13 Փետրվար 2026 - 07:18 AMT
Արարատ Միրզոյանը ընդգծել է քաղաքացիական հասարակության հետ շարունակական ու կառուցողական երկխոսության կարևորությունը՝ ներառյալ նոր ձևավորված հասարակական խորհրդի ձևաչափով համագործակցության ապահովումը։
Արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները, այդ թվում՝ խաղաղության օրակարգի հետևողական առաջմղման ուղղությամբ արդեն իսկ ձեռնարկված քայլերը, ինչպես նաև տարբեր ուղղություններով գործընկերային հարաբերությունների զարգացման մոտեցումներն ու տեսլականը։
Քննարկվել են տարածաշրջանային ապաշրջափակման նախաձեռնությունները և դրանց գործնական իրականացման արդյունքում բացվող հնարավորությունները։
Նշվել է, որ ինչպես ավանդական գործընկերների հետ օրակարգի ընդլայնման, այնպես էլ նոր ռազմավարական համագործակցությունների հաստատման և խորացման ուղղությամբ արձանագրվել է ակտիվ զարգացում։
Միրզոյանը պատասխանել է մասնակիցների հարցադրումներին, ծավալվել է կարծիքների փոխանակում։ Կարևորվել են ժողովրդավարական գործընթացներում Հայաստանի դիմակայունության շարունակական ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնությունները։
Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որՄիրզոյանը ներառվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ցուցակում, հայտնում է Արմենպրեսը:
Միրզոյանը կուսակցության համամասնական ցուցակի կազմման համար անցկացվող ներկուսակցական ընտրություններին մասնակցել է 187 համարի ներքո։
Փետրվարի 13-ից մեկնարկել են կուսակցության համամասնական ցուցակի ձևավորման ներքին ընտրությունները, որոնք տևել են երեք օր։

13 Февраль 2026 - 07:51 AMT
12 февраля в Министерстве иностранных дел Республики Армения состоялось первое заседание Общественного совета при министре.
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян подчеркнул важность постоянного и конструктивного диалога с гражданским обществом, в том числе посредством сотрудничества в формате новосозданного Общественного совета.
Руководитель внешнеполитического ведомства представил приоритеты внешней политики Армении, включая уже предпринятые шаги по последовательному продвижению мирной повестки, а также подходы и видение развития партнерских отношений по различным направлениям.
Были обсуждены инициативы по региональной разблокировке и возможности, открывающиеся в результате их практической реализации.
Отмечено, что зафиксировано активное развитие как в направлении расширения повестки с традиционными партнерами, так и в установлении и углублении новых стратегических сотрудничеств.
Мирзоян ответил на вопросы участников, состоялся обмен мнениями. Подчеркнута важность инициатив, направленных на дальнейшее укрепление устойчивости Армении в демократических процессах.
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян включен в предвыборный список партии «Гражданский договор», сообщает «Арменпресс».
Мирзоян принял участие во внутрипартийных выборах по формированию пропорционального списка под номером 187.
С 13 февраля стартовали внутрипартийные выборы по формированию пропорционального списка партии, которые продлились три дня.