«Մարտի 1»-ի քրեական վարույթով հետապնդումներ են հարուցվել ևս երկու նախկին պաշտոնատար անձանց՝ Վալերի Օսիպյանի և Ռոբերտ Մելքոնյանի նկատմամբ։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«2008 թվականի մարտի 1-ին ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների կողմից բռնության և հատուկ միջոցների գործադրմամբ «Ազատության» հրապարակում նստացույց անող խաղաղ ցուցարարներին ցրելու գործողությունները կազմակերպելու համար մեղադրանքներ են ներկայացվել այդ ժամանակահատվածում ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակակետային գնդի հրամանատարի և նրա տեղակալի պաշտոնները զբաղեցրած անձանց»,- ասել են կոմիտեից:
2008 թվականի փետրվարի 20-ից Երևանի կենտրոնում Հայաստանի ընդդիմությունը՝ Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ղեկավարությամբ, կազմակերպել է բողոքի ակցիաներ նախագահական ընտրությունների արդյունքների դեմ։ Մարտի 1-ին տեղի ունեցած իրադարձությունները վերածվել են զանգվածային անկարգությունների։ Արդյունքում զոհվել է 10 մարդ, ավելի քան 200-ը՝ վիրավորվել են։ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալուց հետո «Մարտի 1-ի» գործով մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին և մի շարք այլ նախկին պաշտոնյաների։
2025 թվականի օգոստոսին հայտնի է դարձել, որ ոստիկանության պետի նախկին տեղակալ Սաշա Աֆյանը «Մարտի 1-ի» գործով կրկին ստացել է մեղադրյալի կարգավիճակ։

13 February 2026 - 07:08 AMT
Criminal charges have been brought against two more former officials, Valeri Osipyan and Robert Melkonyan, as part of the “March 1” case, Armenia’s Anti-Corruption Committee said, according to Sputnik Armenia.
“Charges have been filed against individuals who at the time served as commander of the Yerevan City Police Patrol Service Regiment and his deputy for organizing the dispersal of peaceful demonstrators holding a sit-in at Freedom Square on March 1, 2008, through the use of violence and special measures by various police units,” the committee said.
From February 20, 2008, Armenia’s opposition, led by the country’s first president Levon Ter-Petrosyan, organized protests in central Yerevan against the results of the presidential election. The events of March 1 escalated into mass unrest. As a result, 10 people were killed and more than 200 were injured. After Nikol Pashinyan came to power, charges in the “March 1” case were brought against Armenia’s second president, Robert Kocharyan, and several other former officials.
In August 2025, it became known that former deputy police chief Sasha Afyan had again been granted suspect status in the “March 1” case.