Ազգային ժողովում տարբեր խմբակցությունների և մշտական հանձնաժողովների ներկայացուցիչները փետրվարի 12-ին հանդիպում են ունեցել Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ) ընտրական կարիքների գնահատման առաքելության անդամների հետ։
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը և ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը առաքելության ներկայացուցիչների հետ քննարկել են առաջիկա ընտրական գործընթացներին առնչվող հարցեր՝ կարևորելով ազատ, արդար, թափանցիկ և միջազգային չափանիշներին համապատասխան ընտրությունների անցկացումը։
Նույն օրը առաքելության անդամների հետ հանդիպում են ունեցել նաև ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը, խմբակցության պատգամավորներ Արթուր Խաչատրյանը և Աննա Գրիգորյանը։ Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել 2026 թվականի հունիսին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններին նախորդող զարգացումներին, ինչպես նաև ՀՀ Ընտրական օրենսգրքին, վարչական ռեսուրսի չարաշահման կանխարգելմանը, ընտրացուցակներին և քաղաքական ուժերում կանանց ներգրավվածությանը վերաբերող հարցերին։
Առաքելության ներկայացուցիչների հետ հանդիպել են նաև ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը և հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արուսյակ Ջուլհակյանը։ Պատգամավորները պատասխանել են պատվիրակության հարցադրումներին՝ ներկայացնելով դիրքորոշումներ ընտրական օրենսդրության և ընտրական գործընթացների կազմակերպման վերաբերյալ։
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ընտրական կարիքների գնահատման առաքելությունը Հայաստան է ժամանել հունիսին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններից առաջ՝ ընտրական միջավայրի գնահատում իրականացնելու և համապատասխան առաջարկություններ ներկայացնելու նպատակով։

13 February 2026 - 08:43 AMT
On February 12, representatives of various factions and standing committees of the National Assembly met with members of the Election Needs Assessment Mission of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR).
Head of the National Assembly’s Civil Contract faction Hayk Konjoryan and Chair of the Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan discussed issues related to the upcoming electoral processes with the mission’s representatives, underscoring the importance of holding free, fair, transparent elections in line with international standards.
On the same day, members of the mission also met with Hayastan faction secretary Artsvik Minasyan and MPs Artur Khachatryan and Anna Grigoryan. The discussion addressed developments ahead of the parliamentary elections scheduled for June 2026, as well as issues concerning Armenia’s Electoral Code, prevention of administrative resource abuse, voter lists, and the involvement of women in political forces.
The mission’s representatives also met with Chair of the Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan and Deputy Chair Arusyak Julhakyan. The lawmakers answered the delegation’s questions, presenting their positions on electoral legislation and the organization of election processes.
The OSCE/ODIHR Election Needs Assessment Mission arrived in Armenia ahead of the parliamentary elections scheduled for June to assess the electoral environment and provide relevant recommendations.