12 Փետրվար 2026 - 12:28 AMT
Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է, որ մշակվել է ատելության խոսքի դեմ պայքարին առնչվող նոր օրենսդրական նախաձեռնություն, որը դեռ չի դրվել շրջանառության մեջ։
Նրա խոսքով՝ նախաձեռնությունը վերաբերում է ոչ թե հայհոյանքի հետ կապված տուգանքների սահմանմանը, այլ ատելության խոսքի դեմ պայքարին, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Նախագծի հիմնական մեխն ատելության խոսքի համար ոչ նյութական վնասի հատուցման պահանջ նախատեսլն է, այսինքն քաղաքացիների համար հնարավորություն նախատեսել, որպեսզի ատելության խոսքի դեմ բախվելու դեպքում հնարավորություն ունենան դիմել քաղաքացիական դատարան և պահանջել ոչ նյութական վնասի բավարարում, որը կարող է ունենալ նաև դրամական արտահայատություն այնպես, ինչպես վիրավորանքի, զրպարտության դեպքերում։
Ինչ վերաբերում է ատելության խոսքը վարչական իրավախախտում համարելուն, այս մասով, դեռևս քննարկումներ են տեղի ունենալու կառավարությունում, կդրվի հանրային քննարկման»,- ասել է Գալյանը։

12 Февраль 2026 - 14:25 AMT
Министр юстиции Србуи Галян после заседания правительства в беседе с журналистами сообщила, что разработана новая законодательная инициатива, связанная с борьбой с языком ненависти, которая пока не введена в оборот.
По ее словам, инициатива касается не установления штрафов за нецензурную брань, а именно противодействия языку ненависти, сообщает «Panorama.am ».
«Основной акцент проекта — предусмотреть возможность требования компенсации морального вреда за язык ненависти. То есть предоставить гражданам возможность в случае столкновения с языком ненависти обратиться в гражданский суд и потребовать возмещения морального вреда, который может иметь и денежное выражение, как это происходит в случаях оскорбления и клеветы.
Что касается признания языка ненависти административным правонарушением, по этой части обсуждения еще предстоят в правительстве, и вопрос будет вынесен на общественное обсуждение», — сказала Галян.