12 Փետրվար 2026 - 14:11 AMT
Ադրբեջանագետ Տաթևիկ Հայրապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է Ադրբեջանի պետական AzTV հեռուստաալիքի հրապարակմանն ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի հայտարարության` խմբագրելով կատակը:
«Ադրբեջանի պետական AzTV հեռուստաալիքը մոնտաժել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի կատակը Ադրբեջանի առաջին տիկնոջ և փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևայի մասին։
AzTV-ն Վենսի մեկնաբանություններն անգլերենից թարգմանել է որպես. «Ես գիտեմ, որ առաջին փոխնախագահը նախագահի կինն է, և մենք ուրախ ենք, որ մեր ամուսինների միջև այս հարաբերությունները շարունակվում են»։
Փաստորեն հեգնանքը հասկացել են, ու դա իրենց դուր չի եկել, այն աստիճան, որ մոնտաժել են խոսքը»,-գրել է նա:
Վենսի և Ալիևի համատեղ ասուլիսի ժամանակ Վենսը կատակել էր՝ ասելով․ «Որքան հասկացա՝ Ադրբեջանում փոխնախագահը նաև նախագահի կինն է, հույս ունեմ դա երկրորդ տիկնոջը մտքեր չի հուշի․․․»։

Expert Tatevik Hayrapetyan addressed a publication by Azerbaijan’s state television channel AzTV on her Facebook page, alleging that it edited a joke made by U.S. Vice President J.D. Vance.
“Azerbaijan’s state television channel AzTV edited U.S. Vice President J.D. Vance’s joke about Azerbaijan’s first lady and Vice President Mehriban Aliyeva.
AzTV translated Vance’s comments from English as follows: ‘I know that the first vice president is the president’s wife, and we are glad that this relationship between our spouses continues.’
In fact, they understood the irony and did not like it, to the extent that they edited the speech,” she wrote.
During a joint press conference with President Ilham Aliyev, Vance had joked: “As I understand it, in Azerbaijan the vice president is also the president’s wife; I hope that does not give the second lady any ideas…”