12 Փետրվար 2026 - 14:45 AMT
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության շնորհանդեսին «Մեր ձևով» շարժման համակարգող խորհրդի անդամ Գոհար Ղումաշյանը նշել է, որ հայ լինելը պարզապես կարգավիճակ չէ, այլ հայրենիքին անհրաժեշտ ամենօրյա աշխատանք։
Նա կոչ է արել սփյուռքի ներկայացուցիչներին վերադառնալ՝ ընդգծելով, որ նրանք անհրաժեշտ են Հայաստանին, և դա պարտադրանք չէ, այլ հնարավորություն։
«Այս տարվա Հայաստանի համար գլխավոր ճակատամարտ չի կարող լինել առանց ձեզ, վերադարձեք»,-կոչ է արել Գոհար Ղումաշյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա անդրադարձել է հայկական սփյուռքի ձևավորման պատմությանը՝ ընդգծելով, որ այն առաջացել է տարբեր ժամանակներում և տարբեր պատճառներով, և առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձրել աշխատանքային սփյուռքին։
«1991 թվականից մեր երկրից հեռացել է մոտ 1.4 մլն Հայաստանի քաղաքացի, իսկ վերջին 5 տարում հեռացել է 140 հազարից ավել մարդ, այսինքը՝ ամեն օր Հայաստանը լքել է 77 մարդ, ամեն օր Հայաստանը լքելէ մոտ 20 ընտանիք:
Օտար երկրում կայացած հայը մշտապես հայրենիքի կողքին է եղել և հայրենիքին օգնելը պատիվ է համարել, իսկ նրանք, ովքեր թեկուզ փոքրիկ կասկած կունենան սփյուռքի ազգասեր, ազգանպաստ, ազգանվեր գործերի նկատմամբ, թող ամեն տարվա Ապրիլի 24-ին տեսնեն, թե մոմերի լույսերով ողողված որտեղ և ուր է քայլում աշխարհի խիղճը»,-ասել է Ղումաշյանը։
Նրա խոսքով՝ սփյուռքը հանդես է եկել որպես հայկական շահերի դեսպան ամբողջ աշխարհում և մշտապես նվիրված է եղել հայրենիքին, սակայն դրա դիմաց հաճախ ստացել է մեղադրանքներ և նույնիսկ մուտքի արգելքներ՝ բազմաթիվ արժանապատիվ ներկայացուցիչների համար։
«Սամվել Կարապետյանի հետ դուք խոսքի իրավունք կունենաք երկրի ապագան կերտելու հարցում, և ոչ միայն խոսքի այլև գործելու իրավունք։ Դուք որպես Հայաստանի քաղաքացիներ, իրավունք ունեք որոշելու մեր երկրի ճակատագիրը՝ չկասկածելով թե արդյոք ձեր հայրենասիրությունը կպատժվի մուտքի արգելքով, ինչպե հիմա է»,-հայտարարել է Ղումաշյանը։

12 Февраль 2026 - 14:57 AMT
На презентации партии «Сильная Армения» член координационного совета движения «Мер Дзевов» Гоар Гумашян заявила, что быть армянином — это не просто статус, а ежедневный труд, необходимый родине.
Она призвала представителей диаспоры вернуться, подчеркнув, что Армения в них нуждается и что это не принуждение, а возможность.
«Главная битва этого года за Армению не может состояться без вас — возвращайтесь», — призвала Гоар Гумашян, сообщает «Panorama.am».
Она коснулась истории формирования армянской диаспоры, отметив, что она возникала в разные периоды и по различным причинам, уделив особое внимание трудовой диаспоре.
«С 1991 года из нашей страны уехало около 1,4 млн граждан Армении, а за последние пять лет страну покинули более 140 тысяч человек. Это означает, что ежедневно Армению покидали 77 человек — примерно 20 семей каждый день.
Состоявшийся за рубежом армянин всегда был рядом с родиной и считал честью помогать ей. А тем, кто хотя бы немного сомневается в патриотической и национально ориентированной деятельности диаспоры, стоит ежегодно 24 апреля увидеть, где при свете свечей шагает совесть мира», — сказала Гумашян.
По ее словам, диаспора выступала послом армянских интересов по всему миру и неизменно была предана родине, однако взамен часто сталкивалась с обвинениями и даже запретами на въезд для многих достойных представителей.
«С Самвелом Карапетяном вы получите право участвовать в формировании будущего страны — не только право голоса, но и право действовать. Как граждане Армении, вы вправе определять судьбу нашей страны, не опасаясь, что ваша любовь к родине будет наказана запретом на въезд, как это происходит сейчас», — заявила Гумашян.