«Մարտի 1»-ի քրեական վարույթով հետապնդումներ են հարուցվել ևս երկու նախկին պաշտոնատար անձանց՝ Վալերի Օսիպյանի և Ռոբերտ Մելքոնյանի նկատմամբ։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«2008 թվականի մարտի 1-ին ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների կողմից բռնության և հատուկ միջոցների գործադրմամբ «Ազատության» հրապարակում նստացույց անող խաղաղ ցուցարարներին ցրելու գործողությունները կազմակերպելու համար մեղադրանքներ են ներկայացվել այդ ժամանակահատվածում ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակակետային գնդի հրամանատարի և նրա տեղակալի պաշտոնները զբաղեցրած անձանց»,- ասել են կոմիտեից:
2008 թվականի փետրվարի 20-ից Երևանի կենտրոնում Հայաստանի ընդդիմությունը՝ Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ղեկավարությամբ, կազմակերպել է բողոքի ակցիաներ նախագահական ընտրությունների արդյունքների դեմ։ Մարտի 1-ին տեղի ունեցած իրադարձությունները վերածվել են զանգվածային անկարգությունների։ Արդյունքում զոհվել է 10 մարդ, ավելի քան 200-ը՝ վիրավորվել են։ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալուց հետո «Մարտի 1-ի» գործով մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին և մի շարք այլ նախկին պաշտոնյաների։
2025 թվականի օգոստոսին հայտնի է դարձել, որ ոստիկանության պետի նախկին տեղակալ Սաշա Աֆյանը «Մարտի 1-ի» գործով կրկին ստացել է մեղադրյալի կարգավիճակ։

В рамках уголовного производства по делу «1 марта» возбуждены преследования в отношении еще двух бывших должностных лиц — Валерия Осипяна и Роберта Мелконяна. Об этом сообщили в Антикоррупционном комитете Республики Армения, информирует «Sputnik Армения».
«Обвинения предъявлены лицам, занимавшим в тот период должности командира полка патрульно-постовой службы управления полиции города Еревана и его заместителя, за организацию разгона мирных демонстрантов, проводивших сидячую акцию на площади Свободы 1 марта 2008 года, с применением насилия и специальных средств различными подразделениями полиции», — заявили в комитете.
С 20 февраля 2008 года в центре Еревана оппозиция Армении во главе с первым президентом страны Левоном Тер-Петросяном проводила акции протеста против итогов президентских выборов. События 1 марта переросли в массовые беспорядки. В результате погибли 10 человек, более 200 получили ранения. После прихода к власти Никола Пашиняна по делу «1 марта» были предъявлены обвинения второму президенту Армении Роберту Кочаряну и ряду других бывших должностных лиц.
В августе 2025 года стало известно, что бывший заместитель начальника полиции Саша Афян вновь получил статус обвиняемого по делу «1 марта».