«Սրբազան պայքարի» գործով անցնող Վահագն Չախալյանի նկատմամբ կիրառված կալանքը չի փոփոխվել։ Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ, որոշել է խափանման միջոցի փոփոխության վերաբերյալ ներկայացված միջնորդությունը քննության առարկա չդարձնել՝ մինչև նոր հանգամանքների ի հայտ գալը։
Պաշտպանի ներկայացմամբ՝ Չախալյանի ընտանիքը բնակվում է Քասախ գյուղում, իսկ նրա երկու անչափահաս երեխաները հաճախում են Երևանի դպրոցներ, ինչը հոր ազատազրկումից հետո էական դժվարություններ է առաջացրել ընտանիքի համար, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նշվել է, որ ավագ որդին ուսանող է, որի տարեկան ուսման վարձը կազմում է 950 հազար դրամ, դուստրը սովորում է մասնավոր դպրոցում՝ տարեկան 850 հազար դրամ ուսման վճարով։ Բացի այդ, ընտանիքն ունի հիփոթեքային վարկ և այլ պարտավորություններ, որոնց կատարումը դարձել է խնդրահարույց։ Ըստ պաշտպանի՝ ընտանիքի ֆինանսական ամբողջ բեռը եղել է Վահագն Չախալյանի վրա։ Նա նաև ընդգծել է, որ «Սրբազան պայքարի» գործով անցնող 18 անձանցից ներկայումս ազատազրկված են մնում միայն Բագրատ սրբազանն ու Վահագն Չախալյանը։
Դատարանը արձանագրել է, որ ներկայացված հանգամանքները նախկինում արդեն քննարկվել են, և դատարանը եկել է այն եզրակացության, որ այլ խափանման միջոց չի կարող ապահովել մեղադրյալի պատշաճ վարքագիծը։
«Կամք» նախաձեռնության ղեկավար և ակտիվիստ Վահագն Չախալյանը կալանավորված է 2025 թվականի հուլիսի 5-ից։ ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ «Սրբազան պայքար» շարժման մասնակիցներն ու ղեկավարները ծրագրել են իրականացնել ահաբեկչական գործողություններ և քայլեր, որոնք ուղղված են եղել իշխանության զավթմանը։

12 Февраль 2026 - 14:33 AMT
Мера пресечения в виде заключения под стражу, примененная к Вагану Чахояну по делу «Священной борьбы», не была изменена. Суд первой инстанции общей юрисдикции города Еревана под председательством Карена Фархояна решил не рассматривать ходатайство об изменении меры пресечения до появления новых обстоятельств.
По словам защиты, семья Чахояна проживает в селе Касах, а его двое несовершеннолетних детей посещают школы в Ереване, что после лишения отца свободы создало для семьи существенные трудности, сообщает «Sputnik Армения».
Отмечено, что старший сын является студентом, его годовая плата за обучение составляет 950 тысяч драмов, дочь обучается в частной школе с годовой оплатой 850 тысяч драмов. Кроме того, семья имеет ипотечный кредит и другие обязательства, исполнение которых стало затруднительным. По словам адвоката, вся финансовая нагрузка лежала на Вагане Чахояне. Также подчеркнуто, что из 18 лиц, проходящих по делу «Священной борьбы», в настоящее время под стражей остаются только архиепископ Баграт и Ваган Чахоян.
Суд указал, что представленные обстоятельства уже рассматривались ранее, и пришел к выводу, что иная мера пресечения не сможет обеспечить надлежащее поведение обвиняемого.
Руководитель инициативы «Камк» и активист Ваган Чахоян находится под стражей с 5 июля 2025 года. Следственный комитет Армении сообщил, что участники и руководители движения «Священная борьба» планировали осуществить террористические действия и шаги, направленные на захват власти.