Սփյուռքի մի շարք ազդեցիկ և հեղինակավոր գործիչներ հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ ՀԱԵ ղեկավարության վրա «հետևողական հարձակումները և նրա առաջնորդի հարկադրական հեռացման սպառնալիքները ուղղակի սպառնալիք են հանդիսանում աշխարհի բոլոր հայերի համար, ովքեր ապավինում են եկեղեցուն հոգևոր սնուցման համար»:
Հայտարարությունը ստորագրել են ամերիկահայ գործարար, բարերար Նուբար Աֆեյանը, Ամերիկայի Հայկական համագումարի հոգաբարձուների խորհրդի համանախագահ Էնթոնի Բարսամյանը, Դենհամի պրոֆեսոր Լորդ Արա Դարզին, ամերիկահայ պրոդյուսեր Էրիկ Էսրայելյանը, շվեյցարահայ գործարար և բարերար Վաչե Գաբրաշը, բրիտանահայ գործարար և բարերար Վաչե Մանուկյանը, «Ամբեր Կապիտալ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջոզեֆ Ուղուրլյանը, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության 7-րդ նախագահ Պերճ Սեդրակյանը:
Նրանք ստորագրել են նամակը որպես «Հայոց ցեղասպանության զոհերի վերապրողների ժառանգներ և համաշխարհային Հայոց եկեղեցու անդամներ»:
«Վերջին շրջանում Հայաստանում տևական քաղաքական անհամաձայնությունը, ներառյալ աճող հակամարտությունը Հայաստանի կառավարության ղեկավարների և Հայ Առաքելական Եկեղեցու միջև, հասել է գագաթնակետին՝ կառավարությունը պահանջում է հեռացնել Եկեղեցու առաջնորդին, չնայած նրա օրինական ընտրությանը Ազգային-Եկեղեցական Ժողովի կանոնակարգերին համապատասխան: Մի քանի արքեպիսկոպոսներ բանտարկվել են քաղաքական հայտարարություններ անելու մեղադրանքով, իսկ հայտնի ռուսահայ բարերար և գործարարը բանտարկվել է Եկեղեցու դիրքորոշմանը հրապարակայնորեն աջակցություն հայտնելու համար:
Եկեղեցու ղեկավարության վրա հետեւողական հարձակումները և նրա առաջնորդի հարկադրական հեռացման սպառնալիքները ուղղակի սպառնալիք են հանդիսանում աշխարհի բոլոր հայերի համար, ովքեր ապավինում են Եկեղեցուն հոգևոր սնուցման համար:
Կոչ ենք անում, որ եկեղեցական կառավարման հետ կապված բոլոր հարցերը լուծվեն Եկեղեցու կառավարման մարմինների միջոցով, որոնք գործում են 18 դար՝ Հայ Առաքելական Եկեղեցու ուսմունքի և ավանդույթների համաձայն: Եկեղեցին արդեն հրավիրել է եպիսկոպոսների ժողով, որը պետք է փետրվարի 17-ից 19-ը անցկացվի Վիեննայում: Ցավոք, կառավարությունը, ըստ տեղեկությունների, իրավական ծանուցումներ է հանձնել մի քանի եպիսկոպոսների՝ մերժելով երկրից ազատ դուրս գալու եւ ժողովին մասնակցելու նրանց իրավունքը: Ժողովին կհաջորդի Ազգային-Եկեղեցական Ժողովի հավաք՝ քննարկելու ընթացիկ մարտահրավերները և առաջարկելու նորացման ուղի՝ եկեղեցու երկարամյա ավանդույթներին և կանոններին համահունչ:
Եկեղեցու ինքնակառավարումը շարունակական բարելավման և բարեփոխման համար կարևորագույն նշանակություն ունի: Այն կազմակերպում է պարբերական ժողովներ՝ իր եպիսկոպոսների հավաքներ, ինչպես նաև Ազգային-Եկեղեցական Ժողովներ (ԱԵԺ), որոնք կարևորապես ներառում են աշխարհականներին և հոգևորականներին: Այս մարմինը եկեղեցու բարձրագույն կառավարման մարմինն է, և միայն այս մարմինն է ընտրում Կաթողիկոսին: Այս Ժողովը նաև կարող է քվեարկել Եկեղեցու կանոնների, կանոնակարգերի և կրոնական կարգերի փոփոխությունների համար:
Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի կառավարությանը և Հայոց Եկեղեցուն լուծել բոլոր տարաձայնություններ՝ հարգելով Եկեղեցու ինքնակառավարման կանոնները, հարգելով քաղաքական գործունեության և եկեղեցու առաքելության բաժանումը և պաշտպանելով սփյուռքի հայերի իրավունքը՝ դավանելու իրենց հավատքը առանց կառավարության կողմից քաղաքական միջամտության ազդեցության: Հայոց ցեղասպանության զոհերի սերունդների համար բոլոր հայերին ոչնչացնելու ձախողված առաքելության մասին հիշողությունը և մեր հետագա երկար վերածննդի ճանապարհը ընթացիկ իրադարձությունները դարձնում են հատկապես ցավոտ և սպառնալից: Եկեղեցին է, որ օգնել է բնակչությանը վերապրել և վերածնվել Ցեղասպանությունից հետո, Եկեղեցին է, որ օգնել է վերածնել հայկական հոգին, և նույն Եկեղեցին է, որ անհրաժեշտ է աշխարհասփյուռ ազգի բարգավաճման համար: Նույնիսկ եթե այն դիտավորյալ չէ, Հայաստանի կառավարության մոտեցումը վտանգում է կտրել իր հարաբերությունները սփյուռքի հետ՝ մի բան, որ չկարողացան անել նույնիսկ Օսմանյան կայսրությունը կամ Խորհրդային Միությունը:
Հայոց եկեղեցին հոգևոր սնուցում է տրամադրում բոլոր հայերին, ներառյալ հայերի մեծամասնությանը, որոնք ապրում են Հայաստանից դուրս: Անհատի, կառավարության կամ որեւէ արտաքին մարմնի կողմից ցանկացած հարձակում կամ միջամտություն Եկեղեցու կառավարման կամ գործունեության նկատմամբ ուղղակի ազդեցություն ունի աշխարհասփյուռ հայերի վրա: Որպես Միացյալ Նահանգների և շատ այլ երկրների ներկայիս քաղաքացիներ, սփյուռքահայերը պարտավոր են օգնություն հայցել մեր սեփական կառավարություններից, ներառյալ քաղաքական միջոցներ և անհրաժեշտության դեպքում իրավական գործողություններ՝ մեր կրոնական իրավունքները պաշտպանելու համար: Այս իրավունքները ներառում են Հայ Առաքելական Եկեղեցու ինքնակառավարմանն ապավինելը՝ հաստատված կանոններով և ավանդույթներով, որոնք սկիզբ են առել քրիստոնեության ամենավաղ օրերից:
Հայաստանը կանգնած է իր պատմության կարևոր խաչմերուկում: Հայաստանում եկեղեցու և պետության միջև ներքին բաժանումները չպետք է ավելի թուլացնեն աշխարհասփյուռ հայ ազգին: Ժամանակն է հանգստացնել այս ներքին ճգնաժամը, որպեսզի Հայոց պետությունը, Հայոց Եկեղեցին և հայկական սփյուռքը կարողանան առաջ շարժվել դեպի խաղաղության և բարգավաճման նոր դարաշրջան»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նրանք կոչ ենք արել սփյուռքի բոլոր հայերին բարձրացնել իրենց հավաքական ձայները և պահանջել իրենց իրավունքի իրացումը՝ դավանելու իրենց կրոնը քաղաքական միջամտությունից ազատ ինքնաբարեփոխվող եկեղեցում:

13 Февраль 2026 - 07:06 AMT
Ряд влиятельных и авторитетных представителей диаспоры выступили с заявлением, отметив, что последовательные нападки на руководство Армянской Апостольской Церкви и угрозы принудительного смещения ее главы являются прямой угрозой для всех армян мира, которые опираются на Церковь как источник духовного окормления.
Заявление подписали американский предприниматель и меценат армянского происхождения Нубар Афеян, сопредседатель Совета попечителей Армянской ассамблеи Америки Энтони Барсамян, профессор Денхэма лорд Ара Дарзи, американский продюсер армянского происхождения Эрик Эсраелян, швейцарский предприниматель и меценат армянского происхождения Важе Габрельян, британский предприниматель и меценат армянского происхождения Важе Манукян, главный исполнительный директор компании Amber Capital Джозеф Угурлян, седьмой президент Армянского всеобщего благотворительного союза Перж Седракян.
Они подписали письмо как «потомки переживших жертв Геноцида армян и члены Всемирной Армянской Церкви».
«В последние месяцы продолжающиеся политические разногласия в Армении, включая нарастающий конфликт между руководителями правительства Армении и Армянской Апостольской Церковью, достигли апогея: правительство требует смещения главы Церкви, несмотря на его законное избрание в соответствии с регламентом Национально-Церковного Собрания. Несколько архиепископов были заключены под стражу по обвинениям в политических заявлениях, а известный российско-армянский меценат и предприниматель был арестован за публичную поддержку позиции Церкви.
Последовательные нападки на руководство Церкви и угрозы принудительного смещения ее главы представляют прямую угрозу для всех армян мира, которые полагаются на Церковь как на источник духовного окормления.
Мы призываем, чтобы все вопросы, касающиеся церковного управления, решались через органы управления Церкви, действующие уже 18 веков в соответствии с учением и традициями Армянской Апостольской Церкви. Церковь уже созвала собрание епископов, которое должно пройти в Вене с 17 по 19 февраля. К сожалению, как сообщается, правительство вручило юридические уведомления нескольким епископам, отказав им в праве свободно покинуть страну и участвовать в собрании. После этого собрания состоится заседание Национально-Церковного Собрания для обсуждения текущих вызовов и предложения пути обновления в соответствии с многовековыми традициями и канонами Церкви.
Самоуправление Церкви имеет первостепенное значение для ее постоянного совершенствования и реформирования. Она регулярно проводит собрания епископов, а также Национально-Церковные Собрания, которые в значительной степени включают как мирян, так и духовенство. Этот орган является высшим органом управления Церкви, и только он избирает Католикоса. Собрание также может голосовать за изменения в канонах, регламентах и религиозных установлениях Церкви.
Мы призываем правительство Армении и Армянскую Церковь урегулировать все разногласия с уважением к правилам церковного самоуправления, соблюдая разделение политической деятельности и миссии Церкви и защищая право армян диаспоры исповедовать свою веру без политического вмешательства со стороны государства. Для потомков жертв Геноцида армян память о провалившейся миссии по уничтожению всех армян и наш долгий путь последующего возрождения делают нынешние события особенно болезненными и угрожающими. Именно Церковь помогла народу выжить и возродиться после Геноцида, именно она способствовала возрождению армянского духа, и именно эта Церковь необходима для процветания рассеянной по миру нации. Даже если это не является преднамеренным, подход правительства Армении рискует разорвать его отношения с диаспорой — то, чего не смогли сделать даже Османская империя или Советский Союз.
Армянская Церковь обеспечивает духовное окормление всех армян, включая большинство, проживающее за пределами Армении. Любая атака или вмешательство со стороны отдельного лица, правительства или внешнего органа в управление или деятельность Церкви напрямую затрагивает армян по всему миру. Будучи нынешними гражданами Соединенных Штатов и многих других стран, представители диаспоры обязаны обращаться за помощью к своим правительствам, включая политические меры и при необходимости судебные действия, для защиты своих религиозных прав. Эти права включают опору на самоуправление Армянской Апостольской Церкви, основанное на установленных канонах и традициях, восходящих к самым ранним временам христианства.
Армения стоит на важном историческом перепутье. Внутренние разногласия между Церковью и государством в Армении не должны еще больше ослаблять армянскую нацию, рассеянную по миру. Пришло время смягчить этот внутренний кризис, чтобы Армянское государство, Армянская Церковь и армянская диаспора могли двигаться к новой эпохе мира и процветания», — говорится в заявлении.
Они призвали всех армян диаспоры поднять свои коллективные голоса и потребовать реализации своего права исповедовать религию в самореформирующейся Церкви, свободной от политического вмешательства.
Премьер-министр Никол Пашинян и епископы и архиепископы, требующие отставки Католикоса, также выступили с заявлением с призывом присоединиться к реформе Армянской Апостольской Церкви. Пашинян зачитал заявление в прямом эфире в Facebook, после чего присоединившиеся к нему епископы и архиепископы подписали документ. Пашинян сообщил, что формируется координационный совет, на который возложены обязанности по организации реформы Армянской Апостольской Церкви. Совет может быть расширен только по единогласному решению.
В заявлении также опубликована дорожная карта реформы Церкви со следующей повесткой: популяризация повестки реформ; смещение фактического главы Церкви; избрание местоблюстителя Католикоса; принятие церковного устава; и избрание Католикоса всех армян.