Ազգային ժողովում տարբեր խմբակցությունների և մշտական հանձնաժողովների ներկայացուցիչները փետրվարի 12-ին հանդիպում են ունեցել Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ) ընտրական կարիքների գնահատման առաքելության անդամների հետ։
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը և ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը առաքելության ներկայացուցիչների հետ քննարկել են առաջիկա ընտրական գործընթացներին առնչվող հարցեր՝ կարևորելով ազատ, արդար, թափանցիկ և միջազգային չափանիշներին համապատասխան ընտրությունների անցկացումը։
Նույն օրը առաքելության անդամների հետ հանդիպում են ունեցել նաև ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը, խմբակցության պատգամավորներ Արթուր Խաչատրյանը և Աննա Գրիգորյանը։ Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել 2026 թվականի հունիսին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններին նախորդող զարգացումներին, ինչպես նաև ՀՀ Ընտրական օրենսգրքին, վարչական ռեսուրսի չարաշահման կանխարգելմանը, ընտրացուցակներին և քաղաքական ուժերում կանանց ներգրավվածությանը վերաբերող հարցերին։
Առաքելության ներկայացուցիչների հետ հանդիպել են նաև ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը և հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արուսյակ Ջուլհակյանը։ Պատգամավորները պատասխանել են պատվիրակության հարցադրումներին՝ ներկայացնելով դիրքորոշումներ ընտրական օրենսդրության և ընտրական գործընթացների կազմակերպման վերաբերյալ։
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ընտրական կարիքների գնահատման առաքելությունը Հայաստան է ժամանել հունիսին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններից առաջ՝ ընտրական միջավայրի գնահատում իրականացնելու և համապատասխան առաջարկություններ ներկայացնելու նպատակով։

12 февраля представители различных фракций и постоянных комиссий Национального собрания встретились с членами миссии по оценке потребностей в сфере выборов Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ (ОБСЕ/БДИПЧ).
Руководитель фракции «Гражданский договор» Айк Конджорян и председатель постоянной комиссии по внешним отношениям Саргис Ханданян обсудили с представителями миссии вопросы, связанные с предстоящими избирательными процессами, подчеркнув важность проведения свободных, справедливых и прозрачных выборов в соответствии с международными стандартами.
В тот же день члены миссии встретились также с секретарем фракции «Армения» Арцвиком Минасяном, депутатами фракции Артуром Хачатряном и Анной Григорян. В ходе обсуждения были затронуты события, предшествующие парламентским выборам, намеченным на июнь 2026 года, а также вопросы, касающиеся Избирательного кодекса Республики Армения, предотвращения злоупотребления административным ресурсом, избирательных списков и вовлеченности женщин в политические силы.
С представителями миссии встретились также председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян и заместитель председателя комиссии Арусяк Джулхакян. Депутаты ответили на вопросы делегации, представив свои позиции по избирательному законодательству и организации избирательных процессов.
Миссия ОБСЕ/БДИПЧ по оценке потребностей в сфере выборов прибыла в Армению в преддверии парламентских выборов, запланированных на июнь, с целью оценки избирательной среды и подготовки соответствующих рекомендаций.