«Սրբազան պայքարի» գործով անցնող Վահագն Չախալյանի նկատմամբ կիրառված կալանքը չի փոփոխվել։ Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ, որոշել է խափանման միջոցի փոփոխության վերաբերյալ ներկայացված միջնորդությունը քննության առարկա չդարձնել՝ մինչև նոր հանգամանքների ի հայտ գալը։
Պաշտպանի ներկայացմամբ՝ Չախալյանի ընտանիքը բնակվում է Քասախ գյուղում, իսկ նրա երկու անչափահաս երեխաները հաճախում են Երևանի դպրոցներ, ինչը հոր ազատազրկումից հետո էական դժվարություններ է առաջացրել ընտանիքի համար, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նշվել է, որ ավագ որդին ուսանող է, որի տարեկան ուսման վարձը կազմում է 950 հազար դրամ, դուստրը սովորում է մասնավոր դպրոցում՝ տարեկան 850 հազար դրամ ուսման վճարով։ Բացի այդ, ընտանիքն ունի հիփոթեքային վարկ և այլ պարտավորություններ, որոնց կատարումը դարձել է խնդրահարույց։ Ըստ պաշտպանի՝ ընտանիքի ֆինանսական ամբողջ բեռը եղել է Վահագն Չախալյանի վրա։ Նա նաև ընդգծել է, որ «Սրբազան պայքարի» գործով անցնող 18 անձանցից ներկայումս ազատազրկված են մնում միայն Բագրատ սրբազանն ու Վահագն Չախալյանը։
Դատարանը արձանագրել է, որ ներկայացված հանգամանքները նախկինում արդեն քննարկվել են, և դատարանը եկել է այն եզրակացության, որ այլ խափանման միջոց չի կարող ապահովել մեղադրյալի պատշաճ վարքագիծը։
«Կամք» նախաձեռնության ղեկավար և ակտիվիստ Վահագն Չախալյանը կալանավորված է 2025 թվականի հուլիսի 5-ից։ ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ «Սրբազան պայքար» շարժման մասնակիցներն ու ղեկավարները ծրագրել են իրականացնել ահաբեկչական գործողություններ և քայլեր, որոնք ուղղված են եղել իշխանության զավթմանը։

12 February 2026 - 14:33 AMT
The pretrial detention imposed on Vahagn Chakhoyan in the Sacred Struggle case has not been changed. The Yerevan Court of First Instance of General Jurisdiction, chaired by Karen Farkhoyan, decided not to consider the motion seeking modification of the preventive measure until new circumstances emerge.
According to the defense, Chakhoyan’s family lives in the village of Kasakh, while his two minor children attend schools in Yerevan, creating significant difficulties for the family following his imprisonment, Sputnik Armenia reports.
It was noted that his eldest son is a university student with annual tuition fees of 950,000 drams, while his daughter studies at a private school with yearly tuition of 850,000 drams. In addition, the family has a mortgage loan and other financial obligations that have become problematic to meet. The defense said the entire financial burden of the household had been borne by Vahagn Chakhoyan. It was also emphasized that of the 18 individuals involved in the Sacred Struggle case, only Archbishop Bagrat and Vahagn Chakhoyan currently remain in custody.
The court stated that the circumstances presented had already been examined previously and concluded that no alternative preventive measure could ensure the defendant’s proper conduct.
Vahagn Chakhoyan, head of the “Kamk” initiative and an activist, has been under arrest since July 5, 2025. Armenia’s Investigative Committee has reported that participants and leaders of the Sacred Struggle movement had planned to carry out terrorist acts and actions aimed at seizing power.