Քննչական մարմինը և դատախազությունը Սամվել Կարապետյանին հնարավորություն չեն տվել հանդես գալ տեսաուղերձով: Այդ մասին հայտնել է նրա փաստաբան Արամ Վարդևանյանը՝ անդրադառնալով կուսակցության շնորհանդեսի ընթացքում ԱԲ-ի կողմից ստեղծված տեսաուղերձին և լրատվամիջոցներում տարածվող տեղեկություններին, հայտնում է 24news.am-ը:
Փաստաբանը նշել է, որ հրապարակային խոսքով հանդես գալու սահմանափակումը վերացվել է, սակայն տեսաձայնային ձևաչափով ելույթի հնարավորությունը որևէ իրավական ակտով չի ամրագրվել:
Վարդևանյանը ընդգծել է, որ տվյալ հարցի կապակցությամբ դիմում-հարցում է ներկայացվել թե՛ քննչական մարմնին, թե՛ հսկող դատախազին՝ նպատակ ունենալով ապահովել Սամվել Կարապետյանի կողմից հրապարակային տեսաձայնային ուղերձով հանդես գալու հնարավորությունը։
«Սակայն քննչական մարմնից ստացված պատասխանը, ըստ էության, համարժեք էր մերժմանը, իսկ դատախազությունից մինչ օրս որևէ պատասխան չի ստացվել։ Ու, ելնելով այն իրավիճակից, որ Սամվել Կարապետյանի դեպքում մոտ 200 օր կալանքն է եղել որպես խափանման միջոց, բացառապես «մեր ձևով եկեղեցու պաշտպանությանը մասնակցելու» արտահայտության համար, կարծում եմ, առավել քան հստակ է, թե փաստաբանական թիմը ինչ դիրքորոշում պետք է ունենար․ արդյոք նման տեսաուղերձը թույլատրելի կլինե՞ր, թե՞ ոչ, արդյոք կհանդիսանա՞ր որպես խափանման միջոցի պայմանների հնարավոր խախտում, թե՞ ոչ։
Դրա համար կարող ենք արձանագրել, որ քննչականը և դատախազությունը չեն տվել հնարավորություն Սամվել Կարապետյանին՝ հանդես գալ տեսաուղերձով։ Բայց, միգուցե նաև հենց այս քննարկումը լավ առիթ է արձանագրելու այն, որ Կարապետյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդումը, որը սկիզբ է առել 2025 թվականի հունիսի 17-ին, արդեն վերածվել է մեկ այլ բնույթի քաղաքական հետապնդման, քանի որ Կարապետյանը, հանդիսանալով քաղաքական գործընթացի ակտիվ մասնակից, ունի անհավասար պայման՝ ելնելով հենց քաղաքական հետապնդումից, որն էլ իրականացվում է մեկ այլ քաղաքական ուժի կողմից ձևավորված իշխանության ներկայացուցիչների կողմից։ Հետևաբար, ստեղծված իրավիճակում, երբ խափանման միջոցն արդեն շուրջ 8 ամիս է, ինչ կիրառված է, և ոչ մի անգամ դրա նույնիսկ նվազագույն մեկնաբանման տիրույթում խախտման մասին խոսք չի եղել, ակնհայտ է, որ Կարապետյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը պետք է վերացվի անհապաղ, նաև ելնելով քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքների, մրցակցության, հավասարության երաշխիքների ապահովման տեսանկյունից»,- ասել է նա։
Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կայացած «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության պաշտոնական շնորհանդեսին ցուցադրված տեսանյութում (ստեղծված արհեստական բանականության միջոցով) կուսակցության վարչապետի թեկնածու Սամվել Կարապետյանը հայտարարել է, որ իրենց ծրագիրն ամենաիրատեսականն ու լավագույնն է լինելու:

13 Февраль 2026 - 08:40 AMT
Следственный орган и прокуратура не предоставили Самвелу Карапетяну возможность выступить с видеообращением. Об этом сообщил его адвокат Арам Вардеванян, комментируя видеоролик, созданный с использованием искусственного интеллекта и показанный на презентации партии, а также распространяемую в СМИ информацию, сообщает «24news.am».
По словам адвоката, ограничение на публичные выступления было снято, однако возможность выступать в аудиовизуальном формате не закреплена каким-либо правовым актом.
Вардеванян подчеркнул, что по данному вопросу было направлено обращение-запрос как в следственный орган, так и к надзирающему прокурору с целью обеспечить Самвелу Карапетяну возможность выступить с публичным видеообращением.
«Однако полученный от следственного органа ответ по сути был равнозначен отказу, а из прокуратуры до настоящего времени никакого ответа не поступило. И, исходя из того, что в случае Самвела Карапетяна мера пресечения в виде заключения под стражу применялась около 200 дней исключительно за выражение “участия в защите Церкви нашим способом”, полагаю, более чем очевидно, какую позицию должна была занять команда защиты: допустимо ли подобное видеообращение или нет, будет ли оно расценено как возможное нарушение условий меры пресечения или нет.
В связи с этим можно констатировать, что следственный орган и прокуратура не предоставили Самвелу Карапетяну возможности выступить с видеообращением. Более того, возможно, данное обсуждение является хорошим поводом зафиксировать, что политическое преследование Карапетяна, начавшееся 17 июня 2025 года, уже приобрело иной характер. Будучи активным участником политического процесса, он находится в неравных условиях именно в силу политического преследования, осуществляемого представителями власти, сформированной другой политической силой. Следовательно, в сложившейся ситуации, когда мера пресечения применяется уже около восьми месяцев и ни разу не было даже минимального упоминания о ее нарушении, очевидно, что примененная к Карапетяну мера пресечения должна быть незамедлительно отменена, в том числе с точки зрения обеспечения политических и гражданских прав, конкуренции и гарантий равенства», — заявил он.
На официальной презентации партии «Сильная Армения» в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в видеоролике (созданном с использованием искусственного интеллекта) кандидат партии на пост премьер-министра Самвел Карапетян заявил, что их программа будет самой реалистичной и наилучшей.