WhatsApp-ը հայտնել է, որ Ռուսաստանի պետական մարմինները փորձել են ամբողջությամբ արգելափակել մեսենջերի աշխատանքը և ռուսերեն հայտարարություն է հրապարակել իր սոցիալական ցանցերում։
«Այսօր Ռուսաստանի իշխանությունները փորձել են ամբողջությամբ արգելափակել WhatsApp-ը՝ մարդկանց ստիպելու անցնել պետական, վերահսկողությունից չպաշտպանված հավելվածի։ Փորձ է արվել մեկուսացնել ավելի քան 100 միլիոն օգտատերի՝ նրանց զրկելով մասնավոր և անվտանգ հաղորդակցությունից, ինչը հետքայլ է, որը կարող է հանգեցնել միայն մարդկանց անվտանգության նվազմանը Ռուսաստանում։ Մենք շարունակում ենք անել ամեն հնարավորը, որպեսզի օգտատերերը մնան կապի մեջ»,-ասվում է հայտարարության մեջ, հայտնում է Meduza-ն:
Ավելի վաղ տեղեկություններ են տարածվել, որ WhatsApp-ի, YouTube-ի, ինչպես նաև Ռուսաստանում գործող մի շարք անկախ լրատվամիջոցների դոմենային անունները հանվել են Ազգային դոմենային անունների համակարգի գրանցումից, ինչը փաստացի հավասարազոր է ամբողջական արգելափակմանը։
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, պատասխանելով այն հարցին, թե կվերադառնա՞ արդյոք WhatsApp-ը, նշել է, որ «սա օրենսդրության կատարման հարց է»․ եթե Meta կորպորացիան, որին պատկանում է մեսենջերը, «երկխոսության մեջ մտնիՌուսաստանի իշխանությունների հետ», ապա «կհայտնվի պայմանավորվածության հասնելու հնարավորություն»։
«Եթե կորպորացիան շարունակի պահպանել նույն անհաշտ դիրքորոշումը և, ես կասեի, ցուցաբերի լիակատար անպատրաստակամություն առաջնորդվելու ռուսական օրենսդրությամբ, ապա շանսեր չկան», — հայտարարել է Պեսկովը։
2025 թվականի օգոստոսից «Ռոսկոմնադզորը» արգելափակում է WhatsApp և Telegram մեսենջերների միջոցով իրականացվող զանգերը։ Գերատեսչությունը պնդում է, որ այդ ծառայությունները օգտագործվում են ահաբեկչական գործողությունների կազմակերպման, ահաբեկիչների հավաքագրման, ինչպես նաև Ռուսաստանի քաղաքացիների դեմ խարդախությունների և այլ հանցագործությունների համար։ Այս առնչությամբ դեկտեմբերին WhatsApp-ը արդեն հրապարակել էր հայտարարություն, որտեղ նշվել է, որ Ռուսաստանի իշխանությունները «ձգտում են ավելի քան 100 միլիոն ռուսաստանցիների զրկել մասնավոր և ծայրից ծայր կոդավորմամբ պաշտպանված նամակագրության իրավունքից»։

WhatsApp заявил, что государственные органы России попытались полностью заблокировать работу мессенджера и опубликовал русскоязычное заявление в своих социальных сетях.
«Сегодня власти России попытались полностью заблокировать WhatsApp, чтобы заставить людей перейти на государственное приложение, не защищенное от контроля. Была предпринята попытка изолировать более 100 миллионов пользователей, лишив их частной и безопасной связи. Это шаг назад, который может привести лишь к снижению безопасности людей в России. Мы продолжаем делать все возможное, чтобы пользователи оставались на связи», — говорится в заявлении, сообщает «Meduza».
Ранее появилась информация о том, что доменные имена WhatsApp, YouTube, а также ряда независимых СМИ, работающих в России, были исключены из реестра Национальной системы доменных имен, что фактически равнозначно полной блокировке.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, отвечая на вопрос о том, вернется ли WhatsApp, заявил, что «это вопрос соблюдения законодательства». Если корпорация Meta, которой принадлежит мессенджер, «вступит в диалог с российскими властями», то «появится возможность договориться».
«Если корпорация продолжит придерживаться той же непримиримой позиции и, я бы сказал, демонстрировать полную неготовность руководствоваться российским законодательством, то шансов нет», — заявил Песков.
С августа 2025 года «Роскомнадзор» блокирует звонки через мессенджеры WhatsApp и Telegram. Ведомство утверждает, что эти сервисы используются для организации террористической деятельности, вербовки боевиков, а также мошенничества и других преступлений против граждан России.
В декабре WhatsApp уже публиковал заявление, в котором говорилось, что российские власти «стремятся лишить более 100 миллионов россиян права на частную переписку, защищенную сквозным шифрованием».