդորելով հետևել դրոշի հետ կապված վարվեցողության կանոններին:
Նա փաստել է, որ արդեն կատարվել են փոփոխություններ վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգրքում, սակայն անհրաժեշտ է նաև գործնական մակարդակում ապահովել պատճաշ մոտեցում, հայտնում է Auroranews.am-ը:
«Դրոշը տանում ենք, մի տեղ տնկում ենք, ասում ենք` լավ գործ արեցինք, հետո կմաշի, թե կճղվի, ոչ ոքի հոգսը չի։ Ես առիթ ունեցել եմ ասելու, երբ պետական կառավարման համակարգում դրոշի հետ վերաբերմունքի առերեսվեցի, ինձ համար զարմանալի էր, որ իմ ռեակցիան զարմանալի էր շատերի համար: Պետական կառավարման մարմնում գետնին գցած դրոշ տեսա ու դրա հետ կապված շատ խիստ որոշումներ կայացրեցի, և պարզվեց, որ այդ որոշման հետ կապված կարծիքն այդքան էլ միանշանակ չէր: Հիմա արդեն ունենք վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգրքում փոփոխություններ՝ պետական դրոշի հետ կապված վարվեցողության կանոնները խախտելու համար:
Առաջարկում եմ մեր վարվեցողության մեջ որոշակի փոփոխություններ անել: Խնդրում եմ, որ մենք տեքստին ծանոթանանք, ու համապատասխան արարողակարգային ծառայություններին զգուշացնենք, որ միջոցառումների կազմակերպման ժամանակ մասնակիցները տեղեկացվեն, ու գրածը պարզապես թղթին չմնա»,-ասել էՓաշինյանը։

Премьер-министр Никол Пашинян на очередном заседании правительства затронул вопрос отношения к государственному флагу, призвав соблюдать правила обращения с ним.
Он отметил, что в Кодекс об административных правонарушениях уже внесены изменения, однако необходимо обеспечить надлежащий подход и на практическом уровне, сообщает «Auroranews.am ».
«Мы берем флаг, устанавливаем где-то и говорим, что сделали хорошее дело, а потом никого не волнует износится он или порвется. Я уже имел случай сказать, что, столкнувшись с отношением к флагу в системе государственного управления, был удивлен тем, что моя реакция удивила многих. Я увидел флаг, брошенный на землю в одном из государственных органов, и принял по этому поводу очень жесткие решения, и оказалось, что мнение относительно этого решения было не столь однозначным. Сейчас у нас уже есть изменения в Кодексе об административных правонарушениях, касающиеся нарушения правил обращения с государственным флагом.
Предлагаю внести определенные изменения в наше поведение. Прошу ознакомиться с текстом и предупредить соответствующие протокольные службы, чтобы при организации мероприятий участники были проинформированы, и написанное не оставалось лишь на бумаге», — заявил Пашинян.