12 Փետրվար 2026 - 11:18 AMT
ՀԱԵ Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը փոխվել է: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է նրա պաշտպան Արա Զոհրաբյանը։
«Այսօր Արագածոտնի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը (դատավոր Դ.Դաբաղյան) որոշել է Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի կալանքը վերացնել և որպես այլընտրանքային միջոց կիրառել տնային կալանքը»,- հայտնել է Զոհրաբյանը:
Մկրտիչ եպիսկոպոսի դեմ առաջադրվել է մեղադրանք՝ ծառայողական դիրքն օգտագործելով ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելու, ինչպես նաև հավաքի մասնակցելուն խոչընդոտելու կամ հարկադրելու համար։

12 Февраль 2026 - 11:54 AMT
Мера пресечения, избранная в отношении главы Арагацотнской епархии Армянской апостольской церкви, епископа Мкртича Прошяна изменена. Об этом на своей странице в Facebook сообщил его защитник Ара Зограбян.
«Сегодня суд первой инстанции общей юрисдикции Арагацотнской области (судья Д. Дабагян) принял решение отменить арест епископа Мкртича Прошяна и в качестве альтернативной меры применить домашний арест», — сообщил Зограбян.
Епископу Мкртичу Прошяну предъявлено обвинение в воспрепятствовании осуществлению избирательного права с использованием служебного положения, а также в воспрепятствовании или принуждении к участию в собрании. Он является племянником Католикоса всех армян Гарегина II.