12 Փետրվար 2026 - 14:11 AMT
Ադրբեջանագետ Տաթևիկ Հայրապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է Ադրբեջանի պետական AzTV հեռուստաալիքի հրապարակմանն ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի հայտարարության` խմբագրելով կատակը:
«Ադրբեջանի պետական AzTV հեռուստաալիքը մոնտաժել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի կատակը Ադրբեջանի առաջին տիկնոջ և փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևայի մասին։
AzTV-ն Վենսի մեկնաբանություններն անգլերենից թարգմանել է որպես. «Ես գիտեմ, որ առաջին փոխնախագահը նախագահի կինն է, և մենք ուրախ ենք, որ մեր ամուսինների միջև այս հարաբերությունները շարունակվում են»։
Փաստորեն հեգնանքը հասկացել են, ու դա իրենց դուր չի եկել, այն աստիճան, որ մոնտաժել են խոսքը»,-գրել է նա:
Վենսի և Ալիևի համատեղ ասուլիսի ժամանակ Վենսը կատակել էր՝ ասելով․ «Որքան հասկացա՝ Ադրբեջանում փոխնախագահը նաև նախագահի կինն է, հույս ունեմ դա երկրորդ տիկնոջը մտքեր չի հուշի․․․»։

Татевик Айрапетян на своей странице в Facebook прокомментировала публикацию государственного телеканала Азербайджана AzTV, заявив, что в эфире была отредактирована шутка вице-президента США Джей Ди Вэнса.
«Государственный телеканал Азербайджана AzTV смонтировал шутку вице-президента США Джей Ди Вэнса о первой леди Азербайджана и вице-президенте Мехрибан Алиевой.
AzTV перевел комментарии Вэнса с английского следующим образом: “Я знаю, что первый вице-президент — жена президента, и мы рады, что эти отношения между нашими супругами продолжаются”.
Фактически они поняли иронию, и она им не понравилась настолько, что речь была смонтирована», — написала она.
Во время совместной пресс-конференции с президентом Ильхамом Алиевым Вэнс пошутил: «Насколько я понял, в Азербайджане вице-президент также является женой президента; надеюсь, это не подаст второй леди никаких идей…».