13 Փետրվար 2026 - 07:18 AMT
Արարատ Միրզոյանը ընդգծել է քաղաքացիական հասարակության հետ շարունակական ու կառուցողական երկխոսության կարևորությունը՝ ներառյալ նոր ձևավորված հասարակական խորհրդի ձևաչափով համագործակցության ապահովումը։
Արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները, այդ թվում՝ խաղաղության օրակարգի հետևողական առաջմղման ուղղությամբ արդեն իսկ ձեռնարկված քայլերը, ինչպես նաև տարբեր ուղղություններով գործընկերային հարաբերությունների զարգացման մոտեցումներն ու տեսլականը։
Քննարկվել են տարածաշրջանային ապաշրջափակման նախաձեռնությունները և դրանց գործնական իրականացման արդյունքում բացվող հնարավորությունները։
Նշվել է, որ ինչպես ավանդական գործընկերների հետ օրակարգի ընդլայնման, այնպես էլ նոր ռազմավարական համագործակցությունների հաստատման և խորացման ուղղությամբ արձանագրվել է ակտիվ զարգացում։
Միրզոյանը պատասխանել է մասնակիցների հարցադրումներին, ծավալվել է կարծիքների փոխանակում։ Կարևորվել են ժողովրդավարական գործընթացներում Հայաստանի դիմակայունության շարունակական ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնությունները։
Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որՄիրզոյանը ներառվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ցուցակում, հայտնում է Արմենպրեսը:
Միրզոյանը կուսակցության համամասնական ցուցակի կազմման համար անցկացվող ներկուսակցական ընտրություններին մասնակցել է 187 համարի ներքո։
Փետրվարի 13-ից մեկնարկել են կուսակցության համամասնական ցուցակի ձևավորման ներքին ընտրությունները, որոնք տևել են երեք օր։

13 February 2026 - 07:50 AMT
On February 12, the first meeting of the Public Council attached to Armenia’s Foreign Ministry was held at the ministry.
Foreign Minister Ararat Mirzoyan emphasized the importance of continuous and constructive dialogue with civil society, including cooperation within the format of the newly established Public Council.
The head of the foreign policy ведомство outlined Armenia’s foreign policy priorities, including steps already undertaken to consistently advance the peace agenda, as well as approaches and visions for developing partnerships in various directions.
Regional unblocking initiatives and the opportunities emerging from their practical implementation were discussed.
It was noted that active progress has been recorded both in expanding the agenda with traditional partners and in establishing and deepening new strategic cooperations.
Mirzoyan answered participants’ questions, and an exchange of views took place. Initiatives aimed at further strengthening Armenia’s resilience in democratic processes were underscored as important.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan has been included in the electoral list of the Civil Contract party, Armenpress reported.
Mirzoyan participated in the party’s internal elections for forming the proportional list under number 187.
From February 13, internal elections to form the party’s proportional list began and lasted three days.